Biljar
From Wikipedia, the free encyclopedia
Biljar (ili bilijar) je izraz koji se odnosi na širok raspon igara vještine u kojima se koristi biljarski štap (ke, od fra. "queue" odakle i eng. "cue"= hrv "tak2) za udaranje kugli, premještajući ih po biljarskom stolu koji je u pravilu presvučen vunenim platnom, a uokviren gumenim rubovima.
![]() | Ovaj članak zahtijeva sređivanje kako bi ispunio Wikipedijine standarde kvaliteta. Pomozite u njegovom poboljšanju tako što ćete ga urediti. |

Povijesno je pojam billiards obuhvaćao cijeli sport. Iako se to ime promjenjivo koristi kao generičko ime za sve takve igre, upotreba riječi raslojila se na potpunija značenja u određenim skupinama ljudi i zemljopisnim područjima. Na primjer, u Ujedinjenom Kraljevstvu riječ billiards označava prvenstveno engleski biljar. U SAD-u ona se koristi prvenstveno za karambol biljar. U Hrvatskoj je ta riječ popularan sinonim za osmicu, varijantu pool biljara, tj. biljarske igre sa džepovima.
Igre u ovom sportu općenito se dijele na tri grupe:
- Karambol biljar označava skupinu igara koje se igraju na stolovima bez džepova,
- Biljar sa džepovima, koji se općenito igra na stolovima sa šest džepova, dijelimo na:
- osmicu (najpopularnija biljarska igra na svijetu)
- 9 ball pool (devetka)
- "straight pool"
- "one-pocket"
- "bank pool",
- Snooker, samo se tehnički svrstava u grupu biljarâ sa džepovima, dok se zbog svog povijesnog razilaženja od ostalih igara. Uz njega se također vežu posebna kultura i terminologija koje ga kao igru određuju.
Biljar ima dugu i bogatu povijest koja se proteže od svog početka u 15. stoljeću. Od vremena kad je 1586. sahranjeno tijelo škotske kraljice Marije Stewart bilo umotano u platno sa njenog biljarskog stola, preko čestog spominjanja biljar u radovima Williama Shakespearea (uključujući famozan citat: "Hajdemo na biljar" u drami Antonije i Kleopatra), preko kupole doma Thomasa Jeffersona koja je skrivala sobu s biljarskim stolom, koju je krio jer je igra bila zabranjena u Virginiji. Najpoznatiji ljubitelji biljara bili su i Mozart, Abraham Lincoln, Luj XIV., kralj Francuske, Marija Antoaneta, Mark Twain, George Custer, George Washington, Napoleon Bonaparte, Charles Dickens, Lewis Carroll, Nikola Tesla, te mnogi drugi.
Historija
Izvori
Vanjske veze
= Organizacije
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.