Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
From Wikipedia, the free encyclopedia
L'atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 s'havien de disputar a l'Estadi Olímpic de Tòquio del 31 de juliol al 9 d'agost de 2020, però a conseqüència de la pandèmia de COVID-19 es realitzaren entre del 30 de juliol al 8 d'agost de 2021.[1][2] Les proves es realitzaren a L'estadi Olímpic de Tòquio, si bé les proves de la marxa atlètica i marató es traslladaren a Sapporo. Es realitzaren un total de 48 proves, una més que en l'edició anterior, amb l'entrada d'una prova mixta de relleus.
Dades ràpides Tipus, Organitzador ...
Tipus | atletisme als Jocs Olímpics |
---|---|
Organitzador | Comitè Olímpic Internacional |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 2020 i atletisme als Jocs Olímpics |
Participants | |
Localització i Dates | |
Localització | Estadi Nacional del Japó (Kasumigaokamachi) 35° 40′ 40″ N, 139° 42′ 52″ E |
Estat | Japó |
Data | 2021 |
Competició | |
Resultat | |
100 metres tanques femení | Jasmine Camacho-Quinn |
110 m tanques masculins | Hansle Parchment |
400 m. tanques masculins | Karsten Warholm |
400 metres tanques femenins | Sydney McLaughlin |
Salt d'alçada masculí | Gianmarco Tamberi juntament amb Mutaz Essa Barshim |
100 metres masculí | Marcell Jacobs |
100 metres femení | Elaine Thompson |
200 metres masculins | Andre De Grasse |
10.000 metres femení | Sifan Hassan |
10.000 metres masculí | Selemon Barega |
200 metres femenins | Elaine Thompson |
20 quilòmetres marxa masculins | Massimo Stano |
Mixed 4 × 400 metres relay | Karol Zalewski |
50 quilòmetres marxa masculí | Dawid Tomala |
Llançament de disc femení | Valarie Allman |
3000 m. obstacles femenins | Peruth Chemutai |
Llançament de disc masculí | Daniel Ståhl |
Triple salt femení | Yulimar Rojas |
Llançament martell femení | Anita Włodarczyk |
Triple salt masculí | Pedro Pablo Pichardo |
Llançament martell masculí | Wojciech Nowicki |
Llançament de pes masculí | Ryan Crouser |
Llançament de javelina femení | Liu Shiying |
Llançament de javelina masculí | Neeraj Chopra |
Salt de perxa masculí | Armand Duplantis |
Men's decathlon | Damian Warner |
Salt d'alçada femení | Maria Lasitskene |
Llançament de pes femení | Gong Lijiao |
Marató femení | Peres Jepchirchir |
Marató masculí | Eliud Kipchoge |
Heptatló femenina | Nafissatou Thiam |
Salt de perxa femení | Katie Moon |
Salt de llargada femení | Malaika Mihambo |
Salt de llargada masculí | Miltiadis Tentoglou |
5000 metres femenins | Sifan Hassan |
800 metres femenins | Athing Mu |
3000 m. obstacles masculins | Soufiane El Bakkali |
400 metres masculí | Steven Gardiner |
800 metres masculí | Emmanuel Korir |
1500 metres masculins | Jakob Ingebrigsten |
5000 metres masculins | Joshua Cheptegei |
1500 metres femenins | Faith Kipyegon |
400 metres femenins | Shaunae Miller-Uibo |
Altres | |
Cobertura mediàtica | cobertura de l'NBC de l'atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Lloc web | web.archive.org… |
Tanca