rychlobruslení na dlouhé dráze na Zimních olympijských hrách 2010 From Wikipedia, the free encyclopedia
Závody v rychlobruslení se na Zimních olympijských hrách 2010 ve Vancouveru uskutečnily ve dnech 13.–27. února 2010 v hale Richmond Olympic Oval v Richmondu.
Rychlobruslení na Zimních olympijských hrách 2010 | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Základní údaje | |||||||||||||||||||||
Pořadatel | Mezinárodní bruslařská unie Mezinárodní olympijský výbor | ||||||||||||||||||||
Dějiště | Richmond Olympic Oval | ||||||||||||||||||||
Datum | 13.–27. února 2010 | ||||||||||||||||||||
Soutěže | 12 (6 muži, 6 ženy) | ||||||||||||||||||||
Startující | 177 z 24 zemí | ||||||||||||||||||||
Soutěže | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
|
V Richmondu bylo na programu celkem 12 závodů, šest pro muže a šest pro ženy. Muži startovali na tratích 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m a 10 000 m a ve stíhacím závodě družstev, ženy na tratích 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m a 5000 m a ve stíhacím závodě družstev.
Lotyšský bruslař Haralds Silovs se stal prvním závodníkem v olympijské historii, který startoval jak v short tracku (1500 m), tak v klasickém rychlobruslení (5000 m), navíc v tentýž den.[1]
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1. | Jižní Korea (KOR) | 3 | 2 | 0 | 5 |
2. | Nizozemsko (NED) | 3 | 1 | 3 | 7 |
3. | Kanada (CAN) | 2 | 1 | 2 | 5 |
4. | Česko (CZE) | 2 | 0 | 1 | 3 |
5. | Německo (GER) | 1 | 3 | 0 | 4 |
6. | Spojené státy americké (USA) | 1 | 2 | 1 | 4 |
7. | Japonsko (JPN) | 0 | 2 | 1 | 3 |
8. | Rusko (RUS) | 0 | 1 | 1 | 2 |
9. | Čína (CHN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Norsko (NOR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Polsko (POL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Celkově | 12 | 12 | 12 | 36 |
Závod | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 metrů | Mo Tche-pom Jižní Korea (KOR) | 69,82 | Keiičiró Nagašima Japonsko (JPN) | 69,98 | Džódži Kató Japonsko (JPN) | 70,01 |
1000 metrů | Shani Davis Spojené státy americké (USA) | 1:08,94 | Mo Tche-pom Jižní Korea (KOR) | 1:09,12 | Chad Hedrick Spojené státy americké (USA) | 1:09,32 |
1500 metrů | Mark Tuitert Nizozemsko (NED) | 1:45,57 | Shani Davis Spojené státy americké (USA) | 1:46,10 | Håvard Bøkko Norsko (NOR) | 1:46,13 |
5000 metrů | Sven Kramer Nizozemsko (NED) | 6:14,60 (OR) | I Sung-hun Jižní Korea (KOR) | 6:16,95 | Ivan Skobrev Rusko (RUS) | 6:18,05 |
10 000 metrů | I Sung-hun Jižní Korea (KOR) | 12:58,55 (OR) | Ivan Skobrev Rusko (RUS) | 13:02,07 | Bob de Jong Nizozemsko (NED) | 13:06,73 |
stíhací závod družstev | Kanada (CAN) Mathieu Giroux Lucas Makowsky Denny Morrison | 3:41,37 | Spojené státy americké (USA) Brian Hansen Chad Hedrick Jonathan Kuck Trevor Marsicano* | 3:41,58 | Nizozemsko (NED) Jan Blokhuijsen Sven Kramer Simon Kuipers Mark Tuitert* | 3:39,95 (OR) |
* Závodníci, kteří se nezúčastnili finálových jízd.
Závod | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 metrů | I Sang-hwa Jižní Korea (KOR) | 76,09 | Jenny Wolfová Německo (GER) | 76,14 | Wang Pej-sing Čína (CHN) | 76,63 |
1000 metrů | Christine Nesbittová Kanada (CAN) | 1:16,56 | Annette Gerritsenová Nizozemsko (NED) | 1:16,58 | Laurine van Riessenová Nizozemsko (NED) | 1:16,72 |
1500 metrů | Ireen Wüstová Nizozemsko (NED) | 1:56,89 | Kristina Grovesová Kanada (CAN) | 1:57,14 | Martina Sáblíková Česko (CZE) | 1:57,96 |
3000 metrů | Martina Sáblíková Česko (CZE) | 4:02,53 | Stephanie Beckertová Německo (GER) | 4:04,62 | Kristina Grovesová Kanada (CAN) | 4:04,84 |
5000 metrů | Martina Sáblíková Česko (CZE) | 6:50,92 | Stephanie Beckertová Německo (GER) | 6:51,39 | Clara Hughesová Kanada (CAN) | 6:55,73 |
stíhací závod družstev | Německo (GER) Daniela Anschützová-Thomsová Stephanie Beckertová Anni Friesingerová-Postmaová* Katrin Mattscherodtová | 3:02,82 | Japonsko (JPN) Masako Hozumiová Nao Kodairaová Maki Tabataová | 3:02,84 | Polsko (POL) Katarzyna Bachledová-Curuśová Katarzyna Woźniaková Luiza Złotkowská | 3:03,73 |
* Závodnice, které se nezúčastnily finálových jízd.
Den | Datum | Zahájení (UTC-8) | Zahájení (SEČ) | Závod | Fáze |
---|---|---|---|---|---|
den 2 | 13. února 2010 | 12:00 | 21:00 | 5000 m muži | |
den 3 | 14. února 2010 | 13:00 | 22:00 | 3000 m ženy | |
den 4 | 15. února 2010 | 15:30 | 00:30 | 500 m muži | |
den 5 | 16. února 2010 | 13:00 | 22:00 | 500 m ženy | |
den 6 | 17. února 2010 | 16:00 | 01:00 | 1000 m muži | |
den 7 | 18. února 2010 | 13:00 | 22:00 | 1000 m ženy | |
den 9 | 20. února 2010 | 16:15 | 01:15 | 1500 m muži | |
den 10 | 21. února 2010 | 15:00 | 00:00 | 1500 m ženy | |
den 12 | 23. února 2010 | 11:00 | 20:00 | 10 000 m muži | |
den 13 | 24. února 2010 | 13:00 | 22:00 | 5000 m ženy | |
den 15 | 26. února 2010 | 12:30 | 21:30 | stíhací závod družstev muži | čtvrtfinále a semifinále |
stíhací závod družstev ženy | čtvrtfinále | ||||
den 16 | 27. února 2010 | 12:30 | 21:30 | stíhací závod družstev muži | finále |
stíhací závod družstev ženy | semifinále a finále |
Kurzívou jsou označeny časy v SEČ následujícího dne.
Kvalifikační časy na závody ZOH 2010 podle Mezinárodní bruslařské unie:[2]
Závod | Muži | Ženy |
---|---|---|
500 m | 36,00 | 39,50 |
1000 m | 1:11,00 | 1:18,50 |
1500 m | 1:49,00 | 2:00,00 |
3000 m | — | 4:15,50 |
5000 m | 6:35,00 | 7:20,00 nebo 4:10,00 (3000 m) |
10 000 m | 13:30,00 nebo 6:30,00 (5000 m) | — |
V rychlobruslařských soutěžích startovalo 177 závodníků z 24 zemí:
Českou výpravu vedl trenér Petr Novák a tvořily ji dvě ženy:
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.