Detonatori se obično koriste u eksplozivima. Imamo: daljinske, vremenske, one koji detonuju u sekundi. Daljinski se koriste za aktiviranje onda kada atentator to poželi, daljinski detonatori imaju dva dela upaljač i kontroler. Upaljač se stavi u eksploziv i kad se stisne dugme na kontroleru eksploziv se aktivira. Vremenski rade na vreme, oni imaju tajmer na koji se ukuca vreme detonacije kada vreme istekne eksploziv se aktivira. I oni koji pucaju u trenutku to jeste oni koji detonuju u sekundi to su obicno akumulatori kad se zice stave na eksploziv pa na akumulator detonacija se vrši u sekundi može i baterija od 9 volti da se korosti ali na mnogo manjoj udaljenosti za razliku od akumulatora. Posroji i fitilj koji se aktivira vatrom. Sa fitiljem se ne zna vreme detonacije zato su najbolji daljinski i vremenski detonatori to jest električni detonatori.

Thumb
Različiti detonatori

Reference

  • Cooper, Paul W., Explosives Engineering, New York: Wiley-VCH, 1996. ISBN 0-471-18636-8

Vanjske veze

Kratke činjenice
Zatvori

Wikiwand in your browser!

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.

Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.