From Wikipedia, the free encyclopedia
`Abd al-Malik ibn Marwan (arapski: عبد الملك بن مروان ‘Abd al-Malik ibn Marwān; 646–705) bio je 5. po redu omejadski kalif.
Abd-al-Malik, koji se opisuje kao izuzetno obrazovan i prosvijećen vladar, je ma mjesto kalifa je došao nakon abdikacije svog oca Marvana I. Prve godine vladavine mu je obilježila Druga Fitna, odnosno nastojanje da ujedini islamsko carstvo razdirano vjerskim i političkim sukobima.
Usprkos toga, Kalifat je bio dovoljno snažan da godine 686. pokrene veliki pohod na Sjevernu Afriku prilikom koga su poraženi Bizantinci i Berberi i povraćena muslimanska Ifrikija. Pohodi u Africi su se nastavili za cijelo vrijeme Abd al-Malikove vladavine, pri čemu je 695. zauzeta Kartagina, a do 705. cijela sjeverna obala Afrike (sa izuzetkom Ceute) stavljena pod arapsko-muslimansku vlast.
Godine 692. je ugušio ustanak u Hedžasu, koji je bio vodio Abd Allah ibn al-Zubayr, pri čemu su njegove trupe, koje je vodio Al-Hajjaj ibn Yusuf, opsjele i zauzele Meku. Nešto kasnije je ugušen ustanak u današnjem Iraku, a al-Hajjajove trupe odatle krenule na današnji Turkestan koji je velikim dijelom stavljen pod arapsko-muslimansku kontrolu.
Abd al-Malik je posljednje godine života proveo u relativnom miru te se mogao posvetiti unutrašnjim reformama. Od njih je najvažnija bilo uvođenje arapskog kao službenog jezika u cijelom Kalifatu. Osim toga je uveo novu poštansku službu, te, u nastojanju da opravi oštećenja Kabe u borbama, uveo običaj da se prekriva svilom. Najpoznatiji je, međutim, po tome što je u Jeruzalemu dao sagraditi Kupolu na stijeni.
Naslijedio ga je sin Al-Valid I, a još tri sina su mu također kasnije postali kalifi.
Ibn Haldun je u 14. vijeku je opisao Abd al-Malika kao jednog od najvećih i najuspješnijih muslimanskih vladara.
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.