Oscarsgalan 1954 som hölls 25 mars 1954 var den 26:e upplagan av Oscarsgalan där det prestigefyllda amerikanska filmpriset Oscar delades ut till filmer som kom ut under 1953.
Snabbfakta Datum, Nominerade och vinnare ...
Stäng
Bästa berättelse
Vinnare:
- Prinsessa på vift - Dalton Trumbo
Övriga nominerade:
- Vingarna - Beirne Lay Jr.
- Kaptens paradis - Alec Coppel
- Rymlingen - Ray Ashley, Morris Engel, Ruth Orkin
Bästa scenografi (svartvitt)
Vinnare:
- Julius Caesar - Cedric Gibbons, Edward C. Carfagno, Edwin B. Willis, Hugh Hunt
Övriga nominerade:
- Martin Luther - Fritz Maurischat, Paul Markwitz
- En kvinnas brott - Lyle R. Wheeler, Leland Fuller, Paul S. Fox
- Prinsessa på vift - Hal Pereira, Walter H. Tyler
- Titanic - Lyle R. Wheeler, Maurice Ransford, Stuart A. Reiss
Bästa scenografi (färg)
Vinnare:
- Den purpurröda manteln - Lyle R. Wheeler, George W. Davis, Walter M. Scott, Paul S. Fox
Övriga nominerade:
- Riddarna av runda bordet - Alfred Junge, Hans Peters, John Jarvis
- Lili - Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis, Arthur Krams
- Störst är kärleken - Cedric Gibbons, E. Preston Ames, Edward C. Carfagno, Gabriel Scognamillo, Edwin B. Willis, F. Keogh Gleason, Arthur Krams, Jack D. Moore
- Hennes kungarike - Cedric Gibbons, Urie McCleary, Edwin B. Willis, Jack D. Moore
Bästa ljud
Vinnare:
- Härifrån till evigheten - John P. Livadary (Columbia SSD)
Övriga nominerade:
- Västerns vilda dotter - William A. Mueller (Warner Bros. Sound Department)
- Riddarna av runda bordet - A.W. Watkins (M-G-M Sound Department)
- Högt spel i New Orleans - Leslie I. Carey (Universal-International Sound Dept.)
- Världarnas krig - Loren L. Ryder (Paramount Sound Department)
Bästa sång
Vinnare:
- Västerns vilda dotter - Sammy Fain (musik), Paul Francis Webster (text) för "Secret Love".
Övriga nominerade:
- Patty - Herschel Burke Gilbert (musik), Sylvia Fine (text) för "The Moon Is Blue".
- Kär i dag - Nicholas Brodszky (musik), Leo Robin (text) för "My Flaming Heart".
- Miss Sadie Thompson - Lester Lee (musik), Ned Washington (text) för "Sadie Thompson's Song (Blue Pacific Blues)".
- Kuliga kumpaner - Harry Warren (musik), Jack Brooks (text) för "That's Amore".
Bästa filmmusik (drama eller komedi)
Vinnare:
- Lili - Bronislau Kaper
Övriga nominerade:
- Vingarna - Hugo Friedhofer
- Härifrån till evigheten - Morris Stoloff, George Duning
- Julius Caesar - Miklós Rózsa
- This Is Cinerama - Louis Forbes
Bästa kortfilm (tvåaktare)
Vinnare:
- I björnskogen - Walt Disney
Övriga nominerade:
- Benjamin och jag - Walt Disney
- Return to Glennascaul - (Dublin Gate Theatre Prod.)
- Vesuvius Express - Otto Lang
- Winter Paradise - Cedric Francis
Bästa kortfilm (enaktare)
Vinnare:
- Overture to The Merry Wives of Windsor - Johnny Green
Övriga nominerade:
- Christ Among the Primitives - Vincenzo Lucci-Chiarissi
- Herring Hunt - (National Film Board of Canada)
- Joy of Living - Boris Vermont
- Wee Water Wonders - Jack Eaton
Bästa animerade kortfilm
Vinnare:
- Tut, Pip, Plong och Bom - Walt Disney
Övriga nominerade:
- Christopher Crumpet - Stephen Bosustow
- From A to Z-Z-Z-Z - Edward Selzer
- Kalle Anka och Nalle Björn - Walt Disney
- The Tell-Tale Heart - Stephen Bosustow
Bästa dokumentära kortfilm
Vinnare:
- The Alaskan Eskimo - Walt Disney
Övriga nominerade:
- The Living City - John Barnes
- Operation Blue Jay - (U.S. Army Signal Corps)
- They Planted a Stone - James Carr
- The Word - John Healy, John Adams
Bästa dokumentärfilm
Vinnare:
- Den levande öknen - Walt Disney
Övriga nominerade:
- Erövringen av Mount Everest - John Taylor, Leon Clore, Grahame Tharp
- A Queen Is Crowned - Castleton Knight
Heders-Oscar
- Pete Smith
- 20th Century-Fox Film Corp.
- Joseph I. Breen
- Bell and Howell Co.