La 64a edició dels premis David di Donatello , concedits per l'Acadèmia del Cinema Italià va tenir lloc el 27 de març de 2019 a Roma . La gala fou presentada per Carlo Conti , amb presentacions fetes pel doblador Roberto Pedicini i transmesa en directe pel canal Rai 1 .[1] Les candidatures es van fer públiques el 14 de febrer.
L'edició del 2019 va introduir una sèrie de reformes a la normativa d’adjudicació. Entre les nombroses innovacions, un nou jurat i la modificació del sistema de votació, ambdós adaptats als models proposats pels principals premis internacionals; noves regles d'admissió de pel·lícules que competeixen per la concessió de premis i el naixement de David dels Espectadors .[2]
Carlo Conti presentador de la gala.
Dades ràpides Tipus, Data ...
Tanca
Alessio Cremonini - Sulla mia pelle
Luca Facchini - Fabrizio De André - Principe libero
Simone Spada - Hotel Gagarin
Fabio e Damiano D'Innocenzo - La terra dell'abbastanza
Valerio Mastandrea - Ride
Luca Guadagnino , Walter Fasano , James Ivory - Call Me by Your Name
Stephen Amidon , Francesca Archibugi , Paolo Virzì , Francesco Piccolo - The Leisure Seeker
Stefano Mordini , Massimiliano Catoni - Il testimone invisibile
Zerocalcare , Oscar Glioti , Valerio Mastandrea , Johnny Palomba - La profezia dell'armadillo
Luca Miniero , Nicola Guaglianone - Sono tornato
Cinemaundici , Lucky Red - Sulla mia pelle
Howard Rosenman , Peter Spears , Luca Guadagnino , Emilie Georges , Rodrigo Teixeira , Marco Morabito , James Ivory - Call Me by Your Name
Archimede , Rai Cinema , Le Pacte - Dogman
Agostino Saccà , Maria Grazia Saccà i Giuseppe Saccà per Pepito Produzioni , amb Rai Cinema - La terra dell'abbastanza
Carlo Cresto-Dina per Tempesta con Rai Cinema in coproduzione con Amka Films Productions , Ad Vitam Production , KNM , Pola Pandora - Lazzaro felice
Elena Sofia Ricci - Loro
Marianna Fontana - Capri-Revolution
Pina Turco - Il vizio della speranza
Alba Rohrwacher - Troppa grazia
Anna Foglietta - Un giorno all'improvviso
Marina Confalone - Il vizio della speranza
Donatella Finocchiaro - Capri-Revolution
Nicoletta Braschi - Lazzaro felice
Kasia Smutniak - Loro
Jasmine Trinca - Sulla mia pelle
Edoardo Pesce - Dogman
Massimo Ghini - A casa tutti bene
Valerio Mastandrea - Euforia
Ennio Fantastichini - Fabrizio De André - Principe libero
Fabrizio Bentivoglio - Loro
Apparat i Philipp Thimm - Capri-Revolution
Nicola Piovani - A casa tutti bene
Nicola Tescari - Euforia
Lele Marchitelli - Loro
Mokadelic - Sulla mia pelle
Mystery of Love (música i lletra de Sufjan Stevens , interpretada per Sufjan Stevens) - Call Me by Your Name
L'invenzione di un poeta (música de Nicola Piovani , lletra d'Aisha Cerami i Nicola Piovani, interpretada per Tosca ) - A casa tutti bene
Araceae (música de Apparat i Philipp Thimm , lletra de Simon Brambell , interpretada pels Apparat) - Capri-Revolution
' A speranza (música i lletra d'Enzo Avitabile , interpretada per Enzo Avitabile) - Il vizio della speranza
' Na gelosia (música de Lele Marchitelli , lletra de Peppe Servillo , interpretada per Toni Servillo ) - Loro
Dalia Colli i Lorenzo Tamburini - Dogman
Alessandro D'Anna - Capri-Revolution
Fernanda Perez - Call Me by Your Name
Maurizio Silvi - Loro
Roberto Pastore - Sulla mia pelle
Aldo Signoretti - Loro
Gaetano Panico - Capri-Revolution
Manolo Garcia - Call Me by Your Name
Daniela Tartari - Dogman
Massimo Gattabrusi - Moschettieri del re - La penultima missione
Marco Spoletini - Dogman
Jacopo Quadri , Natalie Cristiani - Capri-Revolution
Walter Fasano - Call Me by Your Name
Giogiò Franchini - Euforia
Chiara Vullo - Sulla mia pelle
Víctor Pérez - Il ragazzo invisibile - Seconda generazione
Sara Paesani e Rodolfo Migliari - Capri-Revolution
Rodolfo Migliari - Dogman
Rodolfo Migliari i Monica Galantucci - La Befana vien di notte
Simone Coco i James Woods - Loro
Giuseppe Squillaci - Michelangelo - Infinito
Santiago, Italia , dirigida per Nanni Moretti
Arrivederci Saigon , dirigida per Wilma Labate
Friedkin Uncut , dirigida per Francesco Zippel
L'arte viva di Julian Schnabel , dirigida per Pappi Corsicato
La strada dei Samouni , dirigida per Stefano Savona
Frontiera , dirigida per Alessandro Di Gregorio[1]
Il nostro concerto , dirigida per Francesco Piras
Im Bären , dirigida per Lilian Sassanelli
Magic Alps , dirigida per Andrea Brusa i Marco Scotuzzi
Yousef , dirigida per Mohamed Hossameldin
A casa tutti bene , dirigida per Gabriele Muccino