delegacija na sportskom takmičenju From Wikipedia, the free encyclopedia
Hrvatska je učestvovala na Olimpijskim igrama 2024. u Parizu koje se se održavale od 26. jula do 11. augusta 2024. Ovo je bio deveti uzastopni nastup hrvatskih sportista na Ljetnim olimpijskim igrama od stjecanja nezavistnosti.
Hrvatska na Olimpijskim igrama 2024. | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
MOK skr. | CRO | ||||||||
NOK | Hrvatski olimpijski odbor | ||||||||
Veb-sajt | www | ||||||||
u Parizu (Francuska) 26. juli – 11. august 2024. | |||||||||
Takmičari | 73 (58 muškaraca i 15 žena) u 15 sportova | ||||||||
Nosilac zastave | Giovanni Cernogoraz Barbara Matić | ||||||||
Medalje Plas: 30. |
| ||||||||
Učešća na Olimpijskim igrama | |||||||||
Ostala povezana učešća | |||||||||
Austrija (1900) Jugoslavija (1920–1992 Z) |
Medalja | Ime | Sport | Disciplina | Datum |
---|---|---|---|---|
Zlato | Barbara Matić | Džudo | 70 kg | 31. juli |
Zlato | Valent Sinković Martin Sinković | Veslanje | Dvojac na pariće | 2. august |
Srebro | Donna Vekić | Tenis | Ženski singl | 3. august |
Srebro | Vaterpolska reprezentacija Hrvatske
|
Vaterpolo | Muški turnir | 11. august |
Bronza | Miran Maričić | Streljaštvo | Zračna puška 10 m | 29. juli |
Bronza | Sandra Elkasević | Atletika | Bacanje diska | 5. august |
Bronza | Lena Stojković | Tekvando | 49 kg | 7. august |
Medalje po spolu | ||||
---|---|---|---|---|
Spol | Ukupno | |||
Muškarci | 1 | 1 | 1 | 3 |
Žene | 1 | 1 | 2 | 4 |
Ukupno | 2 | 2 | 3 | 7 |
Medalje po datumu | |||||
---|---|---|---|---|---|
Datum | Ukupno | ||||
29. juli | 0 | 0 | 1 | 1 | |
31. juli | 1 | 0 | 0 | 1 | |
2. august | 1 | 0 | 0 | 1 | |
3. august | 0 | 1 | 0 | 1 | |
5. august | 0 | 0 | 1 | 1 | |
7. august | 0 | 0 | 1 | 1 | |
11. august | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ukupno | 2 | 2 | 3 | 7 |
U tabeli ispod naveden je broj takmičara koji predstavljaju Hrvatsku na Olimpijskim igrama 2024.
Sport | Muškarci | Žene | Ukupno |
---|---|---|---|
Atletika | 4 | 5 | 9 |
Biciklizam | 1 | 0 | 1 |
Boks | 1 | 0 | 1 |
Džudo | 1 | 2 | 3 |
Gimnastika | 2 | 0 | 2 |
Jedrenje | 4 | 2 | 6 |
Kajak i kanu | 1 | 1 | 2 |
Plivanje | 2 | 1 | 3 |
Rukomet | 14 | 0 | 14 |
Stoni tenis | 3 | 1 | 4 |
Streljaštvo | 3 | 0 | 3 |
Tekvando | 2 | 1 | 3 |
Tenis | 2 | 2 | 4 |
Vaterpolo | 13 | 0 | 13 |
Veslanje | 5 | 0 | 5 |
Ukupno | 58 | 15 | 73 |
Sportistica | Disciplina | Finale | |
---|---|---|---|
Rezultat | Plasman | ||
Bojana Bjeljac | Maraton | 2:41:13 | 71. |
Matea Parlov Koštro | DNF |
Sportisti | Disciplina | Kvalifikacije | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Plasman | Rezultat | Plasman | ||
Filip Pravdica | Skok u dalj | 8,04 | 5. Q | 7,90 | 9. |
Filip Mihaljević | Bacanje kugle | 20,75 | 14. | Nije se kvalifikovao | |
Martin Marković | Bacanje diska | 62,31 | 16. | Nije se kvalifikovao | |
Matija Gregurić | Bacanje kladiva | 73,69 | 17. | Nije se kvalifikovao | |
Sandra Elkasević | Bacanje diska | 65,63 | 2. Q | 67,51 | |
Marija Tolj | 59,87 | 23. | Nije se kvalifikovao | ||
Sara Kolak | Bacanje koplja | 64,57 | 2. Q | 63,40 | 4. |
Sportist | Disciplina | Rangiranje | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Plasman | Rezultat | Plasman | ||
Marin Ranteš | Slobodni stil | 76,29 | 11. | Nije se kvalifikovao |
Sportist | Kategorija | Šesnaestina finala | Osmina finala | Četvrtfinale | Polufinale | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Plasman | ||
Gabrijel Veočić | Srednja (80 kg) | Direktan prolaz |
Ishaish (JOR) P 5–0 |
Pinales (DOM) I 0–5 |
Nije se kvalifikovao |
Sportisti | Disciplina | Šesnaestina finala | Osmina finala | Četvrtfinale | Polufinale | Repasaž | Finale / 3M | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Plasman | ||
Zlatko Kumrić | −100 kg | Pirelli (ITA) I 00–10 |
Nije se kvalifikovao | |||||
Katarina Krišto | −63 kg | Guimendego (CAF) P 10–00 |
Takaichi (JPN) P 01–00 |
Kim (KOR) P 10–00 |
Awiti Alcaraz (MEX) I 00–11 |
Direktan prolaz |
Fazliu (KOS) I 00–10 |
5. |
Barbara Matić | −70 kg | Direktan prolaz |
Polling (ITA) P 10–00 |
Tsunoda (ESP) P 10–00 |
van Dijke (NED) P 10–00 |
Direktan prolaz |
Butkereit (GER) P 01–00 |
Sportist | Disciplina | Kvalifikacije | Finale | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sprava | Ukupno | Plasman | Sprava | Ukupno | Plasman | ||||||||||||
PA | KH | KA | PR | R | V | PA | KH | KA | PR | R | V | ||||||
Aurel Benović | Parter | 13,766 | N/D | 13,766 | 28. | Nije se kvalifikovao | |||||||||||
Preskok | N/D | 14,733 | N/D | 14,733 | 3. Q | N/D | 14,900 | N/D | 14,900 | 5. | |||||||
Tin Srbić | Vratilo | N/D | 14,600 | 14,600 | 4. Q | N/D | 11,333 | 11,333 | 8. |
Sportisti | Disciplina | Kvalifikacije | Finalna serija | Konačni plasman | |||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | Ukupni bodovi | Plasman | ČF | PF1 | PF2 | PF3 | PF4 | PF5 | PF6 | F1 | F2 | F3 | F4 | F5 | F6 | |||
Palma Čargo | IQFoil | 17 | 14 | 3 | 4 | 13 | 8 | 15 | 9 | 19 | 9 | 9 | (25) |
(25) |
1 | Otkazano | 121 | 12. | Nije se kvalifikovala | 12. | |||||||||||||||||
Martin Dolenc | Formula Kite | 14 | 13 | 13 | 5 | 8 | Otkazano | N/D | 53 | 14. | N/D | Nije se kvalifikovao | 14. |
Sportisti | Disciplina | Utrka | Ukupni bodovi |
Konačni plasman | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | M* | ||||
Tonči Stipanović | ILCA 7 | 13 | 4 | 1 | 31 | 24 | 28 | 14 | Otkazano | N/D | EL | 115 | 19. | |||
Šime Fantela Mihovil Fantela |
49er | 12 | 12 | 13 | 4 | 6 | 2 | 15 | 8 | 10 | 2 | 1 | OCS (22) |
107 | 9. | |
Elena Vorobeva | ILCA 6 | 5 | 18 | 16 | 3 | 12 | 4 | 13 | 8 | Otkazano | N/D | 18 | 97 | 6. |
M = Utrka za medalju; EL = Eliminisan(a) – nije prošao/-la u utrku za medalju
Sportist | Disciplina | Kvalifikacije | Polufinale | Finale | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vožnja 1 | Plasman | Vožnja 2 | Plasman | Najbolja | Plasman | Vrijeme | Plasman | Vrijeme | Plasman | ||
Matija Marinić | C-1 | 91,61 | 3. | 98,44 | 9. | 91,61 | 3. Q | 98,82 | 7. Q | 100,35 | 8. |
Sportist | Disciplina | Hronometar | Plasman | Prvo kolo | Repasaž | Kvalifikacije | Četvrtfinale | Polufinale | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pozicija | Pozicija | Pozicija | Pozicija | Pozicija | Pozicija | Plasman | ||||
Matija Marinić | KX-1 | 74,80 | 27. | 3. R | 2. Q | 4. | Nije se kvalifikovao | 32. |
Sportistica | Disciplina | Kvalifikacije | Četvrtfinale | Polufinale | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vrijeme | Plasman | Vrijeme | Plasman | Vrijeme | Plasman | Vrijeme | Plasman | ||
Anamaria Govorčinović | K-1 500 m | 1:55,51 | 4. QF | 1:52,92 | 4. SF | 1:53,13 | 7. | Nije se kvalifikovala |
Legenda kvalifikacija: FA = Kvalifikovan(a) u finale (za medalju); FB = Kvalifikovan(a) u finale B (bez medalje)
Sportisti | Disciplina | Kvalifikacije | Polufinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vrijeme | Plasman | Vrijeme | Plasman | Vrijeme | Plasman | ||
Jere Hribar | 50 m slobodno | 22,08 | 22. | Nije se kvalifikovao | |||
Nikola Miljenić | 100 m slobodno | 49,34 | 33. | Nije se kvalifikovao | |||
100 m delfin | 53,32 | 30. | Nije se kvalifikovao | ||||
Jana Pavalić | 50 m slobodno | 25,24 | 25. | Nije se kvalifikovala |
Legenda:
Ekipa | Turnir | Grupna faza | Četvrtfinale | Polufinale | Finale / 3M | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Plasman | Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Plasman | ||
Hrvatska | Muškarci | Japan P 30–29 |
Slovenija I 29–31 |
Njemačka P 31–26 |
Švedska I 27–38 |
Španija I 31–32 |
5. | Nisu se kvalifikovali | 9. |
Sportisti | Turnir | Kvalifikacije | Prvo kolo | Drugo kolo | Osmina finala | Četvrtfinale | Polufinale | Finale / 3M | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Plasman | ||
Andrej Gaćina | Muški singl | Direktan prolaz |
O Ionescu (ROU) P 4–1 |
Lin Y (TPE) I 0–4 |
Nije se kvalifikovao | ||||
Tomislav Pucar | Direktan prolaz |
Bouloussa (ALG) P 4–0 |
Lebrun (FRA) I 0–4 |
Nije se kvalifikovao | |||||
Andrej Gaćina Tomislav Pucar Filip Zeljko |
Ekipno | N/D | Južna Koreja (KOR) I 0–3 |
Nisu se kvalifikovali | |||||
Ivana Malobabić | Ženski singl | Direktan prolaz |
Jian (SGP) I 3–4 |
Nije se kvalifikovala |
Sportist | Disciplina | Kvalifikacije | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Bodovi | Plasman | Bodovi | Plasman | ||
Petar Gorša | Puška trostav 50 m | 583 | 31. | Nije se kvalifikovao | |
Zračna puška 10 m | 629,8 | 8. Q | 165,6 | 6. | |
Miran Maričić | Puška trostav 50 m | 585 | 26. | Nije se kvalifikovao | |
Zračna puška 10 m | 631,3 | 4. Q | 230,0 | ||
Giovanni Cernogoraz | Trap | 122 | 7. | Nije se kvalifikovao |
Sportisti | Disciplina | Osmina finala | Četvrtfinale | Polufinale | Repasaž | Finale / 3M | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Plasman | ||
Marko Golubić | −68 kg | Pié (DOM) P 2–0 |
Sinden (GBR) I 1–2 |
Nije se kvalifikovao | |||
Ivan Šapina | +80 kg | Ann (GAM) P 2–0 |
Ordemann (NOR) P 2–1 |
Salimi (IRI) I 1–2 |
Direktan prolaz |
Alba (CUB) I 0–2 |
5. |
Lena Stojković | −49 kg | Kafadar (CAN) P 2–0 |
Dhahri (TUN) P 2–1 |
Wongpattanakit (THA) I 0–2 |
Direktan prolaz |
Dinçel (TUR) P 2–0 |
Sportisti | Turnir | Prvo kolo | Drugo kolo | Treće kolo | Četvrtfinale | Polufinale | Finale / 3M | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Plasman | ||
Nikola Mektić Mate Pavić |
Muški parovi | N/D | Koepfer / Struff (GER) I 3–6, 7–6, 5–10 |
Nisu se kvalifikovali | ||||
Petra Martić | Ženski singl | Bucșa (ESP) I 4–6, 3–6 |
Nije se kvalifikovala | |||||
Donna Vekić | Bronzetti (ITA) P 6–2, 7–5 |
Andreescu (CAN) P 6–3, 6–4 |
Gauff (USA) P 7–6(9–7), 6–2 |
Kostyuk (UKR) P 6–4, 2–6, 7–6(10–8) |
Schmiedlová (SVK) P 6–4, 6–0 |
Zheng (CHN) I 2–6, 3–6 |
||
Donna Vekić Mate Pavić |
Mješoviti parovi | N/D | Zheng / Zhang (CHN) |
Odustali zbog želje Vekić da se fokusirana na singl |
Legenda:
Ekipa | Turnir | Grupna faza | Četvrtvfinale | Polufinale | Finale / 3M | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Plasman | Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Protivnik Rezultat |
Plasman | ||
Hrvatska | Muškarci | Crna Gora P 11–8 |
Italija I 11–14 |
Rumunija P 11–8 |
Grčka P 14–13 |
SAD I 11-14 |
4. Q | Španija P 10–8 |
Mađarska P 9–8 |
Srbija I 11-13 |
Sportist | Disciplina | Kvalifikacije | Repasaž | Četvrtfinale | Polufinale | Finale | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vrijeme | Plasman | Vrijeme | Plasman | Vrijeme | Plasman | Vrijeme | Plasman | Vrijeme | Plasman | ||
Damir Martin | Samac | 6:54,83 | 2. QF | Direktan prolaz |
6:53,55 | 2. SA/B | 6:58,23 | 6. FB | 6:57,77 | 11. | |
Valent Sinković Martin Sinković |
Dvojac na pariće | 6:35,28 | 1. SA/B | Direktan prolaz |
N/D | 6:29,98 | 1. FA | 6:23,66 | |||
Anton Lončarić Patrik Lončarić |
Dvojac bez kormilara | 6:24,62 | 3. SA/B | Direktan prolaz |
N/D | 6:49,51 | 6. FB | 6:26,04 | 12. |
Legenda kvalifikacija: FA=Finale A (za medalju); FB=Finale B (bez medalje); FC=Finale C (bez medalje); FD=Finale D (bez medalje); FE=Finale E (bez medalje); FF=Finale F (bez medalje); SA/B=Polufinala A/B; SC/D=Polufinala C/D; SE/F=Polufinala E/F; QF=Četvrtfinala; R=Repasaž
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.