Pruga Beograd–Bar
From Wikipedia, the free encyclopedia
Remove ads
Remove ads
Pruga Beograd–Bar je međunarodna železnička linija izgrađena u SFRJ, dužine 476 km. Povezala je glavni grad države sa morskom lukom.

Početak gradnje pruge u SFRJ je počeo donošenjem zakona 1966. godine, ali je već 1971. zakon ukinut, a dalju izgradnju je preuzimaju odvojeno SR Srbija i SR Crna Gora. Završetak građevinskih radova se desio 27. novembra 1975. godine spajanjem šina desetak kilometara južno od Kolašina. Na teritoriji Srbije se nalazi 301 km, a na teritoriji Crne Gore 175 km. Najviša tačka pruge je u Kolašinu 1.032 m. Najveći uspon je na deonici Podgorica-Bijelo Polje 33 promila u delu kod st. Bratonožići. Granična ćelija između država je Gostun.
Prilikom gradnje pruge se nije puno obratilo pažnje na činjenicu da 9 km pruge prolazi kroz teritoriju Bosne i Hercegovine, ali je to kasnije postalo prilično zanimljivo. Na teritoriji Republike Srpske danas postoji stanica Štrpci, ali tu voz ne staje već služi samo kao ukrsnica samo iz saobraćajnih razloga i što je interesantno središnji deo stanice je u tunelu.
Remove ads
Tuneli
Postoji 254 tunela u ukupnoj dužini 114,4 km. Najduži tunel je „Sozina“ na deonici Podgorica—Bar od 6.170 m. Sledeći tuneli po dužini su „Zlatibor“, „Trebešnica“, „Goleš“.
Najviši železnički most u Evropi
Na pruzi postoji 234 mosta u ukupnoj dužini od 14,6 km.
Most iznad Male rijeke je bio najviši u Evropi u vreme kada je bio izgrađen. Dužine je oko 500, a visine 198 m. Radovi su trajali 4 godine. U stubove je ugrađeno 23.000 m³ betona, a čelična konstrukcija je težine 25.000 t.
Galerija
Vanjske veze
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Remove ads