From Wikipedia, the free encyclopedia
Adobe (arapski: الطّوب, at-tub = opeka od blata) je naziv za nepečenu opeku (ćerpič) sušen na suncu, nekad uobičajen za izgradnju kuća, koje su imale i do 11 katova u Hadramautu - Šibam. [1]
Nepečena cigla je najstariji građevni materijal, raširen po cijelom svijetu, od Azije, Afrike[2], Evrope do Amerike (indijanci Arizone, Novog Meksika i Meksika). Adobe opeke proizvodile su se miješanjem gline i vode uz dodavanje pijeska i organskih materijala kao armature slame, i sličnih materijala, nakon čega su ostavljane na suncu da se osuše, prije ugradnje u objekt.
Građevine od adobe opeke su nevjerojatno izdržljive, i njihovi primjerci su jedni od najstarijih građevina na svijetu. Zgrade od adobe opeke imaju odličnu termičku prilagodljivost, - za velikih vrućina u njima je ugodno hladno, kod velikih hladnoća lakše ih je zagrijati, a zbog debljine zida duže drže toplinu. One su otporne na potrese, jer su elastične i ne ruše se tako lako, kao građevine od čvrstih materijala.[3]
Riječ adobe ima porijeklo u srednjoegipatskoj riječi dj-b-t = blato (u značenju na suncu sušena opeka), ona se u koptskom pretvorila u tobe. Nju su preuzeli Arapi i postala je at-tub (الطّوب ) , preko arapskog ušla je u španjolski kao adobe, a preko španjolskog u engleski, kao naziv za oblik nepečene opeke.
Najveća građevina napravljena od adobe opeka je citadela Arg-é Bam u Iranu iz 500. pne..
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.