The 2008 Tim Hortons Brier, Canada's men's curling championship, was held from March 8 to 16 at the MTS Centre in Winnipeg, Manitoba.[1] Skipped by Kevin Martin, Alberta defeated the defending champion, and reigning World Champion Glenn Howard and Team Ontario. The final pitted arguably the top 2 teams in the world, at least the top 2 teams in the World Curling Tour. The final, while close, failed to live up to expectations, and was widely considered boring, and was full of mistakes due to ice problems. Martin had a draw to the button in the tenth end to win the game.
Quick Facts Host city, Arena ...
Close
More information Alberta, British Columbia ...
Alberta |
British Columbia |
Manitoba |
Saville SC, Edmonton
Skip: Kevin Martin
Third: John Morris
Second: Marc Kennedy
Lead: Ben Hebert
Alternate: Adam Enright |
Kelowna CC, Kelowna
Fourth: Jim Cotter
Skip: Bob Ursel
Second: Kevin Folk
Lead: Rick Sawatsky
Alternate: Tom Buchy |
Assiniboine Memorial CC, Winnipeg
Skip: Kerry Burtnyk
Third: Dan Kammerlock
Second: Richard Daneault
Lead: Garth Smith
Alternate: Reid Carruthers
|
New Brunswick |
Newfoundland and Labrador |
Northern Ontario |
Gage G&CC, Oromocto
Skip: James Grattan
Third: Mike Kennedy
Second: Jason Vaughan
Lead: Peter Case
Alternate: Andy McCann |
Bally Haly G&CC, St. John's
Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Chris Schille
Lead: Dave Noftall
Alternate: Glenn Goss |
Soo CA, Sault Ste. Marie
Skip: Eric Harnden
Third: E. J. Harnden
Second: Ryan Harnden
Lead: Caleb Flaxey
Alternate: Brad Jacobs |
Nova Scotia |
Ontario |
Prince Edward Island |
Bridgewater CC, Bridgewater
Skip: Brian Rafuse
Third: Curt Palmer
Second: Alan Darragh
Lead: Dave Slauenwhite
Alternate: Glenn Josephson |
Coldwater & District CC, Coldwater
Skip: Glenn Howard
Third: Richard Hart
Second: Brent Laing
Lead: Craig Savill
Alternate: Steve Bice |
Charlottetown CC, Charlottetown
Skip: Peter Gallant
Third: Kevin Champion
Second: Mark O'Rourke
Lead: John Desrosiers
Alternate: Mark Butler |
Quebec |
Saskatchewan |
Yukon/Northwest Territories |
CC Victoria, Sainte-Foy CC Etchemin, Saint-Romuald
Skip: Jean-Michel Ménard
Third: Martin Crête
Second: Éric Sylvain
Lead: Jean Gagnon
Alternate: Philippe Ménard |
Davidson CC, Davidson
Skip: Pat Simmons
Third: Jeff Sharp
Second: Gerry Adam
Lead: Steve Laycock
Alternate: Warren Jackson |
Whitehorse CC, Whitehorse
Skip: Chad Cowan
Third: Wade Scoffin
Second: James Buyck
Lead: Clint Ireland
Alternate: Doug Gee |
Close
Final round-robin standings
More information Key ...
Key |
|
Teams to Playoffs |
|
Teams to Tiebreaker |
Close
More information Locale, Skip ...
Close
All draw times are listed in Central Standard Time (UTC−6).
Draw 1
Saturday, March 8, 14:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 2
Saturday, March 8, 19:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 3
Sunday, March 9, 8:30
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
Draw 4
Sunday, March 9, 14:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 5
Sunday, March 9, 19:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 6
Monday, March 10, 9:30
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 7
Monday, March 10, 14:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 8
Monday, March 10, 19:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 9
Tuesday, March 11, 9:30
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 10
Tuesday, March 11, 14:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 11
Tuesday, March 11, 19:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 12
Wednesday, March 12, 9:30
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 13
Wednesday, March 12, 14:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 14
Wednesday, March 12, 19:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 15
Thursday, March 13, 9:30
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 16
Thursday, March 13, 14:00
More information Sheet A, Final ...
Close
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Draw 17
Thursday, March 13, 19:00
The Quebec vs. Northern Ontario match was the most recent Brier match that went to a second extra end.
More information Sheet A, Final ...
Close
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
Final |
Quebec (Menard) |
2 |
1 |
0 |
2 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
9 |
Northern Ontario (Harnden) |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
8 |
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Sheet D, Final ...
Close
Friday, March 14, 19:30
More information Sheet B, Final ...
Close
More information Player percentages, Newfoundland and Labrador ...
Close
3 vs. 4
Friday, March 14, 15:00
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Player percentages, British Columbia ...
Close
1 vs. 2
Friday, March 14, 20:00
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Player percentages, Alberta ...
Close
Semifinal
Saturday, March 15, 13:30
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Player percentages, Saskatchewan ...
Close
Final
Sunday, March 16, 17:30
More information Sheet C, Final ...
Close
More information Player percentages, Alberta ...
Close
Top 5 player percentages
Round Robin only
More information Leads, % ...
Close
Defending provincial champions in italics
Alberta
The 2008 Boston Pizza Cup February 12–17, Grant Fuhr Arena, Spruce Grove
Triple knock out format.
More information Skip, Wins ...
Close
Playoffs
- 1 vs. 2: Martin 7-6 Ferbey
- 3 vs. 4: Pahl 3-6 Koe
- Semifinal: Ferbey 11-7 Koe
- Final: Martin 7-4 Ferbey
British Columbia
February 4–10, Penticton Curling Club, Penticton
More information Skip, Wins ...
Close
Tie-breakers
- Joanisse 10-5 McArdle
- Horning 11-6 Joanisse
Page Playoffs
- Buchy 2-8 Ursel
- McAulay 8-1 Horning
Semifinal
Final
Manitoba
February 13–17, Brandon Keystone Centre, Brandon
Double knock out format with a playoff round and then a page playoff championship. After Saturday afternoon draws.
More information Skip, Wins ...
Close
Playoffs
- 1 vs. 2: Burtnyk 5-8 Bohn
- 3 vs. 4: Peters 3-5 McEwen
- Semifinal: McEwen 5-7 Burtnyk
- Final: Bohn 5-11 Burtnyk
New Brunswick
February 13–17, Capital Winter Club, Fredericton
More information Skip, Wins ...
Close
Tie breakers
- Sherrard 9-1 Brannen
- Sullivan 7-3 Howard
- Sullivan 7-6 Sherrard
Semifinal
Final
Defending champion Paul Dobson did not qualify/participate
Newfoundland and Labrador
February 5–10, Carol Curling Club, Labrador City
More information Skip, Wins ...
Skip |
Wins |
Losses |
Keith Ryan | 8 | 1 |
Brad Gushue | 7 | 2 |
Mark Noseworthy | 6 | 3 |
Alex Smith | 6 | 3 |
Bob Skanes | 5 | 4 |
Gary Wensman | 4 | 5 |
Rick Roswell | 4 | 5 |
Dean Branton | 3 | 6 |
Jeff Staples | 2 | 7 |
Bruce Adam | 0 | 9 |
Close
Tiebreaker
Semifinal
Final
Northern Ontario
February 4–9, Englehart & Area Community Complex, Englehart
Group A
More information Skip, Wins ...
Skip |
Wins |
Losses |
Trevor Clifford | 5 | 2 |
Claude Lapointe | 4 | 3 |
Brian Adams Jr. | 4 | 3 |
Matt Dumontelle | 4 | 3 |
Scott Henderson | 4 | 3 |
Al Belec | 3 | 4 |
Al Harnden | 3 | 4 |
Chris Milks | 1 | 6 |
Close
Group B
More information Skip, Wins ...
Skip |
Wins |
Losses |
Jeff Currie | 6 | 1 |
Rob Gordon | 5 | 2 |
Eric Harnden | 5 | 2 |
Tim Phillips | 4 | 3 |
John Salo | 4 | 3 |
Kevin Rutledge | 2 | 5 |
Gary Graham | 2 | 5 |
Bud O'Donnell | 0 | 7 |
Close
Tie breakers
- Dumontelle 6-4 Henderson
- Dumontelle 5-3 Adams
Playoffs
- A2 vs. B3: E. Harnden 9-5 Lapointe
- B2 vs. A3: Dumontelle 8-7 Gordon
- B1 vs. A1: Currie 7-3 Clifford
- Quarter final: E. Harnden 11-10 Dumontelle
- Semifinal: E. Harnden 7-3 Clifford
- Final: Currie 3-7 E. Harnden
Nova Scotia
February 6–10, Wolfville Curling Club, Wolfville
Triple knock-out format.
More information Skip, Wins ...
Skip |
Wins |
Losses |
Scott Saunders | 5 | 0 |
Brian Rafuse | 5 | 1 |
Shawn Adams | 5 | 2 |
Doug MacKenzie | 5 | 2 |
Mark Kehoe | 4 | 3 |
Chris Sutherland | 4 | 3 |
Brent MacDougall | 3 | 3 |
Steve Ogden | 2 | 3 |
Jeff Hopkins | 2 | 3 |
Kent Smith | 2 | 3 |
Ian Fitzner-LeBlanc | 2 | 3 |
Dave LeBlanc | 1 | 3 |
Lowell Goulden | 1 | 3 |
Don MacIntosh | 1 | 3 |
Chad Stevens | 0 | 3 |
Mike Robinson | 0 | 3 |
Close
Playoffs
- 1 vs. 2: Saunders 3-4 Rafuse
- 3 vs. 4: MacKenzie 5-10 Adams
- Semifinal: Saunders 6-7 Adams
- Final: Rafuse 4-3 Adams
Prince Edward Island
February 5–10, Crapaud Community Curling Club, Crapaud
More information Skip, Wins ...
Skip |
Wins |
Losses |
John Likely | 5 | 2 |
Peter Gallant | 5 | 2 |
Rod MacDonald | 5 | 2 |
Robert Shaw | 4 | 3 |
Kyle Stevenson | 4 | 3 |
Tim Cullen | 3 | 4 |
Ted MacFadyen | 2 | 5 |
Eddie MacKenzie | 0 | 7 |
Close
Tiebreaker
Playoffs
- 1 vs. 2: Likely 5-6 Gallant
- 3 vs. 4: Stevenson 10-3 MacDonald
- Semifinal: Likely 10-5 Stevenson
- Final: Likely 7-8 Gallant
Quebec
February 5–12, Colisée de Trois-Rivières, Trois-Rivières
Group A
More information Skip, Wins ...
Close
Group B
More information Skip, Wins ...
Close
Defending champion Pierre Charette is playing third for Hemmings.
Tie breakers
- Tardif 10-4 Reid
- Roberge 7-3 Dupuis
- Roberge 10-2 Tardif
Playoffs
- A2 vs. B3: Desjardins 5-4 Butler
- B2 vs. A3: Roberge 9-4 Bédard
- A1 vs. B1: Ménard 7-5 Ferland
- Quarter-final: Roberge 7-4 Desjardins
- Semi-final: Ferland 7-5 Roberge
- Final: Ménard 7-5 Ferland
Saskatchewan
February 6–10, Balgonie Arena, Balgonie.
Triple elimination until playoff round.
More information Skip, Wins ...
Close
Playoffs
- 1 vs. 2: Bryden 4-6 Simmons
- 3 vs. 4: Jordison 4-10 McKee
- Semifinal: Bryden 4-6 McKee
- Final: Simmons 10-5 McKee
Yukon/Northwest Territories
February 14–17, Whitehorse Curling Club, Whitehorse.
Double round robin. Through five draws.
More information Skip, Wins ...
Skip |
Wins |
Losses |
Chad Cowan | 4 | 2 |
John Solberg | 4 | 2 |
Steve Moss | 4 | 2 |
D'arcy Delorey | 0 | 5 |
Close
Tiebreakers
- Solberg d. Moss
- Cowan 9-8 Solberg
Defending champion Jamie Koe was eliminated in the N.W.T. playdowns.