Kašalj
From Wikipedia, the free encyclopedia
From Wikipedia, the free encyclopedia
Kašalj (lat. tussis) je iznenadan i često ponavljajući refleks koji pomaže, da se izbace štetne izlučevine, sekret, iritansi, strane čestice i mikrobi. Kašalj se sastoji od tri faze: udisanja, izdisanja i automatskog otpuštanja zraka iz pluća, obično popraćenog prepoznatljivim zvukom.[1] Kašalj je često automatski, bez volje čovjeka, a moguće je kašljati i namjerno.
Često kašalj ukazuje na prisutnost bolesti. Mnogi virusi i bakterije šire se putem kašlja. Stoga prilikom kašljanja, treba staviti ruku na usta i redovito prati ruke.
Kašalj obično proizlazi iz smetnji dišnog sustava, a može ga potaknuti i gušenje, pušenje, zagađenost zraka, astma, reakcija na kapanje nosa, kronični bronhitis, zatajenje srca i lijekovi kao što su ACE inhibitori.
Liječenje kašlja provodi se nakon pregleda liječnika i utvrđivanja postojećeg stanja. Kašalj nije uvijek jednako opasan. Lijekovi protiv kašlja obično su u obliku sirupa.
Kašalj može biti posljedica infekcije dišnih putova kao što su: prehlada, upala pluća, hripavac ili tuberkuloza. U velikoj većini slučajeva razlog akutnog kašlja, tj. kašlja kraćeg od 3 tjedna, su prehlade.[2] Tuberkuloza se rijetko javlja.
Kašalj može biti klasificiran po trajanju, karakteru i vremenu.[3] Trajanje može biti akutno (iznenadna pojava) ako je prisutno manje od tri tjedna, subakutno ako je prisutno između tri i osam tjedana, i kronično kada traje dulje od osam tjedana. Kašalj može biti suh ili produktivan, ovisno da li postoji ispljuvak. Može se javljati samo noću, samo danju ili i danju i noću.
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.