Remove ads
From Wikipedia, the free encyclopedia
Funkcija je, uopšte, pravilo pridruživanja jednog elementa iz skupa H (domen funkcije) drugom iz skupa U (kodomen funkcije). Za zapisivanje funkcija koristimo oznake kao što je ili a prirodu skupova koji učestvuju opisujemo frazama kakva je na primer: funkcija realne promenljive. Opseg, raspon ili područje definicije funkcije f je skup vrednosti, f(x), za x iz domena f.
Funkcija je jedan od osnovnih pojmova matematike. Posebno pogledajte: Analitička funkcija, Grafik funkcije, Neprekidna funkcija, Trigonometrijske funkcije, Hiperboličke funkcije. Definicija funkcije kao promenljive veličine je nesavršena jer se pri tome koristi nestrogi pojam promenljive veličine i zato se obično koristi savremeniji pristup ovom problemu preko teorije skupova.
Ako dve promenljive količine stoje u takvoj vezi da se menjanjem vrednosti jedne količine menja vrednost i druge, onda je druga funkcija prve.
Osnovna karakteristika funkcije je da za jednu ulaznu vrednost dobija najviše jedna izlazna vrednost.
Funkcija može imati više promenljivih.
Skup se u matematici uzima za osnovni pojam. Dekartov proizvod skupova je skup uređenih parova. Uređeni par elemenata čine bilo kakva dva elementa kod kojih se, iz bilo kojih razloga, zna koji od njih je prvi, a koji drugi. Zatim, relacija (matematika) je neprazan podskup Dekartovog proizvoda skupova, i konačno, funkcija je jedna vrsta relacije, slika desno. Na slici desno, pre svega, data je relacija Zašto takvu relaciju nazivamo i funkcija?
Poslednji izraz je formula napisana pomoću kvantora svaki (obrnuto slovo A) i postoji tačno jedan (obrnuto E sa uzvičnikom) koja se čita: "za svako iks iz A postoji tačno jedno ipsilon iz Be takvo da je y=f(x)". To znači da na grafu, desno, iz svakog od elemenata skupa polazi po tačno jedna strelica, koja predstavlja (po tačno jedan) uređeni par (za svako od slova ) Drugim rečima, funkcija je takva vrsta relacije gde je svaki elemenat jednog od skupova tačno po jednom prvi.
Druga, ekvivalentna definicija: binarna relacija f iz A u B je funkcija ako je
Ova definicija postavlja isti kriterijum: ako su originali jednaki (h=h) tada su i kopije jednake (y=z). Dakle, ne može isti original proizvesti različite kopije!
Elementi skupa A nazivaju se argumenti, nezavisno promenljive, originali preslikavanja, likovi, ili elementi domena. Skup A je skup prvih elemenata uređenih parova, na grafu to je polazni skup strelice, naziva se domen, područje vrednosti (rang), itd. funkcije f. Skup B naziva se kodomen (kontradomen) funkcije, skup kopija, slika, itd. Često se domen funkcije f označava sa , a kodomen ponekad Na navedenom grafu je i f je funkcija sa A u B, što pišemo ili Često umesto stavljamo , pa je
Pomoću kvantora tu istu definiciju pišemo: Jednostavnije rečeno, funkcija je surjekcija ako i samo ako su svi elementi desnog skupa (B) nečije slike. Na gornjem grafu ka elementu γ ne ide niti jedna strelica. Prema tome, data funkcija nije surjekcija. Surjekcija po definiciji dozvoljava „duple kopije“.
To je definicija po formi obrnuta onoj drugoj definiciji funkcije: ista kopija ne može biti rezultat kopiranja različitih originala. Na datom grafu, elemenat β je kopija dva originala i prema tome data funkcija f nije injekcija. Injekcija po definiciji dozvoljava da u skupu kopija postoje elementi koji uopšte nisu rezultat preslikavanja.
Bijekciju nazivamo i obostrano jednoznačno preslikavanje.
Bijekcija je odigrala važnu ulogu u razmatranju pojma beskonačnosti i njemu srodnih pojmova. Ako postoje dva skupa i makar jedna funkciju među njima koja je bijekcija onda ta dva skupa imaju isti broj elemenata. To znači da ako za dva beskonačna skupa, recimo brojeva, pronađemo bar jedno bijektivno preslikavanje među njima, tada kažemo da oni imaju jednako mnogo elemenata. To je jedna od osnovnih ideja osnivača teorije skupova Kantora i Dedekinda.
Početnu ideju skupova je ubrzo, početkom 20. veka, uzdrmao britanski matematičar i filozof, Bertran Rasel, našavši nekoliko nedoslednosti u Kantorovoj teoriji. Danas se te nedoslednosti obično nazivaju paradoksima teorije skupova. Rasel je ukazao na paradoks praznog skupa, koji je razrešen zahtevom da je prazan skup podskup svakog skupa. Njegov drugi paradoks je paradoks skupa svih skupova. Ideja skupa svih skupova je kontradiktorna, tako da današnja teorija skupova, jednostavno, ne zahteva postojanje sveobuhvatnog, "univerzalnog skupa".
Ispitati tok funkcije znači oidrediti sljedeće
Za određivanje područja definicije funkcije potrebno je poznavati elementarne funkcije
Parnost funkcije provjerava se pomoću definicije:
Kod parne i neparne funkcije područje definicije mora biti simetrično u odnosu na koordinantni početak .
je parna za paran, a neparna za neparan pa je:
.
Funkcija je parna: ako je , tada je pa vrijedi
Za je pa vrijedi
Periodičnost funkcije provjerava se pomoću definicije
Tada mora vrijediti . Najmanji takav pozitivni broj osnovni period ili period funkcije .
Primjeri periodičnih funkcija su trigonometrijske funkcije.
Elementarna funkcija ne može biti periodićna ako ne sadrži neku od trigonometrijskih funkcija.
Nula funkcije određuju se rješavanjem jednačine
Asimptote mogu biti vertikalne, horizontalne i kose. Određuju se nalaženjem limesa i L'Hospitalovim pravilo, ako je potrebno.
Asimptota funkcije je prava sa osobinom da udaljenost između tačke na grafiku funkcije i te prave teži ka nuli ) kada tačka na grafiku odmiće u beskonačnost.
Prava je vertikalna asimptota funkcije u tački s lijeve strane ako je ili .
Prava je vertikalna asimptota funkcije u tacki s desne strane ako je
ili
.
Vertikalne asimptote se mogu nalaziti u tačkama prekida funkcije ili u otvorenim rubovima područja definicije.
Prava je vertikalna asimptota funkcije s obje strane.
Prava je vertikalna asimptota funkcija , i s desne strane. U ovom slučaju vertikalna asimptota se nalazi u rubu područja definicije.
Prava je horizontalna asimptota funkcije na lijevoj strani ako je . Prava je horizontalna asimptota funkcije na desnoj strani ako je .
Prava je horizontalna asimptota funkcije na obje strane, kao i horizontalna asimptota funkcija i na lijevoj strani.
Ako je
pri čemu je
tada je prava kosa asimptota funkcije sa lijeve strane.
Kosu asimptotu funkcije sa desne strane definišemo analogno.
Udaljenost od tačke na krivoj do asimptote je . Prema definiciji asimptote kada . Kako je konstanta, zaključujemo da .
Zadnji uslov, koji je ekvivalentan sa
je nužan i dovoljan uslov za postojanje kose asimptote.
Gornja jednakost je ekvivalentna sa
.
pa je
.
Pri tome treba voditi računa o sljedećem:
.
Kod određivanja ekstrema funkcije potrebno je provjeriti nžzne i dovoljne uslove ekstrema.
Provjera nužnih uslova vrši se po teoremi
Potrebno je nači stacionarne i kritične tačke po definiciji
Tj. potrebno je odrediti područje definicije prvog izvoda i riješiti jednačinu . Provjera dovoljnih uslova može se vršiti na tri nacina:
pomoću promjene predznaka prvog izvoda na osnovu teoreme
pomoću drugog izvoda na osnovu teoreme
pomoću viših izvoda na osnovu teoreme
Posto smo načli prvi izvod funkcije intervale monotonosti određujemo određujuci predznak od na osnovu teoreme
Potrebno je odrediti drugi izvod ,a onda intervale konveksnosti i konkavnosti pomoću teoreme
Potrebno je naći tačke u kojima drugi izvod mijenja predznak, odnosno tačke koje ispunjavaju dovoljne uslove infleksije po teoremi
Za provjeru dovoljnih uslova infleksije možemo koristiti i više izvode na osnovu teoreme
U tom slučaju potrebno je prvo naci tačke u kojima je drugi izvod jednak nuli, odnosno tačke koje zadovoljavaju nužan uslov infleksije po teoremi
Grafik funkcije se crta na osnovu dobijenih informacija.
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.