From Wikipedia, the free encyclopedia
Pacifikacija Kube, znana i kao Druga okupacija Kube, bila je velika američka vojna operacija koja je formalno započela u rujnu 1906. godine, a smatra se dijelom Banana ratova. Nakon što je režim Tomása Estrade Palme bio pred kolapsom, ovaj je zatražio pomoć Sjedinjenih Država, koje su bile spremne intervenirati kako bi zaštitile svoje interese.
|
Predsjednik Theodore Roosevelt, zaprimivši Palminu molbu, šalje svogtajnika za rat, Williama Howarda Tafta, i zamjenika državnog tajnika, Roberta Bacona, na Kubu kako bi dogovorili diplomatsko rješenje. Međutim, Taft se na Kubi pozvao na odredbe Kubansko-američkog sporazuma iz 1903. te je uspostavio privremenu vladu na čijem je čelu kratko bio on, a nakon njega Charles Edward Magoon. Amerikanci su intervenirali na Kubi s ciljem sprječavanja građanskih nemira i održavanja slobodnih izbora, ali primarno kako bi zaštitili vlastite ekonomske interese na Kubi.
Nakon gotovo četiri godine okupacije, američke trupe su konačno napustile Kubu nakon procjene da je izbor Joséa Miguela Gómeza za predsjednika znak dovoljne političke stabilnosti. Povlačenje trupa zaključeno je u veljači 1909. godine.
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.