L'edició XVIII del Campionat d'Europa de bàsquet masculí se celebrà a Espanya del 27 de setembre al 6 d'octubre del 1973. El campionat es va celebrar a dues seus (Barcelona i Badalona) i va comptar amb la participació de 12 seleccions nacionals.[1]
Tipus | Campionat d'Europa de bàsquet masculí |
---|---|
Esport | basquetbol |
Nombre de participants | 12 |
Localització i Dates | |
Localització | Barcelona (Barcelonès) 41° 22′ 57″ N, 2° 10′ 37″ E |
Estat | Espanya |
Interval de temps | 27 setembre 1973 – 6 octubre 1973 |
Data | 1973 |
Competició | |
Primer lloc | Sèrbia |
Dades estadístiques | |
Partits | 42 |
Punts | 6.325 |
Punts per partit | Atanas Golomeev (en) |
Grups
Els dotze equips participants foren dividits en dos grups de la forma següent:
Grup A | Grup B |
---|---|
Israel | Bulgària |
Polònia | França |
Romania | Grècia |
Unió Soviètica | Itàlia |
Txecoslovàquia | Iugoslàvia |
Turquia | Espanya |
Primera fase
Grup A
Equip | J | G | P | T+ | T- | DT | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Unió Soviètica | 5 | 5 | 0 | 459 | 353 | +106 | 10 |
Txecoslovàquia | 5 | 4 | 1 | 364 | 370 | -6 | 9 |
Turquia | 5 | 2 | 3 | 345 | 386 | -41 | 7 |
Israel | 5 | 2 | 3 | 343 | 351 | -8 | 7 |
Polònia | 5 | 1 | 4 | 376 | 408 | -32 | 6 |
Romania | 5 | 1 | 4 | 369 | 388 | -19 | 6 |
Resultats[2]
Data | Partit | Resultat | ||
---|---|---|---|---|
27.09.73 | Polònia | 83-104 | ||
27.09.73 | Txecoslovàquia | 92-89 | ||
27.09.73 | Turquia | 69-84 | ||
28.09.73 | Txecoslovàquia | 55-77 | ||
28.09.73 | Israel | 85-80 | ||
28.09.73 | Turquia | 65-64 | ||
29.09.73 | Unió Soviètica | 79-53 | ||
29.09.73 | Txecoslovàquia | 70-61 | ||
29.09.73 | Israel | 98-84 | ||
01.10.73 | Txecoslovàquia | 66-64 | ||
01.10.73 | Unió Soviètica | 101-78 | ||
01.10.73 | Romania | 60-66 | ||
02.10.73 | Romania | 84-98 | ||
02.10.73 | Txecoslovàquia | 81-79 | ||
02.10.73 | Turquia | 94-93 |
Tots els partits es disputaren a Badalona
Grup B
Resultats
Data | Partit | Resultat | ||
---|---|---|---|---|
27.09.73 | Bulgària | 89-70 | ||
27.09.73 | Espanya | 59-65 | ||
27.09.73 | Grècia | 54-59 | ||
28.09.73 | Grècia | 68-84 | ||
28.09.73 | Espanya | 85-69 | ||
28.09.73 | Itàlia | 71-63 | ||
29.09.73 | Grècia | 67-62 | ||
29.09.73 | Iugoslàvia | 76-65 | ||
29.09.73 | Itàlia | 66-75 | ||
01.10.73 | Grècia | 72-86 | ||
01.10.73 | França | 80-85 | ||
01.10.73 | Iugoslàvia | 73-71 | ||
02.10.73 | Bulgària | 58-69 | ||
02.10.73 | Grècia | 74-86 | ||
02.10.73 | França | 70-80 |
Tots els partits es disputaren a Barcelona
Fase final
Eliminatòries del 1r al 4t lloc
Semifinals | Final | |||||
4 d'octubre | ||||||
Unió Soviètica | 76 | |||||
Espanya | 80 | |||||
6 d'octubre | ||||||
Espanya | 67 | |||||
Iugoslàvia | 78 | |||||
Tercer lloc | ||||||
4 d'octubre | 5 d'octubre | |||||
Iugoslàvia | 96 | Unió Soviètica | 90 | |||
Txecoslovàquia | 71 | Txecoslovàquia | 58 |
Eliminatòries del 5è al 8è lloc
Semifinals | Final | |||||
4 d'octubre | ||||||
Turquia | 67 | |||||
Bulgària | 76 | |||||
5 d'octubre | ||||||
Bulgària | 78 | |||||
Itàlia | 96 | |||||
Tercer lloc | ||||||
4 d'octubre | 5 d'octubre | |||||
Itàlia | 94 | Turquia | 104 | |||
Israel | 73 | Israel | 89 |
Eliminatòries del 9è al 12è lloc
Semifinals | Final | |||||
4 d'octubre | ||||||
Polònia | 62 | |||||
França | 67 | |||||
6 d'octubre | ||||||
França | 69 | |||||
Romania | 72 | |||||
Tercer lloc | ||||||
4 d'octubre | 6 d'octubre | |||||
Grècia | 78 | Polònia | 64 | |||
Romania | 89 | Grècia | 65 |
Medaller
Iugoslàvia | Espanya | Unió Soviètica |
Classificació final[3]
1. - Iugoslàvia |
2. - Espanya |
3. - Unió Soviètica |
4. - Txecoslovàquia |
5. - Itàlia |
6. - Bulgària |
7. - Israel |
8. - Turquia |
9. - Romania |
10. - França |
11. - Grècia |
12. - Polònia |
Trofeus individuals
Millor jugador (MVP)[4]
Màxims anotadors del campionat
Jugador | Punts per partit | Punts | Partits jugats | |
---|---|---|---|---|
1 | [[Fitxer:Flag of Bulgaria (1971-1990).svg|23x15px|border |alt=Bulgària|link=Selecció de bàsquet de Bulgària|{{#if:|]] Atanas Golomeev | 22,3[5] | 156 | 7 |
2 | [[Fitxer:Flag of Romania (1965-1989).svg|23x15px|border |alt=Romania|link=Selecció de bàsquet de Romania|{{#if:|]] Titus Tarau | 20,1[6] | 141 | 7 |
3 | [[Fitxer:Flag of Spain (1945–1977).svg|23x15px|border |alt=Espanya|link=Selecció de bàsquet d'Espanya|{{#if:|]] Wayne Brabender | 19,7[7] | 138 | 7 |
4 | [[Fitxer:Flag of the Soviet Union.svg|23x15px|border |alt=Unió de Repúbliques Socialistes Soviètiques|link=Selecció de bàsquet de la Unió Soviètica|{{#if:|]] Sergei Belov | 18,5[8] | 148 | 8 |
5 | [[Fitxer:Flag of France (1794–1815, 1830–1974).svg|23x15px|border |alt=França|link=Selecció de bàsquet de França|{{#if:|]] Jacques Cachemire | 17,7[9] | 124 | 7 |
Plantilla dels 4 primers classificats
Medalla d'or: Iugoslàvia[10] Krešimir Ćosić, Dražen Dalipagić, Dragan Kićanović, Zoran Slavnić, Nikola Plećaš, Zeljko Jerkov, Vinko Jelovac, Damir Solman, Rato Tvrdić, Milun Marović, Zarko Knezevic, Dragan Ivković (Entrenador: Mirko Novosel)
Medalla d'argent: Espanya[11] Clifford Luyk, Wayne Brabender, Francisco "Nino" Buscato, Vicente Ramos, Rafael Rullán, Manuel Flores, Luis Miguel Santillana, Carmelo Cabrera, Gonzalo Sagi-Vela, José Luis Sagi-Vela, Miguel Ángel Estrada, Enric Margall (Entrenador: Antonio Díaz-Miguel)
Medalla de bronze: Unió Soviètica[12] Sergei Belov, Modestas Paulauskas, Anatoly Myshkin, Ivan Edeshko, Zurab Sakandelidze, Sergei Kovalenko, Valeri Miloserdov, Evgeni Kovalenko, Aleksander Boloshev, Jurij Pavlov, Jaak Salumets, Nikolai Djachenko (Entrenador: Vladimir Kondrašin)
Quart lloc: Txecoslovàquia[13] Jiri Zidek Sr., Kamil Brabenec, Zdenek Kos, Jiri Zednicek, Jan Bobrovsky, Jiri Pospisil, Petr Novicky, Jan Blazek, Josef Klima, Vojtech Petr, Jiri Balastik, Gustav Hraska (Entrenador: Vladimir Heger)
Referències
Wikiwand in your browser!
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.