Världsmästerskapen i friidrott 2015 var de 15:e världsmästerskapen i friidrott och arrangerades i Peking, Kina 22–30 augusti 2015.[1] Huvudarena för mästerskapen var Pekings Nationalstadion, samma stadion som friidrotten använde under olympiska sommarspelen 2008.[2]
Snabbfakta Datum, Grenar ...
Stäng
Följande städer sökte arrangemanget:
- Peking, Kina
- London, Storbritannien, drog tillbaka ansökan i början av november 2010 eftersom det var oklart om löparbanorna skulle vara kvar på OS-arenan efter OS 2012. London sökte senare och fick arrangörskapet för VM 2017.
- Chorzów, Polen, eliminerades av IAAF eftersom de inte uppfyllde kraven lika bra som de två andra städerna.
Valet av arrangörsstad gjordes av IAAF den 20 november 2010 under en konferens i Monaco.[3]
Samtliga tävlingar förutom maraton och gång avgjordes i sin helhet på Pekings Nationalstadion. Arenan tar i sin fulla kapacitet 80 000 åskådare men under mästerskapen var endast de två nedersta skikten öppna vilket gjorde att kapaciteten sänktes till 54 000.[4]
De två maratontävlingarna löptes på en bana genom Pekings gator som bland annat passerade Himmelens tempel och Qianmen. Löparna gick sedan i mål på Pekings Nationalstadion.[5]
Totalt 47 tävlingsgrenar genomfördes under mästerskapens nio dagar.[6]
Q | Kval |
H | Försöksheat |
½ | Semifinal |
F | Final |
- M = morgon/förmiddag; E = eftermiddag/kväll
Mer information Datum →, Lör 22 ...
Stäng
Män
Gång- och löpgrenar
Snabbfakta Förkortningar ...
Förkortningar |
0MR0 | Mästerskapsrekord |
0NR0 | Nationsrekord |
0PB0 | Personligt rekord |
0SB0 | Säsongens personbästa |
0VB0 | Världsårsbästa |
0VR0 | Världsrekord |
0AR0 | Kontinentalt rekord |
* | Deltog endast i försök men mottog medalj. |
Stäng
Mer information Gren, Guld ...
Gren |
Guld |
Silver |
Brons |
100 m[7] |
Usain Bolt (JAM) |
Justin Gatlin (USA) |
Andre De Grasse (CAN) Trayvon Bromell (USA) |
9,79 s 0SB0 |
9,80 s |
De Grasse 9,92 s 0PB0 Bromell 9,92 s |
200 m[8] |
Usain Bolt (JAM) |
Justin Gatlin (USA) |
Anaso Jobodwana (RSA) |
19,55 s 0VB0 |
19,74 s |
19,87 s 0NR0 |
400 m[9] |
Wayde van Niekerk (RSA) |
LaShawn Merritt (USA) |
Kirani James (GRN) |
43,48 s 0VB0 0AR0 |
43,65 s 0PB0 |
43,78 s 0SB0 |
800 m[10] |
David Rudisha (KEN) |
Adam Kszczot (POL) |
Amel Tuka (BIH) |
1.45,84 |
1.46,08 |
1.46,30 |
1 500 m[11] |
Asbel Kiprop (KEN) |
Elijah Motonei Manangoi (KEN) |
Abdalaati Iguider (MAR) |
3.34,40 |
3.34,63 |
3.34,67 |
5 000 m[12] |
Mo Farah (GBR) |
Caleb Mwangangi Ndiku (KEN) |
Hagos Gebrhiwet (ETH) |
13.50,38 |
13.51,75 |
13.51,86 |
10 000 m[13] |
Mo Farah (GBR) |
Geoffrey Kipsang Kamworor (KEN) |
Paul Kipng'etich Tanui (KEN) |
27.01,13 |
27.01,76 |
27.02,83 |
Maraton[14] |
Ghirmay Ghebreslassie (ERI) |
Yemane Tsegay (ETH) |
Solomon Mutai (UGA) |
2:12.27 |
2:13.07 0SB0 |
2:13.29 |
110 m häck[15] |
Sergej Sjubenkov (RUS) |
Hansle Parchment (JAM) |
Aries Merritt (USA) |
12,98 s 0NR0 |
13,03 s 0SB0 |
13,04 s 0SB0 |
400 m häck[16] |
Nicholas Bett (KEN) |
Denis Kudrjavtsev (RUS) |
Jeffery Gibson (BAH) |
47,79 s 0VB0 0NR0 |
48,05 s 0NR0 |
48,17 s 0NR0 |
3 000 m hinder[17] |
Ezekiel Kemboi (KEN) |
Conseslus Kipruto (KEN) |
Brimin Kipruto (KEN) |
8.11,28 |
8.12,38 |
8.12,54 |
4 × 100 m[18] |
Jamaica (JAM) Nesta Carter Asafa Powell Nickel Ashmeade Usain Bolt Rasheed Dwyer* |
Kina (CHN) Mo Youxue Xie Zhenye Su Bingtian Zhang Peimeng |
Kanada (CAN) Aaron Brown Andre De Grasse Brendon Rodney Justyn Warner |
37,36 s 0VB0 |
38,01 s |
38,13 s |
4 × 400 m[19] |
USA (USA) David Verburg Tony McQuay Bryshon Nellum LaShawn Merritt Kyle Clemons* Vernon Norwood* |
Trinidad och Tobago (TTO) Renny Quow Lalonde Gordon Deon Lendore Machel Cedenio Jarrin Solomon* |
Storbritannien (GBR) Rabah Yousif Delano Williams Jarryd Dunn Martyn Rooney |
2.57,82 0VB0 |
2.58,20 0NR0 |
2.58,51 0SB0 |
20 km gång[20] |
Miguel Ángel López (ESP) |
Wang Zhen (CHN) |
Benjamin Thorne (CAN) |
1:19.14 0PB0 |
1:19.29 |
1:19.57 0NR0 |
50 km gång[21] |
Matej Tóth (SVK) |
Jared Tallent (AUS) |
Takayuki Tanii (JPN) |
3:40.32 |
3:42.17 0SB0 |
3:42.55 |
Stäng
Teknikgrenar
Mer information Gren, Guld ...
Gren |
Guld |
Silver |
Brons |
Hoppgrenar |
Längdhopp[22] |
Greg Rutherford (GBR) |
Fabrice Lapierre (AUS) |
Wang Jianan (CHN) |
8,41 m 0SB0 |
8,24 m 0SB0 |
8,18 m |
Tresteg[23] |
Christian Taylor (USA) |
Pedro Pablo Pichardo (CUB) |
Nelson Évora (POR) |
18,21 m 0VB0 0AR0 |
17,73 m |
17,52 m 0SB0 |
Höjdhopp[24] |
Derek Drouin (CAN) |
Bohdan Bondarenko (UKR) Zhang Guowei (CHN) |
|
2,34 m |
2,33 m |
|
Stavhopp[25] |
Shawnacy Barber (CAN) |
Raphael Holzdeppe (GER) |
Renaud Lavillenie (FRA) Piotr Lisek (POL) Paweł Wojciechowski (POL) |
5,90 m |
5,90 m |
5,80 m |
Kastgrenar |
Kula[26] |
Joe Kovacs (USA) |
David Storl (GER) |
O'Dayne Richards (JAM) |
21,93 m |
21,74 m |
21,69 m 0NR0 |
Diskus[27] |
Piotr Małachowski (POL) |
Philip Milanov (BEL) |
Robert Urbanek (POL) |
67,40 m |
66,90 m 0NR0 |
65,18 m |
Slägga[28] |
Paweł Fajdek (POL) |
Dilshod Nazarov (TJK) |
Wojciech Nowicki (POL) |
80,88 m |
78,55 m |
78,55 m |
Spjut[29] |
Julius Yego (KEN) |
Ihab El-Sayed (EGY) |
Tero Pitkämäki (FIN) |
92,72 m 0VB0 0AR0 |
88,99 m 0SB0 |
87,64 m |
Mångkamp |
Tiokamp[30] |
Ashton Eaton (USA) |
Damian Warner (CAN) |
Rico Freimuth (GER) |
9 045 p 0VR0 |
8 695 p 0NR0 |
8 561 p 0PB0 |
Stäng
Kvinnor
Gång- och löpgrenar
Snabbfakta Förkortningar ...
Förkortningar |
0MR0 | Mästerskapsrekord |
0NR0 | Nationsrekord |
0PB0 | Personligt rekord |
0SB0 | Säsongens personbästa |
0VB0 | Världsårsbästa |
0VR0 | Världsrekord |
0AR0 | Kontinentalt rekord |
* | Deltog endast i försök men mottog medalj. |
Stäng
Mer information Gren, Guld ...
Gren |
Guld |
Silver |
Brons |
100 m[31] |
Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) |
Dafne Schippers (NED) |
Tori Bowie (USA) |
10,76 s |
10,81 s 0NR0 |
10,86 s |
200 m[32] |
Dafne Schippers (NED) |
Elaine Thompson (JAM) |
Veronica Campbell-Brown (JAM) |
21,63 s 0VB0 0MR0 0AR0 |
21,66 s 0PB0 |
21,97 s 0PB0 |
400 m[33] |
Allyson Felix (USA) |
Shaunae Miller (BAH) |
Shericka Jackson (JAM) |
49,26 s 0VB0 |
49,67 s 0PB0 |
49,99 s 0PB0 |
800 m[34] |
Marina Arzamasova (BLR) |
Melissa Bishop (CAN) |
Eunice Jepkoech Sum (KEN) |
1.58,03 |
1.58,12 |
1.58,18 |
1 500 m[35] |
Genzebe Dibaba (ETH) |
Faith Kipyegon (KEN) |
Sifan Hassan (NED) |
4.08,09 |
4.08,96 |
4.09,34 |
5 000 m[36] |
Almaz Ayana (ETH) |
Senbere Teferi (ETH) |
Genzebe Dibaba (ETH) |
14.26,83 0MR0 |
14.44,07 |
14.44,14 |
10 000 m[37] |
Vivian Cheruiyot (KEN) |
Gelete Burka (ETH) |
Emily Infeld (USA) |
31.41,31 |
31.41,77 |
31.43,49 |
Maraton[38] |
Mare Dibaba (ETH) |
Helah Kiprop (KEN) |
Eunice Kirwa (BHR) |
2:27.35 |
2:27.36 |
2:27.39 |
100 m häck[39] |
Danielle Williams (JAM) |
Cindy Roleder (GER) |
Alina Talaj (BLR) |
12,57 s 0PB0 |
12,59 s 0PB0 |
12,66 s 0NR0 |
400 m häck[40] |
Zuzana Hejnová (CZE) |
Shamier Little (USA) |
Cassandra Tate (USA) |
53,50 s 0VB0 |
53,94 s |
54,02 s |
3 000 m hinder[41] |
Hyvin Kiyeng Jepkemoi (KEN) |
Habiba Ghribi (TUN) |
Gesa Felicitas Krause (GER) |
9.19,11 |
9.19,24 |
9.19,25 0PB0 |
4 × 100 m[42] |
Jamaica (JAM) Veronica Campbell-Brown Natasha Morrison Elaine Thompson Shelly-Ann Fraser-Pryce Sherone Simpson* Kerron Stewart* |
USA (USA) English Gardner Allyson Felix Jenna Prandini Jasmine Todd |
Trinidad och Tobago (TTO) Kelly-Ann Baptiste Michelle-Lee Ahye Reyare Thomas Semoy Hackett Khalifa St. Fort* |
41,07 s 0VB0 0MR0 |
41,68 s 0SB0 |
42,03 s 0NR0 |
4 × 400 m[43] |
Jamaica (JAM) Christine Day Shericka Jackson Stephenie Ann McPherson Novlene Williams-Mills Anastasia Le-Roy* Chrisann Gordon* |
USA (USA) Sanya Richards-Ross Natasha Hastings Allyson Felix Francena McCorory Phyllis Francis* Jessica Beard* |
Storbritannien (GBR) Christine Ohuruogu Anyika Onuora Eilidh Child Seren Bundy-Davies Kirsten McAslan* |
3.19,13 0VB0 |
3,19,44 |
3.23,62 |
20 km gång[44] |
Liu Hong (CHN) |
Lü Xiuzhi (CHN) |
Ljudmyla Oljanovska (UKR) |
1.27,45 |
1.27,45 |
1.28,13 |
Stäng
Teknikgrenar
Mer information Gren, Guld ...
Gren |
Guld |
Silver |
Brons |
Hoppgrenar |
Längdhopp[45] |
Tianna Bartoletta (USA) |
Shara Proctor (GBR) |
Ivana Španović (SRB) |
7,14 m 0VB0 0PB0 |
7,07 m 0NR0 |
7,01 m 0NR0 |
Tresteg[46] |
Caterine Ibargüen (COL) |
Hanna Knyazyeva-Minenko (ISR) |
Olga Rypakova (KAZ) |
14,90 m 0SB0 |
14,78 m 0NR0 |
14,77 m 0SB0 |
Höjdhopp[47] |
Marija Kutjina (RUS) |
Blanka Vlašić (CRO) |
Anna Tjitjerova (RUS) |
2,01 m 0PB0 |
2,01 m 0SB0 |
2,01 m |
Stavhopp[48] |
Yarisley Silva (CUB) |
Fabiana Murer (BRA) |
Nikoleta Kyriakopoulou (GRE) |
4,90 m |
4,85 m 0AR0 |
4,80 m |
Kastgrenar |
Kula[49] |
Christina Schwanitz (GER) |
Lijiao Gong (CHN) |
Michelle Carter (USA) |
20,37 m |
20,30 m |
19,76 m |
Diskus[50] |
Denia Caballero (CUB) |
Sandra Perković (CRO) |
Nadine Müller (GER) |
69,28 m |
67,39 m |
65,53 m |
Slägga[51] |
Anita Włodarczyk (POL) |
Zhang Wenxiu (CHN) |
Alexandra Tavernier (FRA) |
80,85 m 0MR0 |
76,33 m 0SB0 |
74,02 m |
Spjut[52] |
Katharina Molitor (GER) |
Lü Huihui (CHN) |
Sunette Viljoen (RSA) |
67,69 m 0VB0 0PB0 |
66,13 m 0AR0 |
65,79 m |
Mångkamp |
Sjukamp[53] |
Jessica Ennis-Hill (GBR) |
Brianne Theisen-Eaton (CAN) |
Laura Ikauniece-Admidiņa (LAT) |
6 669 p 0SB0 |
6 554 p |
6 516 p 0NR0 |
Stäng
Mer information Pl., Nation ...
Stäng