Loading AI tools
nionde säsongen av Australiska cupen i fotboll Från Wikipedia, den fria encyklopedin
Australiska Cupen 2022 var den nionde säsongen av Australiska cupen i fotboll, tidigare känd som FFA-cupen, den nationella cupen i Australien. 32 lag deltar i huvudturneringen, 10 från A-league och 22 lag från regionala fotbollsfederationer i Football Australia.
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 21 juli–1 oktober 2022 | ||
Land | Australien | ||
Deltagare | |||
Lag i kval | 750 | ||
Antal lag | 32 | ||
Statistik | |||
Matcher | 31 | ||
Mål | 119 (3,8 per match) | ||
Publik | 67 918 (2 191 per match) | ||
Mästare | Macarthur (1:a titeln) | ||
Finalist | Sydney United 58 | ||
| |||
|
Den 11 september gjorde Sydney United 58 historia, då man var det första laget utanför A-League, att kvalificera sig för en final, detta genom att besegra Brisbane Roar med 3–2 efter förlängning.[1]
A-League | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Övriga | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Monaro Panthers (2) | Sydney United 58 (2) | Bonnyrigg White Eagles (3) | North West Sydney Spirit (3) | Wollongong United (6) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Broadmeadow Magic (2) | Newcastle Olympic (2) | Mindil Aces (2) | Brisbane City (2) | Logan Lightning (2) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Peninsula Power (2) | Magpies Crusaders United (3) | Adelaide City (2) | Modbury Jets (3) | Devonport City (2) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Avondale (2) | Bentleigh Greens (2) | Green Gully (2) | Heidelberg United (2) | Oakleigh Cannons (2) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Armadale (2) | Cockburn City (2) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||||||||
3 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Peninsula Power | 4 | |||||||||||||||||
14 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
North West Sydney Spirit | 1 | |||||||||||||||||
Peninsula Power | 2 | |||||||||||||||||
27 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Green Gully | 1 | |||||||||||||||||
Wollongong United | 2 | |||||||||||||||||
28 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Green Gully | 3 | |||||||||||||||||
Peninsula Power | 0 | |||||||||||||||||
3 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Sydney United 58 | 1 | |||||||||||||||||
Sydney United 58 | 3 | |||||||||||||||||
14 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Monaro Panthers | 0 | |||||||||||||||||
Sydney United 58 (str.) | 1 (4) | |||||||||||||||||
3 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Western United | 1 (3) | |||||||||||||||||
Western United | 2 | |||||||||||||||||
11 september 2022 | ||||||||||||||||||
Melbourne Victory | 1 | |||||||||||||||||
Sydney United 58 (e.f.) | 3 | |||||||||||||||||
27 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Brisbane Roar | 2 | |||||||||||||||||
Adelaide City | 1 | |||||||||||||||||
17 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Logan Lightning | 0 | |||||||||||||||||
Adelaide City | 2 (1) | |||||||||||||||||
30 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Adelaide United (str.) | 2 (4) | |||||||||||||||||
Newcastle United Jets | 0 | |||||||||||||||||
31 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Adelaide United | 2 | |||||||||||||||||
Adelaide United | 1 | |||||||||||||||||
21 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Brisbane Roar | 2 | |||||||||||||||||
Mindil Aces | 0 | |||||||||||||||||
17 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Avondale | 6 | |||||||||||||||||
Avondale | 2 (1) | |||||||||||||||||
27 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Brisbane Roar (str.) | 2 (4) | |||||||||||||||||
Heidelberg United | 1 | |||||||||||||||||
1 oktober 2022 | ||||||||||||||||||
Brisbane Roar | 3 | |||||||||||||||||
Sydney United 58 | 0 | |||||||||||||||||
21 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Macarthur | 2 | |||||||||||||||||
Bonnyrigg White Eagles | 0 | |||||||||||||||||
17 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Oakleigh Cannons | 5 | |||||||||||||||||
Oakleigh Cannons (e.f.) | 5 | |||||||||||||||||
27 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Brisbane City | 3 | |||||||||||||||||
Brisbane City | 3 | |||||||||||||||||
31 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Cockburn City | 1 | |||||||||||||||||
Oakleigh Cannons | 2 | |||||||||||||||||
21 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Sydney FC | 1 | |||||||||||||||||
Bentleigh Greens (e.f.) | 2 | |||||||||||||||||
10 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Broadmeadow Magic | 1 | |||||||||||||||||
Bentleigh Greens | 1 | |||||||||||||||||
31 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Sydney FC | 2 | |||||||||||||||||
Sydney FC (str.) | 3 (3) | |||||||||||||||||
14 september 2022 | ||||||||||||||||||
Central Coast Mariners | 3 (1) | |||||||||||||||||
Oakleigh Cannons | 2 | |||||||||||||||||
21 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Macarthur | 5 | |||||||||||||||||
Armadale | 2 | |||||||||||||||||
10 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Modbury Jets | 5 | |||||||||||||||||
Modbury Jets | 0 | |||||||||||||||||
30 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Macarthur | 4 | |||||||||||||||||
Magpies Crusaders United | 0 | |||||||||||||||||
31 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Macarthur | 6 | |||||||||||||||||
Macarthur | 2 | |||||||||||||||||
2 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Wellington Phoenix | 0 | |||||||||||||||||
Newcastle Olympic | 0 | |||||||||||||||||
17 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Melbourne City | 1 | |||||||||||||||||
Melbourne City | 1 | |||||||||||||||||
3 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Wellington Phoenix | 2 | |||||||||||||||||
Devonport City | 0 | |||||||||||||||||
Wellington Phoenix | 4 | |||||||||||||||||
Sextondelsfinaler | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 16 |
Mål | 65 (4,1 per match) |
Publik | 24 323 (1 520 per match) |
Lag 1 | Resultat | Lag 2 |
Bentleigh Greens | 2–1 (e.f.) | Broadmeadow Magic |
Bonnyrigg White Eagles | 0–5 | Oakleigh Cannons |
Mindil Aces | 0–6 | Avondale |
Armadale | 2–5 | Modbury Jets |
Heidelberg United | 1–3 | Brisbane Roar |
Brisbane City | 3–1 | Cockburn City |
Adelaide City | 1–0 | Logan Lightning |
Wollongong United | 2–3 | Green Gully |
Magpies Crusaders United | 0–6 | Macarthur |
Newcastle United Jets | 0–2 | Adelaide United |
Sydney FC | 3–3 (e.f.) (3–1 str.) |
Central Coast Mariners |
Newcastle Olympic | 0–1 | Melbourne City |
Peninsula Power | 4–1 | North West Sydney Spirit |
Devonport City | 0–4 | Wellington Phoenix |
Sydney United 58 | 3–0 | Monaro Panthers |
Western United | 2–1 | Melbourne Victory |
1 | 21 juli 2022 | Bentleigh Greens | (e.fl.) | 2 – 1Broadmeadow Magic | Kingston Heath | |
19:30 UTC+10 |
George Lambadaridis 31′ Ken Krolicki 117′ |
(1 – 1) Rapport |
32′ Jacob Dowse |
Melbourne Publik: 501 Domare: Lara Lee |
||
2 | 21 juli 2022 | Bonnyrigg White Eagles | 0 – 5 | Oakleigh Cannons | Bonnyrigg Sports Ground | |
19:30 UTC+10 |
(0 – 1) Rapport |
32′ Joe Guest 57′ Chris Lucas 67′, 73′ Daniel Clark 78′ Wade Dekker |
Sydney Publik: 856 Domare: Shane Skinner |
|||
3 | 21 juli 2022 | Mindil Aces | 0 – 6 | Avondale | Darwin Football Stadium | |
19:00 UTC+9:30 |
(0 – 2) Rapport |
11′ Scott Hilliar 27′, 47′, 89′ Liam Boland 49′, 84′ Liston Diaz |
Darwin Publik: 1 043 Domare: Casey Reibelt |
|||
4 | 21 juli 2022 | Armadale | 2 – 5 | Modbury Jets | Alfred Skeet Reserve | |
18:30 UTC+8 |
Adriano Jelenovic 6′, 69′ |
(1 – 4) Rapport |
18′ Harrison Conant 33′ Daniel Ditroia 35′ Hamish McCabe 45+2′ Cameron O'Doherty 56′ Liam McCabe |
Perth Publik: 570 Domare: Jack Morgan |
||
5 | 27 juli 2022 | Heidelberg United | 1 – 3 | Brisbane Roar | Olympic Village | |
19:30 UTC+10 |
Kosta Petratos 57′ (str.) |
(0 – 1) Rapport |
2′ Rahmat Akbari 59′ Henry Hore 88′ Nikola Mileusnic |
Melbourne Publik: 1 937 Domare: Alex King |
||
6 | 27 juli 2022 | Brisbane City | 3 – 1 | Cockburn City | Perry Park | |
19:30 UTC+10 |
Yuta Hirayama 58′ Sam Sibatuara 61′ Brandon Reeves 90+2′ (str.) |
(0 – 1) Rapport |
25′ Daniel Robinson |
Brisbane Publik: 762 Domare: Alireza Fagahani |
||
7 | 27 juli 2022 | Adelaide City | 1 – 0 | Logan Lightning | Marden Sports Complex | |
19:00 UTC+9:30 |
Daniele Bresan 28′ |
(1 – 0) Rapport |
Adelaide Publik: 600 Domare: Sam Kelly |
|||
8 | 27 juli 2022 | Wollongong United | 2 – 3 | Green Gully | Ian McLennan Park | |
19:30 UTC+10 |
Mitsuo Yamada 19′ (str.) Bailey Babarovski 58′ |
(1 – 1) Rapport |
41′ Alex Salmon 60′ Gianluca Iannucci 65′ Josh Hope |
Wollongong Publik: 1 355 Domare: Stephen Lucas |
||
9 | 30 juli 2022 | Magpies Crusaders United | 0 – 6 | Macarthur | Stadium Mackay | |
17:30 UTC+10 |
(0 – 1) Rapport |
2′ Anthony Carter 53′ Jonathan Aspropotamitis 56′ Daniel De Silva 77′ (str.) Daniel Arzani 79′, 90′ Al Hassan Toure |
Mackay Publik: 1 141 Domare: Adam Kersey |
|||
10 | 30 juli 2022 | Newcastle United Jets | 0 – 2 | Adelaide United | McDonald Jones Stadium | |
19:30 UTC+10 |
(0 – 1) Rapport |
45′ George Blackwood 79′ Hiroshi Ibusuki |
Newcastle Publik: 4 439 Domare: Kurt Ams |
|||
11 | 31 juli 2022 | Sydney FC | (e.fl.) | 3 – 3Central Coast Mariners | Leichhardt Oval | |
16:00 UTC+10 |
Adam Le Fondre 29′ (str.) Anthony Caceres 42′ Max Burgess 50′ |
(2 – 1) Rapport |
14′ Béni Nkololo 53′ Michael Ruhs 90+5′ Jason Cummings |
Sydney Publik: 3 211 Domare: Tim Danaskos |
||
Adam Le Fondre Rhyan Grant Jaiden Kucharski Connor O'Toole |
Straffsparksläggning 3 – 1 |
Jason Cummings Jacob Farrell Max Balard Storm Roux |
12 | 2 augusti 2022 | Newcastle Olympic | 0 – 1 | Melbourne City | No. 2 Sportsground | |
19:30 UTC+10 |
(0 – 1) Rapport |
41′ Luke Oresti |
Newcastle Publik: 1 412 Domare: Adam Bavcar |
|||
13 | 3 augusti 2022 | Peninsula Power | 4 – 1 | North West Sydney Spirit | A.J. Kelly Park | |
19:30 UTC+10 |
Jacob McLean 15′ Josah Hitchcock 41′ Malakai Love-Semira 75′, 87′ |
(2 – 1) Rapport |
26′ Grant Cornwell |
Brisbane Publik: 750 Domare: Daniel Cook |
||
14 | 3 augusti 2022 | Devonport City | 0 – 4 | Wellington Phoenix | Valley Road Ground | |
19:30 UTC+10 |
(0 – 1) Rapport_ |
9′, 64′ Ben Waine 61′ Oskar van Hattum 76′ Bozhidar Kraev |
Devonport Publik: 1 550 Domare: Lachlan Keevers |
|||
15 | 3 augusti 2022 | Sydney United 58 | 3 – 0 | Monaro Panthers | Sydney United Sports Centre | |
19:30 UTC+10 |
Patrick Antelmi 37′ Chris Payne 63′ (str.) Kyle Cimenti 79′ |
(1 – 0) Rapport |
Sydney Publik: 526 Domare: Jonathan Barreiro |
|||
16 | 3 augusti 2022 | Western United | 2 – 1 | Melbourne Victory | Melbourne Rectangular Stadium | |
19:30 UTC+10 |
George Timotheou 24′ (sjm.) Lachlan Wales 53′ |
(1 – 0) Rapport |
48′ Jake Brimmer |
Melbourne Publik: 3 670 Domare: Chris Beath |
||
Åttondelsfinaler | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 8 |
Mål | 31 (3,9 per match) |
Publik | 11 083 (1 385 per match) |
Lag 1 | Resultat | Lag 2 |
Modbury Jets | 0–4 | Macarthur |
Bentleigh Greens | 1–2 | Sydney FC |
Sydney United 58 | 1–1 (e.f.) (4–3 str.) |
Western United |
Peninsula Power | 2–1 | Green Gully |
Adelaide City | 2–2 (e.f.) (1–4 str.) |
Adelaide United |
Melbourne City | 1–2 | Wellington Phoenix |
Oakleigh Cannons | 5–3 (e.f.) | Brisbane City |
Avondale | 2–2 (e.f.) (1–4 str.) |
Brisbane Roar |
17 | 10 augusti 2022 | Modbury Jets | 0 – 4 | Macarthur | ServiceFM Stadium | |
19:00 UTC+9:30 |
(0 – 2) Rapport |
9′ Al Hassan Toure 45+2′, 90′ Lachlan Rose 64′ Charles M'Mombwa |
Adelaide Publik: 1 000 Domare: Jack Morgan |
|||
18 | 10 augusti 2022 | Bentleigh Greens | 1 – 2 | Sydney FC | Kingston Heath Soccer Complex | |
19:30 UTC+10 |
Riak 86′ |
(0 – 1) Rapport |
40′ Adrian Segecic 68′ Aaron Gurd |
Melbourne Publik: 911 Domare: Shaun Evans |
||
19 | 14 augusti 2022 | Sydney United 58 | (e.fl.) | 1 – 1Western United | Sydney United Sports Centre | |
14:00 UTC+10 |
Tariq Maia 56′ |
(0 – 0) Rapport |
43′ Connor Pain |
Sydney Publik: 1 358 Domare: Stephen Lucas |
||
Glen Trifiro Yianni Fragogiannis Jordan Roberts Kyle Cimenti Cristian Gonzalez |
Straffsparksläggning 4 – 3 |
Noah Botic Ben Garuccio Nicolas Milanovic Lachlan Wales Steven Lustica |
20 | 14 augusti 2022 | Peninsula Power | 2 – 1 | Green Gully | A.J. Kelly Park | |
16:00 UTC+10 |
Joshua Wolley 79′ Alex Smith 79′ |
(0 – 0) Rapport |
69′ Josh Hope |
Brisbane Domare: Casey Reibelt |
||
21 | 17 augusti 2022 | Adelaide City | (e.fl.) | 2 – 2Adelaide United | ServiceFM Stadium | |
19:00 UTC+9:30 |
Zakaria Waters 76′ Matthew Dawber 109′ |
(0 – 1) Rapport |
27′ Zach Clough 95′ Louis D'Arrigo |
Adelaide Publik: 3 327 Domare: Daniel Elder |
||
Jai King-Byrne Charlie Devereux Zakariah Waters |
Straffsparksläggning 1 – 4 |
Juan de Dios Prados López Hiroshi Ibusuki Alexandar Popovic Ben Halloran |
23 | 17 augusti 2022 | Melbourne City | 1 – 2 | Wellington Phoenix | Melbourne Rectangular Stadium | |
19:30 UTC+10 |
Mathew Leckie 84′ |
(0 – 2) Rapport |
19′ Kosta Barbarouses 36′ Ben Waine |
Melbourne Publik: 2 067 Domare: Kurt Ams |
||
23 | 17 augusti 2022 | Oakleigh Cannons | (e.fl.) | 5 – 3Brisbane City | Jack Edwards Reserve | |
19:30 UTC+10 |
Nicolas Niagioran 4′, 11′ Joe Guest 60′, 94′ Aryn Williams 112′ |
(2 – 1) Rapport |
22′, 90+3′ Yuta Hirayama 61′ Fraser Hills |
Melbourne Publik: 650 Domare: Tim Danaskos |
||
24 | 17 augusti 2022 | Avondale | (e.fl.) | 2 – 2Brisbane Roar | John Ilhan Memorial Reserve | |
19:30 UTC+10 |
Liam Boland 67′ (str.) Stefan Zinni 119′ |
(0 – 0) Rapport |
58′ Riku Danzaki 96′ Henry Hore |
Melbourne Publik: 500 Domare: Ben Abraham |
||
Yusuf Ahmed Kristian Trajceski Manyluak Aguek |
Straffsparksläggning 1 – 4 |
Kai Trewin Henry Hore Charlie Austin Connor Chapman |
Kvartsfinaler | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 4 |
Mål | 9 (2,3 per match) |
Publik | 7 674 (1 919 per match) |
Lag 1 | Resultat | Lag 2 |
Peninsula Power | 0–1 | Sydney United 58 |
Oakleigh Cannons | 2–1 | Sydney FC |
Adelaide United | 1–2 | Brisbane Roar |
Macarthur | 2–0 | Wellington Phoenix |
25 | 28 augusti 2022 | Peninsula Power | 0 – 1 | Sydney United 58 | A.J. Kelly Park | |
15:00 UTC+10 |
(0 – 1) Rapport |
9′ Yianni Fragogiannis |
Brisbane Publik: 1 500 Domare: Chris Beath |
|||
26 | 31 augusti 2022 | Oakleigh Cannons | 2 – 1 | Sydney FC | Jack Edwards Reserve | |
19:30 UTC+10 |
Wade Dekker 6′ Chris Lucas 31′ |
Rapport | 74′ Adrian Segecic |
Melbourne Publik: 2 142 Domare: Jonathan Barreiro |
||
27 | 31 augusti 2022 | Adelaide United | 1 – 2 | Brisbane Roar | ServiceFM Stadium | |
19:00 UTC+9:30 |
Hiroshi Ibusuki 42′ |
(1 – 2) Rapport |
7′ Jay O'Shea 31′ Charlie Austin |
Adelaide Publik: 2 511 Domare: Tim Danaskos |
||
28 | 31 augusti 2022 | Macarthur | 2 – 0 | Wellington Phoenix | Campbelltown Stadium | |
19:30 UTC+10 |
Al Hassan Toure 41′ Lachlan Rose 88′ |
(1 – 0) Rapport |
Sydney Publik: 1 521 Domare: Daniel Elder |
|||
Semifinaler | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 2 |
Mål | 12 (6 per match) |
Publik | 8 377 (4 189 per match) |
Lag 1 | Resultat | Lag 2 |
Sydney United 58 | 3–2 (e.f.) | Brisbane Roar |
Oakleigh Cannons | 2–5 | Macarthur |
29 | 11 september 2022 | Sydney United 58 | (e.fl.) | 3 – 2Brisbane Roar | Sydney United Sports Centre | |
14:00 UTC+10 |
Matthew Bilic 24′ Patrick Antelmi 71′ Glen Trifiro 105′ |
(1 – 1) Rapport |
13′ Riku Danzaki 63′ (str.) Charlie Austin |
Sydney Publik: 3 177 Domare: Adam Kersey |
||
30 | 14 september 2022 | Oakleigh Cannons | 2 – 5 | Macarthur | Jack Edwards Reserve | |
19:30 UTC+10 |
Joe Guest 24′ Wade Dekker 81′ |
(1 – 2) Rapport |
44′, 64′ (str.) Ulises Dávila 45+4′, 55′ (str.) Daniel Arzani 58′ Jake Hollman |
Melbourne Publik: 5 200 Domare: Lachlan Keevers |
||
31 | 1 oktober 2022 | Sydney United 58 | 0 – 2 | Macarthur | Western Sydney Stadium | |
19:45 UTC+10 |
(0 – 1) Rapport |
32′ (str.) Al Hassan Toure 90′ (str.) Ulises Dávila |
Sydney Publik: 16 461 Domare: Daniel Elder |
|||
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.