This is a list of members of the South Australian House of Assembly from 1896 to 1899, as elected at the 1896 colonial election:[1][2][3][4][5][6]
More information Name, Party ...
Name |
Party |
Electorate |
Term of office |
William Archibald | Labor | Port Adelaide | 1893–1910 |
George Ash [4] | NDL | Albert | 1890–1897 |
Lee Batchelor | Labor | West Adelaide | 1893–1901 |
William Blacker | | Noarlunga | 1892–1913 |
Thomas Henry Brooker | | West Torrens | 1890–1905 |
Thomas Burgoyne | | Newcastle | 1884–1915 |
Richard Butler | | Yatala | 1890–1924 |
Robert Caldwell | NDL | Onkaparinga | 1884–1902 |
William Carpenter | Labor | Encounter Bay | 1896–1902 |
John William Castine | NDL | Wooroora | 1884–1902 |
Hon Alfred Catt | | Gladstone | 1881–1906 |
James Cock | | Victoria | 1890–1899 |
Hon John Cockburn [7] | | Mount Barker | 1884–1898 |
Frederick Coneybeer | Labor | East Torrens | 1893–1921, 1924–1930 |
Hon Sir Jenkin Coles | NDL | Light | 1875–1878, 1881–1911 |
William Copley | NDL | Yorke Peninsula | 1884–1887, 1896–1902 |
William Patrick Cummins [2] | | Stanley | 1896–1907 |
John Darling, junior | NDL | East Torrens | 1896–1905 |
Hon Sir John Downer | NDL | Barossa | 1878–1901 |
Charles Dumas [7] | NDL | Mount Barker | 1898–1902 |
Walter Hughes Duncan | NDL | Onkaparinga | 1896–1906 |
Richard Foster | | Newcastle | 1893–1906 |
William Gilbert | NDL | Yatala | 1881–1906 |
Paddy Glynn [3] | NDL | North Adelaide | 1887–1890, 1895–1896, 1897–1901 |
Charles Rufus Goode | NDL | Burra | 1896–1899 |
Clement Giles | NDL | Frome | 1887–1902 |
Peter Paul Gillen [2] | | Stanley | 1889–1896 |
Henry Allerdale Grainger | | Wallaroo | 1884–1885, 1890–1901 |
Walter Griffiths | | Northern Territory | 1893–1900 |
James Hague | NDL | Barossa | 1890–1902 |
Andrew Dods Handyside | NDL | Albert | 1885–1904 |
Arthur Harrold [3] | NDL | North Adelaide | 1896–1897 |
Frederick Holder | | Burra | 1887–1901 |
Robert Homburg | NDL | Gumeracha | 1884–1905 |
Richard Hooper | Labor | Wallaroo | 1891–1902 |
Frank Hourigan | Labor | West Torrens | 1893–1901 |
James Hutchison [6] | Labor | East Adelaide | 1898–1902 |
John Jenkins | | Sturt | 1887–1905 |
Hon Charles Kingston | | West Adelaide | 1881–1900 |
Albert Henry Landseer | | Mount Barker | 1875–1899 |
Ivor MacGillivray | Labor | Port Adelaide | 1893–1918 |
Alexander McDonald | NDL | Noarlunga | 1887–1915 |
James McLachlan, senior | NDL | Wooroora | 1893–1902 |
John McPherson [6] | Labor | East Adelaide | 1892–1897 |
John Miller | | Stanley | 1884–1885, 1890–1893, 1896–1902 |
David Moody | | Light | 1878–1881, 1884–1887, 1896–1899 |
James Toulmin Morris | | Victoria | 1896–1902 |
William Tennant Mortlock | | Flinders | 1896–1899, 1901–1902 |
Laurence O'Loughlin | | Frome | 1890–1918 |
King O'Malley | | Encounter Bay | 1896–1899 |
Archibald Peake [4] | | Albert | 1897–1915, 1915–1920 |
Alexander Poynton | Labor | Flinders | 1893–1901 |
Thomas Price | Labor | Sturt | 1893–1909 |
William Richard Randell [1] | | Gumeracha | 1893–1896, 1896–1899 |
Ernest Roberts | Labor | Gladstone | 1896–1902, 1905–1908 |
Theodor Scherk | | East Adelaide | 1886–1905 |
John Shannon | | Yorke Peninsula | 1896–1905 |
Vaiben Louis Solomon | | Northern Territory | 1890–1901, 1905–1908 |
Charles Willcox [1] | NDL | Gumeracha | 1896 |
Richard Wood | Labor/Ind. [5] | North Adelaide | 1893–1902 |
Close
- 1 Gumeracha NDL MHA Charles Willcox resigned on 18 June 1896 following concerns about his status as a government contractor. He was declared by the Court of Disputed Returns to have been incapable of being elected on 19 June. William Richard Randell, who Willcox had defeated at the 1896 election, won the resulting by-election on 10 July.
- 2 Stanley MHA Peter Paul Gillen died on 22 September 1896. William Patrick Cummins won the resulting by-election on 17 October.
- 3 North Adelaide NDL MHA Arthur Harrold resigned on 2 April 1897. NDL candidate Paddy Glynn won the resulting by-election on 22 May.
- 4 Albert NDL MHA George Ash died on 23 February 1897. Archibald Peake won the resulting by-election on 22 May, but was unseated by the Court of Disputed Returns on 3 July following allegations of electoral irregularities in the booth at Holder. Peake won a second by-election on 31 July.
- 5 North Adelaide MHA Richard Wood was expelled from the Labor Party in November 1897 and served out his term as an independent.
- 6 East Adelaide Labor MHA John McPherson died on 13 December 1897. Labor candidate James Hutchison won the resulting by-election on 22 January 1898.
- 7 Mount Barker MHA John Cockburn resigned on 20 April 1898. Charles Dumas won the resulting by-election on 14 May.