Medzinárodný filmový festival Bratislava (po angl. International Film Festival Bratislava, skratka IFFBA) známy aj ako Bratislavský filmový festival bola medzinárodná prehliadka filmov, ktorá sa konala koncom jesene v Bratislave medzi rokmi 1999 až 2018. Uskutočnilo sa jeho 20 ročníkov. Išlo o súťažný festival, so stálou súťažnou sekciou: Medzinárodná súťaž prvých a druhých hraných filmov, v ktorej už od 1. ročníka súťažili diela začínajúcich filmárov. Podľa štatútu sa v tejto súťaži udeľovali 4 ceny:
- GRAND PRIX za najlepší film
- Cena pre najlepšieho režiséra (pôvodne Zvláštna cena za réžiu)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon
- Cena za najlepší mužský herecký výkon
Súčasťou festivalu boli aj:
- Medzinárodná súťaž dokumentárnych filmov, od 11. do 19. ročníka (2009-2017) s udeľovaním ceny:
- Cena za najlepší dokumentárny film
- Medzinárodná súťaž krátkych filmov, od 11. do 19. ročníka (2009-2017) s udeľovaním ceny:
- Cena za najlepší krátky film
Okrem uvedených štatutárnych cien, sa na festivale nepravidelne udeľovali aj iné ocenenia a uznania:
- Ocenenie za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii, od 7. ročníka (2005)
- Ocenenie za dlhoročnú umeleckú tvorbu s umiestnením Pamätnej dlaždice na filmovom chodníku slávy, od 11. ročníka (2009)
Súťaže sa mohli zúčastniť filmy, ktoré spĺňali nasledovné podmienky (v znení štatútu 10. ročníka):
- dlhometrážny film s celkovou dĺžkou nad 60 minút
- debut alebo druhý film režiséra
- šírený na 35 mm nosiči
- nakrútený v podmienkach profesionálnej alebo nezávislej produkcie
- vyrobený alebo premiérovaný bol najskôr 1.1. predošlého roka (do roku 2004 menej ako 2 roky pred termínom festivalu)
Prihlasované filmy mohli byť pred súťažou prezentované aj na iných medzinárodných podujatiach.
Názvy nižšie uvedených ocenených filmov sú uvedené v poradí slovenský názov / anglický názov / originálny názov V prípade, že sa názvy zhodujú, nie sú uvedené všetky tri.
1. ročník (1999)
- GRAND PRIX za najlepší film: Červený trpaslík / Le nain rouge (réžia Yvan Le Moine, Belgicko)
- Zvláštna cena za réžiu: Victor Gaviria – Predavačka ruží /La venderora de rosas (Kolumbia)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Pavel Liška – Návrat idiota / Return of the Idiot (réžia Saša Gedeon, Česko)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Leidy Tabares – Predavačka ruží / La venderora de rosas (réžia Victor Gaviria, Kolumbia)
2. ročník (2000)
- GRAND PRIX za najlepší film: Lapač potkanov / Ratcatcher (réžia Lynne Ramsay, Anglicko, Francúzsko, 1999)
- Zvláštna cena za réžiu: Lee Chang-dong – Mentolky (Kórea, 1999)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Sol Kyung-gu – Mentolky (Kórea, 1999)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Mandy Matthewsová – Lapač potkanov / Ratcatcher (réžia Lynne Ramsay, Anglicko, Francúzsko, 1999)
- Zvláštne uznanie:
- Djomeh (réžia Hassan Yektapanah, Irán, Francúzsko, 2000)
- Duch maršala Tita / Marshal Tito´s Spirit (réžia Vinko Brešan, Chorvátsko, 1999)
- Je láska láska? / Tillsammans (réžia Lukas Moodysson, Švédsko, Dánsko, Taliansko, 2000)
3. ročník (2001)
- GRAND PRIX za najlepší film: Dcéry slnka / Dakhtaran-e khorshid (réžia Maryam Shahriar, Irán)
- Zvláštna cena za réžiu: Ulrich Seidl – Psie dni (Rakúsko) a Damien Odoul – Hlboký dych (Francúzsko)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Peter Musevski – Chlieb a mlieko (Slovinsko)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Dina Korzun – Posledné útočište (Veľká Británia)
4. ročník (2002)
- GRAND PRIX za najlepší film: Japonsko / Japan / Japón (réžia Carlos Reygadas, Mexiko Španielsko)
- Zvláštna cena za réžiu: Yee Chin-yen – Križovatka modrá brána / Blue Gate Crossing / Lanse da men (Tchajvan, Francúzsko)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Oksana Akinšina a Kaťa Gorina – Sestry / The Sisters / Sjostry (réžia Sergej Bodrov ml., Rusko)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Dan Condurache – Božie bozky / God Kisses us on the Mouth Every Day / In fiecare zi dumnezeu ne saruta pe gura (réžia Sinisa Dragin, Rumunsko)
5. ročník (2003)
- GRAND PRIX za najlepší film: Nuda v Brne / Bored in Brno / Nuda v Brně (réžia Vladimír Morávek, Česko)
- Zvláštna cena za réžiu: Li Yang – Slepá šachta / Blind Shaft / Mang jing (Hongkong, Čína, Nemecko)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Kateřina Holánová – Nuda v Brne / Bored in Brno / Nuda v Brně (réžia Vladimír Morávek, Česko)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Maruf Pulodzoda – Anjel na pravej strane / Angel on the Right / Farishtay kifti rost (réžia Džamšed Usmonov, Tadžikistan, Francúzsko, Švajčiarsko, Taliansko)
6. ročník (2004)
- GRAND PRIX za najlepší film: Or (Môj Poklad) / Or (My Treasure) / Or (Mon trésor) (réžia Keren Yedaya, Izrael, Francúzsko)
- Cena za najlepšiu réžiu: Atiq Rahimi – Zem a popol / Earth and Ashes / Khakestar-o-khak (Afganistan, Francúzsko)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Lindsay Duncan a Paula Sage – Život potom / Afterlife (réžia Alison Peebles, Veľká Británia)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Pietro Sibille – Santiagove dni / Days of Santiago / Dias de Santiago (réžia Josué Méndez, Peru)
7. ročník (2005)
- GRAND PRIX za najlepší film: Jaskyňa žltého psa / The Cave of the Yellow Dog / Die Hőhle des gelben Hundes (réžia Byambasuren Davaa, Nemecko, Mongolsko)
- Cena za najlepšiu réžiu: George Clooney – Dobrú noc a veľa šťastia / Good Night and Good Luck (USA)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Stephanie James – Spôsob života / A way of Life (réžia Amma Asante, Veľká Británia)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Pavel Liška – Šťastie / Something Like Happines / Štěstí (réžia Bohdan Sláma, Česko, Nemecko)
8. ročník (2006)
- GRAND PRIX za najlepší film: 4:30 (réžia Royston Tan, Singapur, Japonsko)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Amat Escalante – Krv / Blood / Sangre (Mexiko, Francúzsko)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Hermila Guedes – Suely na nebi / Suely in the Sky / O Céu de Suely (réžia Karim Ainouz, Brazília, Nemecko, Portugalsko, Francúzsko)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Antoni Pawlicki – Z kaluže do blata / Retrieval / Z odzysku (réžia Slawomir Fabicki, Poľsko)
9. ročník (2007)
- GRAND PRIX za najlepší film: Slepá hora / Blind Mountain / Mang shan (réžia Li Yang, Čína, Hongkong, Nemecko, 2007)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Veiko Ounpuu – Jesenný bál / The Autumn Ball / Sügisball (Estónsko, 2007)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Julie Kolbeck – Umenie plakať / The Art of Crying / Kunsten at graede i kor (réžia Peter Schonau Fog, Dánsko, 2006)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon – Sam Riley – Control (réžia Anton Corbijn, Veľká Británia, 2007)
10. ročník (2008)
- GRAND PRIX za najlepší film: Sviatočný augustový obed / Mid-August Lunch / Pranzo di Ferragosto (réžia Gianni Di Gregorio, Taliansko, 2008)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Amat Escalante – Bastardi / The Bastards / Los Bastardos (Mexiko, Francúzsko, USA, 2008)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Nada Abou Farhat – Pod bombami / Under the Bombs / Sour le Bombes (réžia Philippe Aractingi, Libanon, Francúzsko, Veľká Británia, Belgicko, 2007)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Zsolt Anger – Pátranie / The Investigator / A nyomozó (réžia Attila Gigor, Maďarsko, Švédsko, Írsko, 2008)
11. ročník (2009)
- GRAND PRIX za najlepší film: A Boh odišiel / The Day God Walked Away/ Le jour où Dieu est parti en voyage (réžia Philippe Van Leeuw, Belgicko, Francúzsko, 2009)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Kamen Kalev – Hrať svoju hru / Eastern Plays (Bulharsko, Švédsko, 2009)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Ruth Nirere – A Boh odišiel / The Day God Walked Away/ Le jour où Dieu est parti en voyage (réžia Philippe Van Leeuw, Belgicko, Francúzsko, 2009)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Christo Christov – Hrať svoju hru / Eastern Plays (réžia Kamen Kalev, Bulharsko, Švédsko, 2009)
- Zvláštne uznanie hlavnej poroty: Uviaznutí / Nothless / Norteado ( réžia Rigoberto Perezcano, Mexiko,Španielsko, 2009)
- Cena ekumenickej poroty: Hrať svoju hru / Eastern Plays (réžia Kamen Kalev, Bulharsko, Švédsko, 2009)
- Zvláštne uznanie ekumenickej poroty: Optické ilúzie / Optical Illusions / Ilusiones Ópticas (režisér Cristián Jiménez, Čile, Francúzsko, 2009)
- Cena FIPRESCI: Uviaznutí / Nothless / Norteado ( réžia Rigoberto Perezcano, Mexiko,Španielsko, 2009)
- Cena študentskej poroty: Šepot vo vetre / Whisper with the wind / Sirta la gal ba (režisér Shahram Alidi, Irak, 2009)
- Cena za najlepší dokumentárny film: Petícia / Petition (réžia Zhao Liang, Francúzsko, Čína, 2009)
- Cena za najlepší krátky film: Rita (réžia Antonio Piazza a Fabio Grassadonia, Taliansko, 2009)
- Zvláštne uznanie poroty krátkych filmov:
- Muž cez palubu / A Man Overboard / Un homme a la mer (réžia Fabien Gorgeart, Francúzsko, 2009)
- Žúr / Party / Tulum (réžia Dalibor Matanić, Chorvátsko, 2009)
12. ročník (2010)
- GRAND PRIX za najlepší film: Štyrikrát / The Four Times / Le quattro volte / (réžia Michelangelo Frammartino, Taliansko, Nemecko, Švajčiarsko 2010) * Cena pre najlepšieho režiséra:
- Dragomir Sholev – Prístrešok / Shelter (Bulharsko, 2010)
- Constantine Popescu – Portrét mladého bojovníka / Portrait of the Fighter As A Young Man
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Charlotte Gainsbourg – Strom / The Tree / L’arbre (réžia Julie Bertucelli, Francúzsko, Austrália 2010)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Robert Naylor – 10½ (réžia Daniel Grou, Kanada, 2010)
- Cena FIPRESCI: 10½ (réžia Daniel Grou, Kanada, 2010)
- Cena študentskej poroty: 10½ (réžia Daniel Grou, Kanada, 2010)
- Cena za najlepší dokumentárny film: Familia (réžia Mikael Wiström, Švédsko, 2010)
- Cena za najlepší krátky film: Ako sa zbiera lesné ovocie (réžia Elina Talvensaari, Fínsko, 2010)
- Zvláštne uznanie poroty krátkych filmov: Svet mimo nás (réžia David O’Reilly)
13. ročník (2011)
- GRAND PRIX za najlepší film: Agáty / Las Acacias (réžia Pablo Giorgelli, Argentína, Španielsko 2011)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Vincent Garenq – Obvinený / Guilty / Présumé coupable (Francúzsko, 2011)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Iben Hjejle – Stockholm East / Stockholm Östra(réžia Simon Kaijser, Švédsko, 2011)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Ivan Trojan – Viditeľný svet / Visible World (réžia Peter Krištúfek, Slovensko, 2011)
- Cena FIPRESCI: Agáty / Las Acacias (réžia Pablo Giorgelli, Argentína, Španielsko 2011)
- Cena študentskej poroty: 17 dievčat / 17 filles réžia (Delphine a Muriel Coulin, Francúzsko, 2011)
- Cena Unicredit bank za divácky najúspešnejší slovenský film:
- Prach a ligot / Dust and Glitter (réžia Michaela Čopíková, Slovensko, 2011)
- Dom (réžia Zuzana Liová, Slovensko, 2011)
- Cena za najlepší dokumentárny film: Nočný strážnik / El Velador / The Night Watchman (réžia Natalia Almada, Mexiko, USA, 2011)
- Cena za najlepší krátky film: Nedele / Dimanches / Sundays (réžia Valéry Rosier, Belgicko, 2011)
14. ročník (2012)
- GRAND PRIX za najlepší film: La Sirga (réžia Wiliam Vega, Kolumbia, Francúzsko, Mexiko 2012)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Jan Ole Gerster – Ty kokso / Oh Boy (Nemecko, 2012)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Rivka Gur - Epilóg / Hayuta ve Berl (réžia Amir Manor, Izrael, 2012)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Yosef Carmon - Epilóg / Hayuta ve Berl (réžia Amir Manor, Izrael, 2012)
- Cena FIPRESCI: Ty kokso / Oh Boy (réžia Jan Ole Gerster, Nemecko, 2012)
- Cena FEDEORA:
- Ty kokso / Oh Boy (réžia Jan Ole Gerster, Nemecko, 2012)
- Epilóg / Hayuta ve Berl (réžia Amir Manor Izrael, 2012)
- V tieni / Dans L’ombre / In The Shadow (Francúzsko, 2012)
- Cena študentskej poroty: Epilóg / Hayuta ve Berl (réžia Amir Manor)
- Cena Unicredit bank za najlepší slovenský celovečerný film: Až do mesta Aš / Made in Ash (réžia: Iveta Grófová, Česko, Slovensko, 2012)
- Cena za najlepší dokumentárny film: Posledná záchranka v Sofii / Poslednata lineika na Sofia (réžia Ilian Metev, Bulharsko, Nemecko, Chorvátsko, 2012)
- Cena za najlepší krátky film: Malody (režia Philip Barker, Kanada 2012)
- Zvláštne uznanie poroty krátkych filmov: Dinosaurie vajcia v obývačke / Ovos de dinossauro na sala de estar (réžia Rafael Urban Brazília, 2011)
15. ročník (2013)
- GRAND PRIX za najlepší film: Triedny nepriateľ / Razredni sovražnik / Class Enemy (réžia Rok Biček, Slovinsko, 2013)
- Cena pre najlepšieho režiséra:
- Bobo Jelčić – Obrana a ochrana / Obrana i zaštita / A Stranger (Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, 2013)
- Jurij Bykov - Major / The Major (Rusko, 2013)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Anna Odell - Stretávka / Ǻterträffen / The Reunion (réžia Anna Odell, Švédsko, 2013)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Igor Samobor - Triedny nepriateľ / Razredni sovražnik / Class Enemy (réžia Rok Biček, Slovinsko, 2013)
- Cena FIPRESCI: Triedny nepriateľ / Razredni sovražnik / Class Enemy (réžia Rok Biček, Slovinsko, 2013)
- Cena študentskej poroty: Stretávka / Ǻterträffen / The Reunion (réžia Anna Odell, Švédsko, 2013)
- Cena za najlepší dokumentárny film: Rodinné príbehy / Stories We Tell (réžia Sarah Polley, Kanada, 2012)
- Cena za najlepší krátky film: Zvieratá, čo som zabil minulé leto / Djur jag dödade förra sommaren / Animals I Killed Last Summer (réžia Gustav Danielsson, Švédsko, 2012)
16. ročník (2014)
- GRAND PRIX za najlepší film: Party Girl (réžia Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis, Francúzsko, 2014)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Nguyen Hoang Diep - Od ničoho k ničomu / Dap Cánh Giua Không Trung / Flapping in the Middle of Nowhere (Vietnam, Francúzsko, Nórsko, Nemecko, 2014)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Angélique Litzenburger - Party Girl (réžia. Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis, Francúzsko, 2014)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Fabrício Boliveira - Brazílsky Western/ Faroeste Caboclo / Brazilian Western (réžia René Sampaio, Brazília, 2013)
- Cena FIPRESCI: Som tvoja / Jeg er din / I am yours (réžia Iram Haq, Nórsko, 2013)
- Cena študentskej poroty: Party Girl (réžia Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis, Francúzsko, 2014)
- Cena za najlepší dokumentárny film: Nie je všetko vigília / No todo es vigilia / Not All Is Vigil (réžia Hermes Paralluelo, Španielsko, Kolumbia, 2014)
- Zvláštne uznanie dokumentárnej poroty: 15 svetových strán /15 stron swiata / 15 Corners of the World (réžia Zuzanna Solakiewicz, Poľsko, Nemecko, 2014)
- Cena za najlepší krátky film: Milión míľ ďaleko / A Million Miles Away (réžia Jennifer Reeder, USA, 2014)
- Zvláštne uznanie poroty krátkych filmov: Hranice vytrvalosti / Granice wytrzymałości / Rollercoaster (réžia Marek Marlikowski, Poľsko, 2013)
17. ročník (2015)
- GRAND PRIX za najlepší film: Pôda a tieň / La tierra y la sombra / Land and Shade (réžia César Augusto Acevedo, Kolumbia, 2015)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Ida Panahandeh - Nahid (Irán, 2015)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Niki Karimi a Sahar Ahmadpour - Streda, 9. máj / Chaharshanbeh, 19 Ordibehesht / Wednesday, May 9 (réžia Vahid Jalilvand, Irán, 2015)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Navid Mohammad Zadeh - Nahid (réžia Ida Panahandeh, Irán, 2015)
- Cena FIPRESCI: Pôda a tieň / La tierra y la sombra / Land and Shade (réžia César Augusto Acevedo, Kolumbia, 2015)
- Cena študentskej poroty: Streda, 9. máj / Chaharshanbeh, 19 Ordibehesht / Wednesday, May 9 (réžia Vahid Jalilvand, Irán, 2015)
- Cena za najlepší dokumentárny film: Nemecká mládež / Une Jeunesse Allemande / A German Youth (réžia Jean-Gabriel Périot, Francúzsko, Švajčiarsko, Nemecko, 2015)
- Zvláštne uznanie dokumentárnej poroty: Flotel Europa (réžia Vladimír Tomić, Dánsko, Srbsko, 2015)
- Cena za najlepší krátky film: Washingtonia (réžia Konstantina Kotzamani, Grécko, 2014)
18. ročník (2016)
- GRAND PRIX za najlepší film: Tramontane (réžia Vatche Boulghourjian, Libanon, Francúzsko, Katar, Spojené arabské emiráty, 2016)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Marco Danieli - Svetácke dievča / La Ragazza del Mondo / Worldly Girl (Taliansko, Francúzsko, 2016)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Mia Petričević - Nezízaj mi do taniera / Ne gledaj mi u pijat / Quit Staring at My Plate (réžia Hana Jušić, Chorvátsko, Dánsko, 2016)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Michele Riondino - Svetácke dievča / La Ragazza del Mondo / Worldly Girl (réžia Marco Danieli, Taliansko, Francúzsko, 2016)
- Cena FIPRESCI: Ja ako Tekvička / Ma vie de Courgette / My Life as a Courgette (réžia Claude Barras, Švajčiarsko, Francúzsko, 2016)
- Cena študentskej poroty: Som tu! / Es esmu šeit / Mellow Mud (réžia Renārs Vimba, Lotyšsko, 2016)
- Cena za najlepší dokumentárny film: Prijímanie / Komunia / Communion (réžia Anna Zamecka, Poľsko, 2016)
- Cena za najlepší krátky film: Adaptácia / Adaptacja / Adaptation (réžia Bartosz Kruhlik, Poľsko, 2016)
19. ročník (2017)
- Cena za najlepší hraný film: Chlapi neplačú / Muškarci ne plaču / Men Don't Cry (réžia Alen Drljević, Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko, 2017)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Soleen Yusef - Dom bez strechy / Haus ohne Dach / House without Roof (Nemecko, Irak, Katar, 2016)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Laetitia Dosch - Paula / Jeune Femme/Montparnasse Bienvenüe (réžia Léonor Serraille, Francúzko, Belgicko, 2017)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Navid Mohammadzadeh - Bez dátumu, bez podpisu / Bedoune Tarikh, Bedoune Emza / No Date, No Signature (réžia Vahid Jalilvand, Irán, 2017)
- Cena poroty FIPRESCI: Bez dátumu, bez podpisu / Bedoune Tarikh, Bedoune Emza / No Date, No Signature (réžia Vahid Jalilvand, Irán, 2017)
- Cena študentskej poroty: Paula / Jeune Femme/Montparnasse Bienvenüe (réžia Léonor Serraille, Francúzko, Belgicko, 2017)
- Cena za najlepší dokumentárny film: Meteory / Meteorlar / Meteors (réži Gürcan Keltek, Holandsko, Turecko, 2017)
- Cena za najlepší krátky film: Ostrovy / Les Iles /Islands(réžia Yann Gonzalez, Francúzsko, 2017)
- Zvláštne uznanie poroty súťaže krátkych filmov: Amatéri / Amateurs / Amateurs (réžia Naveen Padmanabha, India, 2016)
20. ročník (2018)
- Cena za najlepší hraný film: Slepá škvrna / Blindesone / Blind Spot (réžia Tuva Novotny, Nórsko, 2018)
- Cena pre najlepšieho režiséra: Meryem Benm´Barek - Sofia (Francúzsko, Katar, 2018)
- Cena za najlepší ženský herecký výkon: Christine Sønderris - Frézovacia hlava / Cutterhead (réžia Rasmus Kloster Bro, Dánsko, 2017)
- Cena za najlepší mužský herecký výkon: Aset Imangaliev - Šalamúnova hora / Suleiman gora / Suleiman Mountain (réžia Elizaveta Stishova, Rusko, Kirgizsko, 2017)
- Cena poroty FIPRESCI: Krištáľová labuť / Khrustal / Crystal Swan (réžia Darya Zhuk, Bielorusko, Nemecko, USA, Rusko, 2018)
- Cena študentskej poroty: Rozkvitnuté údolie / Virágvölgy / Blossom Valley (réžia László Csuja, Maďarsko, 2018)
- Špeciálne ocenenie: José (réžia Li Cheng, Guatemala, 2018)
Ocenenie sa udeľovalo od 7. ročníka (2005). Cenu získali tvorcovia:
Ocenenie sa udeľovalo od 11. ročníka (2009) a je spojené s umiestnením Pamätnej dlaždice na filmovom chodníku slávy na Laurinskej ulici pred Mestským divadlom Pavla Országha Hviezdoslava.
Cenu získali tvorcovia:
Viac informácií Ročník, Sekcie zamerané na národné kinematografie ...
Ročník | Sekcie zamerané na národné kinematografie | Sekcie zamerané na slovenský a český film | Sekcie zamerané na osobnosti | Ostatné sekcie | Krátkometrážne filmy a Videofilmy |
1. | Európsky film | (Ne) Zabudnuté debuty slovenských tvorcov | Alfred Hitchcock |
Nezávislé kino
Voľná zóna: Road Movies na prelome tisícročia
Premiéry
Mimo oficiálnych sekcií |
|
2. | Európsky film Zoom: Filipínsky film V4 koprodukčné filmy | | Profil: Mika Kaurismäki | Nezávislé kino Voľná zóna: Zvláštne formy erotiky Premiéry | |
3. | Európsky film Zoom: Argentínsky film Zoom: Kanadský film | | Profil: Johan van der Keuken |
Nezávislé kino
Voľná zóna: Pod sukňami médií
Premiéry
Mikuláš
Mimo sekcií |
|
4. | Európsky film Zoom: Mexický film Focus: Nové nemecké kino | | Profil: Roger Corman |
Nezávislé kino
Voľná zóna: Road Movies na prelome tisícročia
Premiéry
Special Screenings
Mikuláš |
|
5. | Európsky film Zoom: Nórsky film Focus: Japonské kino špeciál | Slovenské a české filmy 2002 – 2003 | |
Proti prúdu
Voľná zóna: Love Stories
Premiéry
Focus: Film a hudba – videoklipy od Lyncha po Šulíka
Veľkoformátový film
Dovidenia v klube, priatelia!: ASFK 1993 – 2003
Mikuláš
Zvláštne uvedenie |
Krátkometrážne filmy Best of the Best Shorts |
6. | Made in Europe Zoom: Islandský film | Nové slovenské filmy | |
Proti prúdu
Voľná zóna: Mladosť bez limitov
Premiéry
Focus: Film a hudba II. – herci, filmy a Chris Cunningham
Mikuláš
Zvláštne uvedenie |
Krátkometrážne filmy |
7. | Made in Europe Focus: I ♥ UK | Slovenské filmy 2005 | |
Proti prúdu
Voľná zóna: Making Money
Svetový čas
Národné hity
Focus: Film a hudba III.–Legendy a klipy
Mikuláš
Zvláštne uvedenie |
Azyl – krátkometrážna tvorba |
8. | Made in Europe Focus: Iný Balkán | Slovenské filmy 2006 | Profil: Michael Winterbottom |
Proti prúdu
Svetový čas
Národné hity
Mikuláš: detské filmy
Zvláštne uvedenie |
Azyl – krátkometrážna tvorba |
9. | Made in Europe Focus: London Calling | Slovenské filmy 2007 | Retrospektíva: Ulrich Seidl |
Proti prúdu
Svetový čas
Voľná zóna: British Queer Cinema
Zvláštne uvedenie |
Azyl – krátkometrážna tvorba
VideoArt |
10. | Made in Europe | Slovenské filmy 2008 | |
Proti prúdu
Svetový čas
Focus: Hudba a film
Zvláštne uvedenie |
Azyl – krátkometrážna tvorba
VideoArt |
11. | Toto je Brazília
| Made in Slovakia | Profily:
Hiam Abbass,
Karen Shakhnazarov,
Jonathan Nossiter |
Proti prúdu
Zlatá panoráma
Panoráma špeciál
Otázka chuti |
|
12. | | Made in Slovakia | Master Jan Švankmajer
Profily:
Kornél Mundruczó,
Raphaël Nadjari,
Pablo Trapero |
Proti prúdu
Zlatá panoráma
Tu a tam
Špeciál
Všetci na pláž!
Zlí chlapi spávajú dobre |
|
13. | | Made in Slovakia |
Pocta:
Eduard Grečner,
Pavel Branko |
Panoráma
Príbehy
Proti prúdu
Antidepresíva
Červené westerny |
Azyl – krátke filmy |
14. | | Made in Slovakia |
Pocta - Goran Paskaljević
Zvláštne uvedenie – Slovenskí fotografi |
Panoráma
Proti prúdu
Príbehy
Antidepresíva
Goya Awards – 25. výročie |
Azyl |
15. | Focus - Izraelský film | Made in Slovakia |
Pocta - Bille August |
Panoráma
Proti prúdu
Príbehy - filmy životnej sily
Zvláštne uvedenie |
Azyl - krátke filmy |
16. | Focus: Hongkong | Made in Slovakia |
Pocta - Ivan Palúch
Pocta - Theodor Pištek |
Panoráma
Panoráma Špeciál
Cena LUX
Proti prúdu
Príbehy: Filmy životnej sily
Zvláštne uvedenie
Hrané filmy - mimo súťaž
Dokumentárne filmy - mimo súťaž |
Krátke filmy - mimo súťaž |
17. | Focus: Grécko | Made in Slovakia Made in Slovakia: študentské filmy |
Made in Slovakia špeciál - Pocta (Emília Vášáryová)
Retrospektíva: Mišo Suchý |
Cinema Now
Europa
Europa špeciál - Cena LUX
Téma: Rodina
Lexikón: Formát obrazu
Junior: Súčasná animácia pre deti
Zvláštne uvedenie |
Nostalgia: Príbehy z videokaziet |
18. | Focus: Chorvátsko | Made in Slovakia |
Pocta: Martin Huba
Pocta: Rade Šerbedžija
Profil: Alex Ross Perry |
Cinema Now
Europa
Europa špeciál - Cena LUX
Flashback: Americké voľby
Téma: Mesto
Lexikón: Farba
Junior: Večerníčky
Zvláštne uvedenie |
19. | Focus: Fínske krátke filmy | Made in Slovakia |
Pocta: Jean-Marc Barr
Pocta: Božidara Turzonovová
Profil: Denis Côté |
Cinema Now
Cena LUX
Lexikón: Filmové herectvo
Junior: Večerníčky |
|
20. | | Made in CZ/SK | |
Cinema Now
Cena LUX
Lexikón: Ženský pohľad
Junior |
|
Zavrieť
Viac informácií Ročník, Rok ...
Ročník | Rok | Termín | Miesto konania |
1. | 1999 | 30. november – 8. december | Bratislava (Dom odborov Istropolis) |
2. | 2000 | 1. december – 9. december | Bratislava (Istropolis, Ster Century Cinemas / Polus City Center) |
3. | 2001 | 30. november – 8. december | Bratislava (Ster Century Cinemas / Polus City Center, DK Zrkadlový háj, kino Mladosť) |
4. | 2002 | 29. november – 7. december | Bratislava (Ster Century Cinemas / Polus City Center) |
5. | 2003 | 28. november – 6. december | Bratislava (Palace Cinemas / Aupark, kino Orange IMAX) |
6. | 2004 | 3. december – 11. december | Bratislava (Palace Cinemas / Aupark) |
7. | 2005 | 2. december – 10. december | Bratislava (Palace Cinemas / Aupark) |
8. | 2006 | 1. december – 9. december | Bratislava (Palace Cinemas / Aupark) |
9. | 2007 | 30. november – 7. december | Bratislava (Palace Cinemas / Aupark) |
10. |
2008 | 28. november – 5. december | Bratislava (Palace Cinemas / Aupark) |
30. november | Košice (Cinemax) |
4. december | Banská Bystrica (Europa Cinemas) |
11. |
2009 | 27. november – 4. december | Bratislava (Palace Cinemas / Aupark, kino Mladosť) |
28. november – 30. november | Banská Bystrica (Europa Cinemas) |
1. december – 3. december | Košice (Cinemax) |
12. |
2010 | 5. november – 11. november | Bratislava (Palace Cinemas / Aupark, kino Mladosť, FK 35 mm, SNG) |
12. november – 14. november | Košice (FK Cinefil, Kino Úsmev, Kasárne/Kulturpark) |
15. november – 16. november | Banská Bystrica (Europa Cinemas) |
17. november – 18. november | Žilina (City Cinemas) |
13. |
2011 | 4. november – 9. november | Bratislava (Cinema City /Eurovea, kino Mladosť, SNG, kino Lumière) |
10. november – 12. november | Festivalové dni, Banská Bystrica |
14. |
2012 | 9. november – 15. november | Bratislava (Cinema City /Eurovea, kino Mladosť, kino Lumière) |
16. november – 17. november | Festivalové dni, Banská Bystrica |
15. | 2013 | 6. november – 12. november | Bratislava (kino Mladosť, kino Lumière, FK 35 mm, Kino Nostalgia, Batelier) |
16. | 2014 | 7. november – 14. november | Bratislava (kino Mladosť, kino Lumière, FK 35 mm, Kino Nostalgia, Batelier) |
17. | 2015 | 12. november – 17. november | Bratislava (kino Mladosť, kino Lumière, Kino Nostalgia, Gorila.sk Urban Space ) |
18. | 2016 | 11. november – 17. november | Bratislava (kino Mladosť, Kino Lumière, Kino Nostalgia, Gorila.sk Urban Space ) |
19. | 2017 | 9. november – 16. november | Bratislava (kino Mladosť, Kino Lumière, Kino Nostalgia, Gorila.sk Urban Space) Modra (Kino Mier) Senec (Kino Mier) Malacky (Kino Záhoran) |
20. | 2018 | 29. november – 2. december | Bratislava (kino Mladosť, Kino Lumière) Modra (Kino Mier) Trenčín (Artkino METRO) Malacky (Kino Záhoran) |
Zavrieť