Reductio ad Hitlerum
From Wikipedia, the free encyclopedia
Reductio ad Hitlerum (sh. svođenje na Hitlera) ili argumentum ad Hitlerum je pojam koji je skovao jevrejski politički filozof Leo Strauss prema reductio ad absurdumu i odnosi se na duhovitu primjedbu nekom tko protivnika ili njegova stajališta uspoređuje s Hitlerom odnosno nacizmom. Prema Straussu, takva logička greška je podvrsta ad hominema, ad misericordiama i ignoratio elenchija. Reductio ad Hitlerum ponekad se naziva i "igranjem na nacističku kartu".
Politička praksa
Nakon Drugog svjetskog rata, jukstapozicije s Hitlerom i nacizmom postale su dijelom političke retorike diljem svijeta. U jeku zaoštravanja Hladnog rata, SSSR je koristio Minhenski sporazum (1938) kao dokaz da su zapadne sile spremne podilaziti Hitleru i srodnim režimima (osobito u Čehoslovačkoj), dok je s druge strane za identične argumente rabljen pakt Ribbentrop-Molotov (1939). Intenzivno korištenje analogija s nacizmom zabilježeno je i na Bliskom Istoku. Uspostavom trojne antante 1900-ih između Britanije, Francuske i Rusije, tada dominirajućih sila u bliskoistočnoj regiji, brojni lokalni nacionalistički pokreti 1930-ih i ranih 1940-ih tražili su izlaz iz takve situacije savezništvom s jačajućom nacističkom Njemačkom i fašističkom Italijom. Među takvima bili su arapski nacionalisti Muhamed Amin al-Huseini iz Palestine, Said Muhamedi iz Alžira i Rašid Ali al-Kilani iz Iraka, zatim iranski Reza-šah Pahlavi, te revizionistički cionisti na čelu s Vladimirom Žabotinskim. Još tokom Drugog svjetskog rata, Britanci su invazije na Irak i Iran pravdali izgovorima borbe protiv "rastućeg nacizma". Nakon svršetka rata odnosno uspostave Izraela i arapskih država, srodne analogije narednih decenija postale su uobičajene na trostranoj arapsko-iransko-izraelskoj razini u svim pravcima (arapsko-izraelskoj, arapsko-iranskoj i iransko-izraelskoj), čemu su osobito kumovali Arapsko-izraelski sukob (1948–), Iransko-irački rat (1980–1988) i zategnuti iransko-izraelski odnosi od 2000-ih. Učestale prozivke s izraelske strane su da arapske države i Iran pripremaju "novi Holokaust", a s potonje da je izraelski tretman Palestinaca usporediv s Holokaustom. Ostali primjeri su da je Amin al-Huseini jedna od ključnih figura u Holokaustu, da je irački pamflet Oni koje Bog nije trebao stvoriti: Perzijanci, Jevreji i buhe (1940) temelj arapskog rasizma prema nearapima, te da je iranski nacionalizam inspiriran njemačkim arijevstvom. Takvi ispadi su zabilježeni i od strane najviših državnih dužnosnika, uključujući izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i iranskog predsjednika Mahmuda Ahmadinežada. Analogije s fašizmom javljaju se i na internom nivou, npr. revizionistički cionizam se unutar Izraela kod liberalnih pojedinaca i skupina ponekad naziva "jevrejskim fašizmom".
Povezano
Literatura
- () Altman, William H. F. (2011). The German Stranger: Leo Strauss and National Socialism. Lanham, Maryland: Lexington Books. ISBN 9780739147375. OCLC 655303895.
- () Behnegar, Nasser (2003). Leo Strauss, Max Weber, and the Scientific Study of Politics. Chicago: University of Chicago Press. ISBN 9780226041421. OCLC 49679680.
- () Ram, Haggai (2009). Iranophobia: The Logic of an Israeli Obsession. Stanford studies in Middle Eastern and Islamic societies and cultures. Stanford, California: Stanford University Press. ISBN 9780804760676. OCLC 244293290.
- () Shenhav, Yehouda (2006). The Arab Jews: A Postcolonial Reading of Nationalism, Religion, and Ethnicity. Cultural sitings. Stanford, California: Stanford University Press. ISBN 9780804752961. OCLC 64098454.
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.