Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
From Wikipedia, the free encyclopedia
La natació és un dels esports que es disputaran als Jocs Olímpics d'Estiu de 2020, realitzats a la ciutat de Tòquio, Japó. Les proves es disputaran entre el 24 de juliol i el 5 d'agost de 2021. Programat inicialment pel 2020, els Jocs es van ajornar per la pandèmia de COVID-19 i es van reprogramar pel 2021.[1] La natació va comptar amb un total de 37 proves (18 per a homes i dones i 1 de mixta), amb la inclusió dels 800 metres lliures masculins, els 1500 metres lliures femenins i el relleu mixt dels 4 × 100 metres. Les proves de piscina es disputaran al Centre Aquàtic de Tòquio, mentre les proves d'aigües obertes es disputaran a l'Odaiba Marine Park.
Dades ràpides Tipus, Esport ...
Tipus | disciplina esportiva olímpica |
---|---|
Esport | natació |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 2020 i esports aquàtics als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Nombre de participants | 950 |
Localització i Dates | |
Localització | Centre Aquàtic de Tòquio (Tatsumi) 35° 39′ 04″ N, 139° 48′ 54″ E |
Data | 2021 |
Competició | |
Resultat | |
100 m braça femení | Lydia Jacoby |
100 m papallona femení | Margaret MacNeil |
100 m papallona masculí | Caeleb Dressel |
100 m braça masculí | Adam Peaty |
100 m lliures femení | Emma McKeon |
Relleus 4x100 m lliures femenins | Austràlia als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Relleus 4x100 m lliures masculins | Estats Units als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Relleus 4x200 m lliures masculins | Gran Bretanya als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
100 m lliures masculí | Caeleb Dressel |
100 m esquena femení | Kaylee McKeown |
200 m braça femení | Tatjana Schoenmaker |
100 m esquena masculí | Ievgueni Rilov (Comitè Olímpic Rus) |
200 m braça masculí | Zac Stubblety-Cook |
200 m papallona femení | Zhang Yufei |
200 m papallona masculí | Kristóf Milák |
200 m lliures femení | Ariarne Titmus |
200 m estils femení | Yui Ohashi |
50 m lliures femení | Emma McKeon |
50 m lliures masculí | Caeleb Dressel |
200 m estils masculí | Wang Shun |
1500 metres lliures femení | Katie Ledecky |
200 m esquena masculí | Ievgueni Rilov (Comitè Olímpic Rus) |
400 metres lliures femení | Ariarne Titmus |
1500 m lliures masculí | Robert Finke |
200 m esquena femení | Kaylee McKeown |
400 m estils masculí | Chase Kalisz |
Relleus 4x100 metres estils femenins | Kaylee McKeown |
400 metres lliures masculins | Ahmed Hafnaoui |
400 m estils femení | Yui Ohashi |
Relleus 4x200 m lliures femenins | Xina als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Relleus 4x100 metres estils masculins | Estats Units als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Relleus 4x100 metres estils mixtos | Gran Bretanya als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
800 m lliures femení | Katie Ledecky |
800 m lliures masculí | Robert Finke |
200 m lliures masculí | Thomas Dean |
10 quilòmetres natació femení | Ana Marcela Cunha |
10 quilòmetres masculins | Florian Wellbrock |
Altres | |
Cobertura mediàtica | cobertura de l'NBC de la natació als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Tanca