Loading AI tools
Vikipedi'den, özgür ansiklopediden
2016 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 400 metre engelli yarışı Rio de Janerio'da gerçekleştirildi. 16-18 Ağustos tarihlerinde Olimpiyat Stadyumu'nda koşulan yarışta kısa mesafe koşucuları yer aldı.
2016 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 400 metre engelli müsabakası | ||||||||||
Olimpiyat Stadyumu | ||||||||||
Yer | Olimpiyat Stadyumu | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarih | 16-18 Ağustos | |||||||||
Ülke sayısı | 33 | |||||||||
Sporcu sayısı | 48 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 2012 | 2020 → |
2016 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm müsabakaları | ||||
---|---|---|---|---|
Koşu etkinlikleri | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | erkekler | kadınlar | ||
1500 m | erkekler | kadınlar | ||
5000 m | erkekler | kadınlar | ||
10.000 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m engelli | kadınlar | |||
110 m engelli | erkekler | |||
400 m engelli | erkekler | kadınlar | ||
3000 m su engelli | erkekler | kadınlar | ||
4 × 100 m | erkekler | kadınlar | ||
4 × 400 m | erkekler | kadınlar | ||
Yol etkinlikleri | ||||
Maraton | erkekler | kadınlar | ||
20 km yürüyüş | erkekler | kadınlar | ||
50 km yürüyüş | erkekler | |||
Saha etkinlikleri | ||||
Uzun atlama | erkekler | kadınlar | ||
Üç adım atlama | erkekler | kadınlar | ||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar | ||
Sırıkla atlama | erkekler | kadınlar | ||
Gülle atma | erkekler | kadınlar | ||
Disk atma | erkekler | kadınlar | ||
Cirit atma | erkekler | kadınlar | ||
Çekiç atma | erkekler | kadınlar | ||
Kombine etkinlikler | ||||
Heptatlon | kadınlar | |||
Dekatlon | erkekler |
Yarıştan önce var olan olimpiyat ve dünya rekorları aşağıdaki gibidir.
Dünya rekoru | Kevin Young (USA) | 46.78 | Barselona, İspanya | 6 Ağustos 1992 |
Olimpiyat rekoru | ||||
2016 Dünya önde olan | Johnny Dutch (USA) | 48.10 | Kingston, Jamaika | 11 Haziran 2016 |
Bölge | Süre | Atlet | Ulus |
---|---|---|---|
Afrika (rekorları) | 47.10 | Samuel Matete | Zambiya |
Asya (rekorlar) | 47.53 | Hadi Soua'an Al-Somaily | Suudi Arabistan |
Europe (rekorlar) | 47.37 | Stephane Diagana | Fransa |
Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler (rekoru) | 46.78 (DR) | Kevin Young | ABD |
Okyanusya (rekoru) | 48.28 | Rohan Robinson | Avustralya |
Güney Amerika (rekoru) | 47.84 | Bayano Kamani | Panama |
400 metre engelli yarışları 1. tur elemeleriyle başlar. Elemelerdeki serilerin sayısı toplamda yarışacak atlet sayısına göre belirlenir. Serilerini birinci sırada tamamlayan atletler ve seri birincilerden sonra en iyi dereceleri yapan bazı atletler finale yükselir.
1. tur elemelerinden sonra seribaşı isimler derecelere göre belirlenir. Bu sayede yarı finalde seribaşı isimlerin aynı ayakta yarışmaları engellenir. İlk turda kulvarlar kura ile belirlenir. Sonraki turlarda ise atletlerin derecelerine göre belirlenir. En iyi seribaşları orta kulvarlarda yarışırlar.
(TSİ)
Gün | Saat | Tur |
---|---|---|
Pazartesi, 15 Ağustos 2016 | 17.35 | 1. Tur |
Çarşamba, 17 Ağustos 2016* | 03.35 | Yarı final |
Perşembe, 18 Ağustos 2016 | 18.00 | Final |
Kalifikasyon kuralları: Her seri turunda ilk 3 (K) ve en kızlı zamanlamaya sahip 6 (k) atlet kalifiye olur.
Sıra | Atlet | Ulus | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Yasmani Copello | Türkiye | 49.52 | K |
2 | Eric Alejandro | Porto Riko | 49.54 | K |
3 | Mahau Suguimati | Brezilya | 49.77 | K |
4 | Jaak-Heinrich Jagor | Estonya | 49.78 | |
5 | Kariem Hussein | İsviçre | 49.80 | |
6 | Amadou Ndiaye | Senegal | 49.91 | |
7 | Martin Kucera | Slovakya | 51.47 | |
8 | Maoulida Daroueche | Komorlar | 52.32 |
Sıra | Atlet | Ulus | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Karsten Warholm | Norveç | 48.49 | K, UR |
2 | Javier Culson | Porto Riko | 48.53 | K, SE |
3 | Rasmus Mägi | Estonya | 48.55 | K, SE |
4 | Roxroy Cato | Jamaika | 48.56 | k, SE |
5 | Miloud Rahmani | Cezayir | 49.73 | |
6 | Dmitriy Koblov | Kazakistan | 49.87 | |
7 | José Luis Gaspar | Küba | 50.58 | |
8 | Ned Justeen Azemia | Seyşeller | 50.74 | UR |
Sıra | Atlet | Ulus | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Keisuke Nozawa | Japonya | 48.62 | K, KE |
2 | Thomas Barr | İrlanda | 48.93 | K, SE |
3 | Eric Cray | Filipinler | 49.05 | K |
4 | Jaheel Hyde | Jamaika | 49.24 | k |
5 | Sergio Fernandez | İspanya | 49.31 | k |
6 | Sebastian Rodger | Büyük Britanya | 49.54 | |
7 | Le Roux Hamman | Güney Afrika | 49.72 | |
8 | Jehue Gordon | Trinidad ve Tobago | 49.90 | SE |
Sıra | Atlet | Ulus | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Annsert Whyte | Jamaika | 48.37 | K, KE |
2 | Jack Green | Büyük Britanya | 48.96 | K, SE |
3 | Byron Robinson | Amerika Birleşik Devletleri | 48.98 | K |
4 | Oskari Mörö | Finlandiya | 49.04 | k, UR |
5 | Michael Bultheel | Belçika | 49.37 | k, SE |
6 | Kurt Couto | Mozambik | 49.74 | SE |
7 | Lindsay Hanekom | Güney Afrika | 50.22 | |
— | Nicholas Kiplagat Bett | Kenya | D. | R168.7b |
Sıra | Atlet | Ulus | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Haron Koech | Kenya | 48.77 | K, KE |
2 | L.J. Van Zyl | Güney Afrika | 49.12 | K |
3 | Andres Silva | Uruguay | 49.21 | K, SE |
4 | Jordin Andrade | Yeşil Burun Adaları | 49.35 | k |
5 | Mohamed Sghaier | Tunus | 50.09 | SE |
6 | Michael Tinsley | Amerika Birleşik Devletleri | 50.18 | |
7 | Chen Chieh | Çin Taipeisi | 50.65 | |
8 | Patryk Dobek | Polonya | 50.66 |
Kalifikasyon kuralları: her bir serinin ilk 2 atleti (K) ve en hızlı zaman sahip 2 atlet (k) kalifiye olur.
Sıra | Atlet | Ulus | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Kerron Clement | Amerika Birleşik Devletleri | 48.26 | K, SE |
2 | Boniface Mucheru Tumuti | Kenya | 48.85 | K, SE |
3 | Sergio Fernandez | İspanya | 48.87 | |
4 | Abdelmalik Lahoulou | Cezayir | 49.08 | |
5 | Jaheel Hyde | Jamaika | 49.17 | |
6 | Keisuke Nozawa | Japonya | 49.20 | |
7 | Eric Cray | Filipinler | 49.37 | |
8 | Jack Green | Büyük Britanya | 49.54 |
Sıra | Atlet | Ulus | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Annsert Whyte | Jamaika | 48.32 | K, KE |
2 | Javier Culson | Porto Riko | 48.46 | K, SE |
3 | Yasmani Copello | Türkiye | 48.61 | k |
4 | Rasmus Mägi | Estonya | 48.64 | k |
5 | L.J. Van Zyl | Güney Afrika | 49.00 | |
6 | Jordin Andrade | Yeşil Burun Adaları | 49.32 | |
7 | Oskari Mörö | Finlandiya | 49.75 | |
8 | Mahau Suguimati | Brezilya | 49.77 |
Sıra | Atlet | Ulus | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Thomas Barr | İrlanda | 48.39 | K, UR |
2 | Haron Koech | Kenya | 48.49 | K, KE |
3 | Byron Robinson | Amerika Birleşik Devletleri | 48.65 | 'KE |
4 | Karsten Warholm | Norveç | 48.81 | |
5 | Michael Bultheel | Belçika | 49.46 | |
6 | Andres Silva | Uruguay | 49.75 | |
7 | Eric Alejandro | Porto Riko | 49.95 | |
— | Roxroy Cato | Jamaika | — | D. |
Sıra | Atlet | Ulus | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
Kerron Clement | Amerika Birleşik Devletleri | 47.73 | SE | |
Boniface Mucheru Tumuti | Kenya | 47.78 | UR | |
Yasmani Copello | Türkiye | 47.92 | UR | |
4 | Thomas Barr | İrlanda | 47.97 | UR |
5 | Annsert Whyte | Jamaika | 48.07 | KE |
6 | Rasmus Mägi | Estonya | 48.40 | UR |
7 | Haron Koech | Kenya | 49.09 | |
— | Javier Culson | Porto Riko | — | D. |
Not: K- Üst sıraya çıtı
k - Üst tura çıktı (en iyi zaman)
KE - En iyi kişisel derece
UR - Ulusal rekor
SE - Sezonun en iyi derecesi
D. - Diskalifiye
SG - Sıralamaya giremedi
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.