England competed at the 1970 British Commonwealth Games in Edinburgh, Scotland, from 16 to 25 July 1970.[1][2]
Quick Facts England at the 1970 British Commonwealth Games, CGF code ...
Close
England finished second in the medal table.
More information Rank, Nation ...
Close
The athletes that competed are listed below.[3]
More information Name, Event/s ...
Name |
Event/s |
Medal/s |
Bill Adcocks | marathon | |
Joan Allison | 1,500m | 1 x silver |
Ralph Banthorpe | 200m | |
Barbara-Anne Barrett | long jump | |
Mike Baxter | 5,000m | |
Brenda Bedford | shot put, discus | |
Christine Bell | 100m hurdles | 1 x bronze |
Martin Bilham | 400m, relay | 1 x bronze |
Avril Bowring | 400m | |
Norine Braithwaite | 800, 1500m | |
John Caine | 10,000m | |
Colin Campbell | 800m | |
Mike Colin Campbell | high jump | |
Sheila Carey | 800m | |
Geoff Capes | shot put | |
Steve Chappell | pole vault | |
Shirley Clelland | pentathlon | |
Madeleine Cobb | relay | 1 x silver |
Tony Collins | 400m hurdles | |
Barbara Corbett | 100m hurdles | |
Margaret Critchley | 200m, relay | 1 x silver, 1 x bronze |
Pat Cropper | 800m | 1 x silver |
Michael Cushion | discus | |
John Davies | 800m | |
Dave Dear | 200m, relay | 1 x bronze |
Bob Dobson | 20 mile walk | |
Lilias Dykes | discus | |
Reynold Edwards | long jump, triple jump | |
Don Faircloth | marathon | 1 x bronze |
Anne Farquhar | javelin | 1 x silver |
Jean Fielding | discus | |
John FitzSimons | javelin | 1 x bronze |
Brendan Foster | 1,500m | 1 x bronze |
Bruce Fraser | hammer | 1 x silver |
Peter Gabbett | decathlon | 1 x silver |
Brian Green | 100m, relay | 1 x bronze |
Ian Green | 100m, relay | 1 x bronze |
Leon Hall | high jump | |
Graham Hamlyn | triple jump | |
John Harrison | 100m | |
Mike Hauck | 400m, relay | 1 x bronze |
Martin Higdon | pole vault | |
David Hemery | 110m hurdles | 1 x gold |
Ron Hill | marathon | 1 x gold |
Geoff Hignett | long jump | |
Andy Holden | 3,000m steeplechase | |
Janet Honour | High jump | |
Barbara James | discus | |
Della James | 100m, 200m | |
Angela King | javelin | |
Barry King | decathlon | 1 x bronze |
John Kirkbride | 1500m | |
Alan Lerwill | long jump, triple jump | 1 x bronze |
Martin Winbolt-Lewis | 800m | |
Shaun Lightman | 20 mile walk | |
Martyn Lucking | shot put | |
Roger Matthews | 10,000m | |
Arthur McKenzie | discus | |
John McSorley | javelin | 1 x silver |
Anita Neil | 100m, relay | 1 x silver |
Alan Pascoe | 110m hurdles | |
Howard Payne | hammer | 1 x gold |
Maureen Pearce | shot put | |
Val Peat | 100m | 1 x silver |
Christopher Perry | 3,000m steeplechase | |
Martin Reynolds | 200m, relay | 1 x bronze |
Rita Ridley | 1500m | 1 x gold |
Jannette Roscoe | 400m | |
Allan Rushmer | 5,000m | |
David Scharer | 400m | |
Sue Scott | 100m hurdles, pentathlon | |
John Sherwood | 400m hurdles, 400 relay | 1 x gold, 1 x bronze |
Sheila Sherwood | long jump | 1 x gold |
Dorothy Shirley | High jump | |
Ann Simmonds | pentathlon, long jump, high jump | 3 x silver |
James Smith | decathlon | |
Gerald Stevens | 3,000m steeplechase | |
Stuart Storey | 110m hurdles | |
Bill Tancred | discus | 1 x bronze |
Maureen Taylor | 200m, 400m | |
Phillip Taylor | high jump | |
Dick Taylor | 5,000m, 10,000m | 1 x bronze |
Jeff Teale | shot put | 1 x silver |
Dave Travis | javelin | 1 x gold |
Tony Wadhams | triple jump | |
Len Walters | relay | 1 x bronze |
Ron Wallwork | 20 mile walk | |
John Whetton | 1500m | |
Barry Williams | hammer | 1 x bronze |
Malcolm Yardley | 400m | |
Close
More information Name, Event/s ...
Name |
Event/s |
Medal/s |
Margaret Beck | singles | 1 x gold |
Margaret Boxall | singles, doubles, mixed | 2 x gold, 1 x bronze |
David Eddy | singles, doubles, mixed | 1 x bronze |
Gillian Gilks | singles, doubles, mixed | 3 x silver |
Roger Mills | mixed | 1 x silver |
Julie Rickard | doubles. mixed | 1 x silver |
Ray Sharp | singles, doubles | 1 x bronze |
Derek Talbot | singles, doubles, mixed | 1 x gold |
Paul Whetnall | singles, doubles, mixed | 1 x silver |
Sue Whetnall | singles, doubles, mixed | 1 x gold, 1 x bronze |
Close
More information Name, Event/s ...
Close
More information Name, Event/s ...
Close
More information Name, Event/s ...
Close
More information Name, Event/s ...
Close
More information Name, Event/s ...
Name |
Event/s |
Medal/s |
David Acfield | sabre individual, team | 1 x gold |
Mike Breckin | foil individual, team | 2 x gold |
Richard Cohen | sabre individual, team | 1 x gold, 1 x bronze |
Rodney Craig | sabre individual, team | 1 x gold, 1 x silver |
Sue Green | foil individual, team | 1 x gold |
Clare Henley | foil individual, team | 1 x gold |
Bill Hoskyns | épée individual, team | 2 x gold |
Peter Jacobs | épée individual, team | 1 gold, 1 x bronze |
Ralph Johnson | épée individual, team | 1 x gold |
Barry Paul | foil individual, team | 1 x gold, 1 x silver |
Graham Paul | foil individual, team | 1 x gold, 1 x bronze |
Janet Wardell-Yerburgh | foil individual, team | 2 x gold |
Close
More information Name, Event/s ...
Name |
Event/s |
Medal/s |
Lesley Allardice | 200m freestyle, relay | 1 x bronze |
Sharon Anslow | 200 & 400m individual medley | |
Michael Bailey | 100m butterfly | |
Jackie Brown | 100m backstroke | |
Wendy Burrell | 100 & 200m backstroke, 400m individual medley | |
Anthony Davison | 100m backstroke | |
Sheena Grant | 200m backstroke | |
Diana Harris | 100 & 200m breaststroke | |
Dorothy Harrison | 100 & 200m breaststroke, relay | 3 x silver |
Tony Jarvis | 100 & 200m freestyle, relays | 2 x bronze |
Christine Jarvis | 100m breaststroke | 1 x bronze |
Diane Lansley | 100 & 200m butterfly, relay | 1 x gold, 1 x silver |
John Mills | 200 & 1500m freestyle,200m butterfly, relay | 1 x bronze |
Ivan Myall | 100, 200 & 400m freestyle, relays | 2 x bronze |
Lennie Norris | 100m butterfly, relay | |
Malcolm O'Connell | 100m breaststroke, relay | |
Sally Pickering | 100m freestyle, relay | 1 x bronze |
Sylvia Platt | 100 & 200m backstroke, relay | 1 x silver |
William Price | 100 & 200m breaststroke | |
Amanda Radnage | 200m breaststroke | 1 x bronze |
Shelagh Ratcliffe | 100m freestyle, 200 & 400m individual medley | 1 x silver, 1 x bronze |
James Rogers | 100 & 200m backstroke, relay | |
Clive Rushton | 100 & 200m backstroke | |
Kathryn Smith | 100m freestyle, relays | 1 x silver, 1 x bronze |
Diane Sutherland | 200m freestyle, relay | 1 x bronze |
Raymond Terrell | 200m backstroke, 200 & 400m individual medley, relays | 2 x silver, 2 x bronze |
Jane Thomson | 200m individual medley | |
Gillian Treers | 100 & 200m butterfly | |
Alan Widdowson | 100 & 200m butterfly | |
Susan Williams | 200m butterfly, 400 & 800m freestyle | |
Malcolm Windeatt | 100m freestyle, relay | 1 x bronze |
Close
More information Name, Event/s ...
Close
More information Name, Event/s ...
Close