Loading AI tools
Sporting event delegation From Wikipedia, the free encyclopedia
Sweden competed at the 2020 Winter Youth Olympics in Lausanne, Switzerland from 9 to 22 January 2020.[1]
Sweden at the 2020 Winter Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | SWE |
NOC | Swedish Olympic Committee |
Website | sok |
in Lausanne | |
Competitors | 51 in 9 sports |
Medals Ranked 4th |
|
Winter Youth Olympics appearances (overview) | |
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Adam Hofstedt | Alpine skiing | Boys' super-G | 10 January |
Gold | Emma Sahlin | Alpine skiing | Girls' slalom | 14 January |
Gold | Adam Hofstedt | Alpine skiing | Boys' slalom | 14 January |
Gold | Erik Wahlberg | Freestyle skiing | Boys' ski cross | 19 January |
Gold | Edvin Anger | Cross-country skiing | Boys' sprint | 19 January |
Gold | Märta Rosenberg | Cross-country skiing | Girls' 5 kilometres classic | 21 January |
Silver | Märta Rosenberg | Cross-country skiing | Girls' cross-country cross | 18 January |
Silver | Edvin Anger | Cross-country skiing | Boys' cross-country cross | 18 January |
Silver | Melvin Morén | Freestyle skiing | Boys' slopestyle | 20 January |
Silver | Sweden women's national under-16 ice hockey team
|
Ice hockey | Girls' tournament | 22 January |
Bronze | Adam Hofstedt | Alpine skiing | Boys' combined | 11 January |
Bronze | Sara Andersson Oscar Andersson | Biathlon | Single mixed relay | 12 January |
Bronze | Jennie-Lee Burmansson | Freestyle skiing | Girls' slopestyle | 18 January |
Bronze | Tove Ericsson | Cross-country skiing | Girls' cross-country cross | 18 January |
Bronze | Albin Åström | Cross-country skiing | Boys' cross-country cross | 18 January |
Bronze | Märta Rosenberg | Cross-country skiing | Girls' sprint | 19 January |
Bronze | Jennie-Lee Burmansson | Freestyle skiing | Girls' big air | 22 January |
Athlete | Event | Run 1 | Run 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Lukas Ermeskog | Slalom | ||||||
Giant slalom | |||||||
Super-G | — | ||||||
Combined | |||||||
Oskar Gillberg | Slalom | ||||||
Giant slalom | |||||||
Super-G | — | ||||||
Combined | |||||||
Adam Hofstedt | Slalom | ||||||
Giant slalom | |||||||
Super-G | — | ||||||
Combined |
Athlete | Event | Run 1 | Run 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Hanna Aronsson Elfman | Slalom | ||||||
Giant slalom | |||||||
Super-G | — | ||||||
Combined | |||||||
Wilma Marklund | Slalom | ||||||
Giant slalom | |||||||
Super-G | — | ||||||
Combined | |||||||
Emma Sahlin | Slalom | ||||||
Giant slalom | |||||||
Super-G | — | ||||||
Combined |
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Parallel team |
Athlete | Event | Time | Misses | Rank |
---|---|---|---|---|
Oscar Andersson | Sprint | 20:01.3 | 2 (2+0) | 7 |
Individual | 37:32.3 | 6 (1+1+3+1) | 16 | |
Victor Berglund | Sprint | 22:27.1 | 6 (2+4) | 47 |
Individual | 37:11.5 | 5 (1+2+1+1) | 13 | |
Fabian Hermansson | Sprint | 21:32.8 | 2 (2+0) | 29 |
Individual | 37:20.5 | 3 (0+0+2+1) | 15 |
Athlete | Event | Time | Misses | Rank |
---|---|---|---|---|
Klara Andersson | Sprint | 22:37.0 | 3 (1+2) | 71 |
Individual | 40:44.6 | 6 (1+2+2+1) | 63 | |
Sara Andersson | Sprint | 20:23.1 | 2 (2+0) | 27 |
Individual | 37:31.1 | 6 (0+2+1+3) | 29 | |
Wilma Björn | Sprint | 21:45.5 | 2 (1+1) | 59 |
Individual | 38:36.0 | 6 (2+1+1+2) | 43 |
Athlete | Event | Time | Misses | Rank |
---|---|---|---|---|
Sara Andersson Oscar Andersson |
Single mixed relay | 42:30.3 | 2+12 | |
Wilma Björn Klara Andersson Fabian Hermansson Oscar Andersson |
Mixed relay | 1:19:01.1 | 3+14 | 15 |
Athlete | Event | Run 1 | Run 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Theodor Lööv von Hage | Boys' monobob | 1:15.02 | 15 | 1:15.20 | 16 | 2:30.22 | 14 |
Athlete | Event | Qualification | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Edvin Anger | 10 km classic | — | |||||||
Sprint freestyle | |||||||||
Cross-country cross | |||||||||
Albin Åström | 10 km classic | — | |||||||
Sprint freestyle | |||||||||
Cross-country cross |
Athlete | Event | Qualification | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Tove Ericsson | 5 km classic | — | |||||||
Sprint freestyle | |||||||||
Cross-country cross | |||||||||
Märta Rosenberg | 5 km classic | — | |||||||
Sprint freestyle | |||||||||
Cross-country cross |
Team | Event | Group Stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Nilla Hallström Axel Landelius Lisa Norrlander Olle Moberg |
Mixed team | Japan (JPN) L 4 – 7 |
Italy (ITA) L 3 – 7 |
Czech Republic (CZE) W 8 – 2 |
Latvia (LAT) W 9 – 7 |
United States (USA) W 8 – 3 |
3 | did not advance | 10 |
Athletes | Event | Round of 48 | Round of 24 | Round of 12 | Round of 6 | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Mixed doubles | ||||||||
Athlete | Event | Group heats | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Position | Position | ||
Fredrik Nilsson | Boys' ski cross | 19 | 2 Q | 3 FB | 6 |
Erik Wahlberg | 18 | 3 Q | 1 FA | ||
Alice Fortkord | Girls' ski cross | 17 | 4 Q | 3 FB | 7 |
Lia Nilsson | 13 | 8 | did not advance |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Run 2 | Best | Rank | Run 1 | Run 2 | Best | Rank | ||
Melvin Morén | Boys' slopestyle | ||||||||
Boys' big air | |||||||||
Martin Nordqvist | Boys' slopestyle | ||||||||
Boys' big air | |||||||||
Jennie-Lee Burmansson | Girls' slopestyle | ||||||||
Girls' big air | |||||||||
Wilma Johansson | Girls' slopestyle | ||||||||
Girls' big air |
Team | Event | Group Stage | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Sweden girls' | Girls' tournament | Slovakia (SVK) W 3–2 (GWS) |
Germany (GER) W 7–2 |
1 Q | Switzerland (SUI) W 2–0 |
Japan (JPN) L 1–4 |
Team | Event | Group Stage | Semifinal | Final / BM | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Team Grey Lukas Svedin (SWE) Alexei Baidek (KAZ) Boldizsar Szalay (HUN) Nino Tomov (BUL) Jan Billa (AUT) Patrik Melicher (SVK) Hyun Sohn (KOR) Pablo Mata (ESP) Timofei Katkov (RUS) Gosei Daikuhara (JPN) Novruz Bayhanov (TKM) Alejandro Resendiz (MEX) Thawab Al-Subaey (QAT) |
Boys' 3x3 | Team Blue (MIX) | Team Yellow (MIX) | Team White (MIX) | Team Red (MIX) | Team Green (MIX) | Team Black (MIX) | Team Orange (MIX) | ||||
Team Grey Sofie van Dueren (SWE) Jelizaveta Stadnika (LAT) Dorottya Gengeliczky (HUN) Eunji Lee (KOR) Ebony Brunt (AUS) Yekaterina Davletshina (RUS) Marketa Mazancova (CZE) Shuqi Zhang (CHN) Ilary Larese de Pasqua (ITA) Emilia Munteanu (ROU) Lina Meijer (LUX) Valentina Vrhoci (SRB) Siria Dore (SUI) |
Girls' 3x3 | Team Blue (MIX) | Team Yellow (MIX) | Team White (MIX) | Team Red (MIX) | Team Green (MIX) | Team Black (MIX) | Team Orange (MIX) |
Athlete | Event | Run 1 | Run 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Lovisa Ewald | Girls' | 1:12.58 | 9 | 1:11.43 | 2 | 2:24.01 | 6 |
Paulina Ewald Gröndal | 1:15.62 | 18 | 1:16.16 | 18 | 2:31.78 | 18 |
Athlete | Event | Qualification | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Run 2 | Best | Rank | Run 1 | Run 2 | Run 3 | Best | Rank | ||
William Mathisen | Boys' big air | 64.75 | 19.00 | 64.75 | 13 | did not advance | ||||
Boys' slopestyle | 63.66 | 64.66 | 64.66 | 9 Q | 51.66 | 22.33 | 34.00 | 51.66 | 5 |
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.