De Siuwske Line, ek wol Line F of Steatsline F is de neffens de "Wet op de Oanlis van Steatsspoarwegen" fan 18 augustus 1860 troch de Steat fan de Nederlannen oanleine spoarwei dy't de stêden Flissingen, Middelburch, Goes en Bergen op Soom ferbynt mei Roosendaal. De spoarline koe oanlein wurde nei de oanlis fan de Sloedaam en de Kreekrakdaam, wêrmei't de eilannen Walcheren en Súd-Bevelân in ferbining oer lân krigen mei de rest fan Nederlân. De line telt twa grutte spoarbrêgen: Ien oer it Kanaal troch Súd-Bevelân en ien oer it Skelde-Rynkanaal. Lêstneamde farferbining waard goed 100 jier nei de spoarferbining iepene.
Mear ynformaasje Steatslin F Roosendaal - Flissingen, Traject ...
Steatslin F Roosendaal - Flissingen |
|
Totale lingte | 74,4 km |
Oanlein troch | Steat fan de Nederlannen |
Iepene
Roosendaal - B. op Soom: 23 desimber 1863 Bergen op Soom - Goes: 1 july 1868 Goes - Middelburch: 1 maart 1872 Middelburch - Flissingen: 1 novimber 1873 |
hjoeddeistige status | Yn gebrûk |
Elektrifisearre | 1957 |
Tal spoaren | 2 |
Baanfakfaasje | 140 km/o |
Befeiliging of treinbeynfloeding | ATB EG |
Treintsjinst troch | NS |
Traject |
|
|
spoar fan Lage Zwaluwe
|
|
|
spoar fan Breda
|
|
|
wurkplak NS
|
|
|
Borchwerf Noard
|
|
0,0 |
Roosendaal
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
spoar nei Antwerpen Sintraal
|
|
|
A58E312
|
|
|
A58E312
|
|
6,6 |
Wouw
|
|
|
A4
|
|
|
Philip Morris
|
|
|
|
|
|
Stamline Bergen op Soom 1900-1972
|
|
12,5 |
Bergen op Soom
|
|
|
Stamline Bergen op Soom 1885-1987
|
|
|
|
|
|
Jansen Wagonbouw
|
|
|
tramwei Tholen - Antwerpen opbr.
|
|
|
Stamline Bergen op Soom 1987-2008
|
|
|
N289 (Reimerswaalweg)
|
|
18,4 |
Woensdrecht
|
|
|
grins Noard-Brabân - Seelân
|
|
|
Spoarbrêge Skelde-Rijnkanaal
|
|
|
Spoarbrêge oer it Spuikanaal Bath
|
|
28,2 |
Rilland-Bath
|
|
|
N289 (Oude Rijksweg)
|
|
31,5 |
Krabbendijke
|
|
|
Oostdijk
|
|
|
kûpuere Oostdijk
|
|
38,2 |
Kruiningen-Yerseke
|
|
|
N573 (Zanddijk)
|
|
|
tracé oant 1992
|
|
40,3 |
Vlake
|
|
|
tramwei nei fearhaven Hansweert opbr.
|
|
|
Vlakebrêge oer it Kanaal troch Súd-Bevelân
|
|
|
tracé oant 1992
|
|
44,1 |
Kapelle-Biezelinge
|
|
|
N289 (Fiaduktwei)
|
|
|
tramwei fan Wemeldinge opbr.
|
|
|
Kloetinge Postweg
|
|
|
|
|
49,2 |
Goes
|
|
|
|
|
|
|
|
|
tramwei Goes - Hoedekenskerke - Goes
|
|
|
remise SGB
|
|
|
Stamline Goes opbr.
|
|
|
A256
|
|
|
's-Heer Hendrikskinderen
|
|
|
tramwei nei Wpd Veer opbr.
|
|
|
Alde Sloeline
|
|
54,3 |
's-Heer Arendskerke
|
|
59,0 |
Lewedorp
|
|
|
Nije Sloeline
|
|
64,5 |
Arnemuiden
|
|
|
Spoarbrêge Arnemuiden Arne
|
|
|
yndustryterrein Arnestein opbr.
|
|
|
N57 (Havenpoortweg)
|
|
68,3 |
Middelburch
|
|
71,0 |
Oost Souburg
|
|
72,0 |
Flissingen Souburg
|
|
|
N288 (Sloeweg)
|
|
73,7 |
Flissingen Stêd
|
|
|
nei skipswerf De Skelde opbr.
|
|
|
tramwei fan Koudekerke
|
|
|
tramwei fan Middelburch
|
|
74,4 |
Flissingen
|
|
|
Feartsjinst op Ingelân oant 1939 |
|
Slute