Класификацията на насекомите по-долу включва всички семейства от клас насекоми (Insecta ).
Към август 2013 г. учените са описали 1 070 781 вида насекоми, включително 17 203 изкопаеми вида, като всяка година се описват около 7 – 8 хиляди нови вида.[1] [2] Приблизителният брой на потенциално съществуващите днес в света насекоми е в диапазона от около 2 милиона[3] , 5 – 6 милиона[4] [5] до около 8 милиона[6] вида. Най-големите групи са бръмбарите (392 415 вида), двукрилите (160 591 вида), пеперудите (158 570 вида), ципокрилите (155 517 вида), полутвърдокрилите (104 165 вида) и правокрилите (24 481 вида).[1] [7] [8]
Aeshnidae Corduliidae Плоски водни кончета Macromiidae Ценагриониди Protoneuridae Synlestidae Chlorocyphidae Labiduridae Forficulidae Полски скакалци Romaleidae Chorotypidae Eumastacidae Proscopiidae Thericleidae Tetrigidae Tridactylidae Щурци Попови прасета Mogoplistidae Myrmecophilidae Anostostomatidae Cooloolidae Дървесни скакалци Leuctridae Taeniopterygidae Пясъчни хлебарки Дървесни хлебарки Гигантски хлебарки Hodotermitidae Empusidae Hymenopodidae Mantidae Thespidae Diapheromeridae Bacillidae Phylliidae Stenopsocidae Aphrophoridae Cercopidae Cicadidae Cicadellidae Membracidae Cixiidae Dictyopharidae Eurybrachidae Flatidae Fulgoridae Issidae Lophopidae Nogodinidae Ricaniidae Anthocoridae Паразитни дървеници Miridae Reduviidae Tingidae Hydrometridae Gerridae Veliidae Belostomatidae Corixidae Naucoridae Alydidae Coreidae Lygaeidae Rhyparochromidae Acanthosomatidae Cydnidae Pentatomidae Plataspidae Scutelleridae Aphididae Дървени оси Растителноядни оси Andrenidae Apidae Colletidae Crabronidae Halictidae Megachilidae Melittidae Sphecidae Мравки Pompilidae Tiphiidae Оси Ichneumonidae Бегачи Плавачи Хлебни бръмбари Сечковци Листояди Cleridae Melyridae Калинки Endomychidae Attelabidae Belidae Хоботници Meloidae Mordellidae Pyrochroidae Бронзовки Cantharidae Светулки Lycidae Трупояди Рогачови Листороги бръмбари Silphidae Stylopidae Raphidiidae Sialidae Osmylidae Ithonidae Златоочици Hemerobiidae Mantispidae Nymphidae Myrmeleontidae Ascalaphidae Bittacidae Choristidae Bibionidae Комари Конски мухи Athericidae Acroceridae Bombyliidae Empididae Сирфидни мухи Neriidae Micropezidae Canacidae Calliphoridae Nycteribiidae Rhyacophilidae Limacodidae Brahmaeidae Лазиокампиди Сатурниди Drepanidae Педомерки Мечи пеперуди Нощни пеперуди Nolidae Notodontidae Hesperiidae Синевки Многоцветници Лястовичи опашки Sesiidae Пъстрянки Megalopygidae Thyrididae Eriocraniidae Hepialidae
Клас Насекоми
Разред Археогнати (Archaeognatha) Börner, 1904
Подразред †Triassomachiloidea Sturm & Bach de Roca, 1993
Семейство †Triassomachilidae Sharov, 1948
Подразред Machiloidea Handlirsch 1904
Семейство Machilidae Grassi, 1888
Семейство Meinertellidae Verhoeff, 1910
Разред †Monura Sharov, 1957
Семейство †Dasyleptidae Sharov, 1957
Разред Четинкоопашати (Thysanura, Zygentoma) Latreille, 1796
Семейство Lepidotrichidae
Семейство Lepismatidae
Семейство Maindroniidae
Семейство Nicoletiidae
Семейство Protrinemuridae Mendes, 1988
Инфраклас Древнокрили насекоми (Palaeoptera) Martynov, 1923
Надразред †Palaeodictyopteroidea Rohdendorf, 1961
Разред †Archodonata (Permothemistida)
Семейство †Diathemidae Sinichenkova, 1980
Семейство †Permothemistidae Martynov, 1938
Разред †Diaphanopterodea Handlirsch, 1919
Семейство †Asthenohymenidae Tillyard, 1924
Семейство †Biarmohymenidae
Семейство †Diaphanopteridae Handlirsch, 1906
Семейство †Elmoidae Tillyard, 1937
Семейство †Martynoviidae Tillyard, 1932
Семейство †Parabrodiidae
Семейство †Parelmoidae
Семейство †Paruraliidae
Семейство †Prochoropteridae Handlirsch, 1911
Семейство †Rhaphidiopsidae
Разред †Megasecoptera Rohdendorf, 1961
Семейство †Alectoneuridae
Семейство †Anchineuridae
Семейство †Ancopteridae
Семейство †Arcioneuridae
Семейство †Aspidohymenidae
Семейство †Aspidothoracidae
Семейство †Aykhalidae
Семейство †Bardohymenidae
Семейство †Brodiidae
Семейство †Brodiopteridae
Семейство †Caulopteridae
Семейство †Corydaloididae
Семейство †Engisopteridae
Семейство †Fioririidae
Семейство †Ischnoptilidae
Семейство †Hanidae
Семейство †Mischopteridae
Семейство †Moravohymenidae
Семейство †Protohymenidae
Семейство †Scytohymenidae
Семейство †Sphecopteridae
Семейство †Vorkutiidae
Разред †Palaeodictyoptera Goldenberg, 1877
Семейство †Archaemegaptilidae
Семейство †Breyeriidae
Семейство †Calvertiellidae
Семейство †Dictyoneuridae
Семейство †Elmoboriidae
Семейство †Eugereonidae
Семейство †Fouqueidae
Семейство †Graphiptilidae
Семейство †Homoiopteridae
Семейство †Lithomanteidae
Семейство †Lycocercidae
Семейство †Mecynostomatidae
Семейство †Megaptilidae
Семейство †Spilapteridae
Семейство †Syntonopteridae
Семейство †Tchirkovaeidae
Разред Еднодневки (Ephemeroptera) Hyatt & Arms, 1891
Подразред Pannota
Надсемейство Ephemerelloidea
Семейство †Philolimniidae
Семейство Ephemerellidae
Семейство Teloganodidae
Семейство Melanemerellidae
Семейство Austremerellidae
Семейство Vietnamellidae
Семейство Machadorythidae
Семейство Tricorythidae
Семейство Leptohyphidae
Надсемейство Caenoidea
Семейство Neoephemeridae
Семейство Baetiscidae
Семейство Caenidae
Семейство Prosopistomatidae
Подразред Schistonota
Надсемейство Baetoidea
Семейство Siphlonuridae
Семейство Baetidae
Семейство Ameletidae
Семейство Acanthametropodidae
Семейство Siphlaenigmatidae
Семейство Nesameletidae
Семейство Oniscigastridae
Семейство Rallidentidae
Семейство Ameletopsidae
Семейство Ametropodidae
Надсемейство Heptagenioidea
Семейство Coloburiscidae
Семейство Oligoneuriidae
Семейство Isonychiidae
Семейство Heptageniidae
Надсемейство Leptophlebioidea
Семейство Leptophlebiidae
Надсемейство Ephemeroidea
Семейство Behningiidae
Семейство Potamanthidae
Семейство Euthyplociidae
Семейство Polymitarcyidae
Семейство Ephemeridae
Семейство Palingeniidae
Надразред Odonatoptera
Разред †Geroptera Brodsky, 1994
Семейство †Eugeropteridae Riek, 1984
Разред †Meganisoptera (Protodonata) Martynov, 1932
Семейство †Meganeuridae
Семейство †Paralogidae
Разред †Protanisoptera
Семейство †Callimokaltaniidae Zalessky, 1955
Семейство †Ditaxineuroidea
Семейство †Permaeschnidae
Семейство †Pholidoptilidae Zalessky, 1931
Семейство †Polytaxineuridae Tillyard, 1935
Разред †Triadophlebioptera Bechly, 1996
Семейство †Kargalotypidae
Семейство †Mitophlebiidae
Семейство †Paurophlebiidae
Семейство †Permophlebiidae
Семейство †Piroutetiidae
Семейство †Triadophlebiidae
Семейство †Triadotypidae
Семейство †Xamenophlebiidae
Семейство †Zygophlebiidae
Разред †Protozygoptera
Семейство †Batkeniidae
Семейство †Bechlyidae
Семейство †Kaltanoneuridae
Семейство †Kennedyidae
Семейство †Lodeviidae
Семейство †Luiseiidae
Семейство †Oboraneuridae
Семейство †Permepallagidae
Семейство †Protomyrmeleontidae HandlirschМалък текст 1906
Семейство †Voltzialestidae Bechly, 1996
Разред Водни кончета (Odonata) Fabricius, 1793
Подразред Epiprocta
Инфраразред Разнокрили (Anisoptera)
Надсемейство Aeshnoidea
Семейство Aeshnidae
Семейство Austropetaliidae
Семейство Гомфиди (Gomphidae)
Семейство Petaluridae
Надсемейство Cordulegastroidea
Семейство Chlorogomphidae
Семейство Кордулегастриди (Cordulegastridae)
Семейство Neopetaliidae
Надсемейство Libelluloidea
Семейство Corduliidae
Семейство Плоски водни кончета (Libellulidae)
Семейство Macromiidae
Семейство Synthemistidae
Инфраразред Epiophlebioptera
Подразред Zygoptera Selys, 1854
Надсемейство Hemiphlebioidea
Надсемейство Coenagrionoidea
Семейство Ценагриониди (Coenagrionidae)
Семейство Isostictidae
Семейство Platycnemididae
Семейство Platystictidae
Семейство Protoneuridae
Семейство Pseudostigmatidae
Надсемейство Lestoidea
Семейство Lestidae
Семейство Lestoideidae
Семейство Megapodagrionidae
Семейство Perilestidae
Семейство Synlestidae
Надсемейство Calopterygoidea
Семейство †Zacallitidae
Семейство Amphipterygidae
Семейство Calopterygidae
Семейство Chlorocyphidae
Семейство Dicteriadidae
Семейство Euphaeidae
Семейство Polythoridae
Инфраклас Новокрили насекоми (Neoptera) Wulp, 1890
Надразред Exopterygota Sharp, 1898
Разред †Caloneurodea Handlirsch, 1937
Семейство †Caloneuridae
Семейство †Hapalopteridae
Семейство †Stenaroceridae
Разред †Titanoptera Sharov, 1968
Семейство †Gigantitanidae
Семейство †Mesotitanidae
Семейство †Paratitanidae
Разред †Protorthoptera Handlirsch, 1906
Семейство †Adeloneuridae
Семейство †Anthracothremmidae
Семейство †Apithanidae
Семейство †Appertiidae
Семейство †Asiopompidae
Семейство †Cymbopsidae
Семейство †Eucaenidae
Семейство †Hadentomidae
Семейство †Herdinidae
Семейство †Heteroptilidae
Семейство †Homalophlebiidae
Семейство †Homoeodictyidae
Семейство †Megagnathidae
Семейство †Nugonioneuridae
Семейство †Pachytylopsidae
Семейство †Protoblattinopsidae
Семейство †Prototettigidae
Семейство †Rigattopteridae
Семейство †Roomeriidae
Семейство †Schuchertiellidae
Семейство †Sheimiidae
Семейство †Soyaniidae
Семейство †Stenaropodidae
Семейство †Stygnidae
Семейство †Thoronysididae
Разред Кожестокрили (Dermaptera) De Geer, 1773
Подразред Archidermaptera
Семейство Protodiplatyidae
Подразред Arixenina
Подразред Hemimerina
Подразред Catadermaptera
Инфраразред Paradermaptera
Инфраразред Protodermaptera
Надсемейство Pygidicranoidea
Надсемейство Carciniphoroidea
Семейство Carciniphoridae
Семейство Labiduridae
Подразред Eudermaptera
Семейство Forficulidae
Семейство Chelisochidae
Семейство Labiidae
Разред Ембии (Embioptera) Lameere, 1900
Семейство Andesembiidae
Семейство Anisembiidae
Семейство Australembiidae
Семейство Clothodidae
Семейство Embiidae
Семейство Embonychidae
Семейство Notoligotomidae
Семейство Oligotomidae
Семейство Teratembiidae
Семейство Sorellembiidae
Разред Правокрили (Orthoptera) Latreille, 1793
Подразред Скакалци (Caelifera)
Инфраразред Acrididea
Надсемейство Acridoidea
Семейство Полски скакалци (Acrididae)
Семейство Катантопиди (Catantopidae)
Семейство Charilaidae
Семейство Dericorythidae
Семейство Lathiceridae
Семейство Lentulidae
Семейство Lithidiidae
Семейство Ommexechidae
Семейство Pamphagidae
Семейство Pyrgacrididae
Семейство Romaleidae
Семейство Tristiridae
Надсемейство Eumastacoidea
Семейство Chorotypidae
Семейство Episactidae
Семейство Eumastacidae
Семейство Euschmidtiidae
Семейство Mastacideidae
Семейство Morabidae
Семейство Promastacidae
Семейство Proscopiidae
Семейство Thericleidae
Надсемейство Locustopsoidea
Семейство Araripelocustidae
Семейство Bouretidae
Семейство Eolocustopsidae
Семейство Locustavidae
Семейство Locustopsidae
Надсемейство Pneumoroidea
Надсемейство Pyrgomorphoidea
Надсемейство Tanaoceroidea
Надсемейство Tetrigoidea
Надсемейство Trigonopterygoidea
Семейство Trigonopterygidae
Семейство Xyronotidae
Инфраразред Tridactylidea
Надсемейство Dzhajloutshelloidea
Семейство Dzhajloutshellidae
Надсемейство Regiatoidea
Надсемейство Tridactyloidea
Семейство Cylindrachetidae
Семейство Ripipterygidae
Семейство Tridactylidae
Подразред Ensifera
Надсемейство Grylloidea
Семейство Щурци (Gryllidae)
Семейство Попови прасета (Gryllotalpidae)
Семейство Mogoplistidae
Семейство Myrmecophilidae
Надсемейство Hagloidea
Семейство Haglidae
Семейство Hagloedischiidae
Семейство Prophalangopsidae
Семейство Tuphellidae
Надсемейство Phasmomimoidea
Надсемейство Rhaphidophoroidea
Семейство Rhaphidophoridae
Надсемейство Schizodactyloidea
Семейство Schizodactylidae
Надсемейство Stenopelmatoidea
Семейство Anostostomatidae
Семейство Cooloolidae
Семейство Gryllacrididae
Семейство Stenopelmatidae
Надсемейство Tettigonioidea
Разред Каменарки (Plecoptera) Burmeister, 1839
Надсемейство Eusthenioidea
Семейство Diamphipnoidae
Семейство Eustheniidae
Надсемейство Leptoperloidea
Семейство Austroperlidae
Семейство Gripopterygidae
Подразред Arctoperlaria
Семейство Scopuridae
Инфраразред Euholognatha
Семейство Capniidae
Семейство Leuctridae
Семейство Nemouridae
Семейство Notonemouridae
Семейство Taeniopterygidae
Инфраразред Systellognatha
Семейство Chloroperlidae
Семейство Perlidae
Семейство Perlodidae
Семейство Peltoperlidae
Семейство Styloperlidae
Семейство Pteronarcyidae
Разред Зораптери (Zoraptera) Silvestri, 1913
Семейство Зораптери (Zorotypidae) Silvestri, 1913
Надразред Dictyoptera Latreille, 1829
Разред Хлебарки (Blattodea) Brunner von Wattenwyl, 1882
Надсемейство Corydioidea
Надсемейство Blaberoidea
Надсемейство Blattoidea
Семейство Blattidae
Семейство Lamproblattidae
Семейство Tryonicidae
Семейство Cryptocercidae
Надсемейство Термити (Termitoidea)
Семейство †Archeorhinotermitidae
Семейство †Cratomastotermitidae
Семейство Archotermopsidae
Семейство Hodotermitidae
Семейство Kalotermitidae
Семейство Mastotermitidae
Семейство Rhinotermitidae
Семейство Serritermitidae
Семейство Stolotermitidae
Семейство Stylotermitidae
Семейство Termitidae
Семейство Termopsidae
Разред Богомолки (Mantodea) Burmeister, 1838
Семейство †Baissomantidae
Семейство Acanthopidae Burmeister, 1838
Семейство Amorphoscelidae Stål, 1877
Семейство Chaeteessidae Handlirsch, 1926
Семейство Cretomantidae
Семейство Empusidae Burmeister, 1838
Семейство Eremiaphilidae Wood-Mason, 1889
Семейство Hymenopodidae Chopard, 1949
Семейство Iridopterygidae Ehrmann, 1997
Семейство Liturgusidae Ehrmann, 1997
Семейство Mantidae Burmeister, 1838
Семейство Mantoididae Chopard, 1949
Семейство Metallyticidae Chopard, 1949
Семейство Sibyllidae Roy, 1962
Семейство Tarachodidae Ehrmann, 1997
Семейство Thespidae Roy, 1962
Семейство Toxoderidae Roy, 1962
Разред Нотоптери (Notoptera) Crampton, 1915
Семейство †Tillyardembiidae
Семейство †Blattogryllidae
Подразред Grylloblattodea
Подразред Mantophasmatodea
Семейство Mantophasmatidae
Разред Пръчици (Phasmatodea) Jacobson & Bianchi, 1902
Подразред Agathemerodea
Подразред Timematodea
Подразред Verophasmatodea
Инфраразред Anareolatae
Семейство Diapheromeridae
Семейство Phasmatidae
Инфраразред Areolatae
Семейство Aschiphasmatidae
Семейство Bacillidae
Семейство Heteronemiidae
Семейство Phylliidae
Семейство Pseudophasmatidae
Надразред Paraneoptera (Yoshizawa & Saigusa, 2001)
Разред Сенояди (Psocoptera) Shipley, 1904
Подразред Trogiomorpha
Инфраразред Atropetae
Семейство Lepidopsocidae
Семейство Psoquillidae
Семейство Trogiidae
Инфраразред Psocathropetae
Семейство Prionoglarididae
Семейство Psyllipsocidae
Подразред Troctomorpha
Инфраразред Amphientometae
Надсемейство Amphientomoidea
Семейство Amphientomidae
Семейство Troctopsocidae
Надсемейство Electrentomoidea
Семейство Protroctopsocidae
Инфраразред Nanopsocetae
Семейство Liposcelididae
Семейство Pachytroctidae
Семейство Sphaeropsocidae
Подразред Psocomorpha
Инфраразред Epipsocetae
Семейство Cladiopsocidae
Семейство Dolabellopsocidae
Семейство Epipsocidae
Семейство Neurostigmatidae
Семейство Ptiloneuridae
Семейство Spurostigmatidae
Инфраразред Caeciliusetae
Надсемейство Asiopsocoidea
Надсемейство Caeciliusoidea
Семейство Caeciliusidae
Семейство Stenopsocidae
Семейство Amphipsocidae
Семейство Dasydemellidae
Инфраразред Homilopsocidea
Семейство Archipsocidae
Семейство Bryopsocidae
Семейство Calopsocidae
Семейство Ectopsocidae
Семейство Elipsocidae
Семейство Lachesillidae
Семейство Lesneiidae
Семейство Mesopsocidae
Семейство Peripsocidae
Семейство Philotarsidae
Семейство Pseudocaeciliidae
Семейство Sabulopsocidae
Семейство Trichopsocidae
Инфраразред Psocetae
Семейство Hemipsocidae
Семейство Psocidae
Семейство Psilopsocidae
Семейство Myopsocidae
Разред Трипси (Thysanoptera) Haliday, 1836
Подразред Terebrantia
Семейство †Hemithripidae
Семейство †Jezzinothripidae
Семейство †Karataothripidae
Семейство †Scudderothripidae
Семейство †Triassothripidae
Семейство Adiheterothripidae
Семейство Aeolothripidae
Семейство Fauriellidae
Семейство Heterothripidae
Семейство Melanthripidae
Семейство Merothripidae
Семейство Thripidae
Семейство Uzelothripidae
Подразред Tubulifera
Семейство Phlaeothripidae
Разред Въшки (Phthiraptera) Haeckel, 1896
Подразред Amblycera
Семейство Boopidae
Семейство Gyropidae
Семейство Laemobothriidae
Семейство Menoponidae
Семейство Ricinidae
Семейство Trimenoponidae
Подразред Anoplura
Семейство Echinophthiriidae
Семейство Enderleinellidae
Семейство Haematopinidae
Семейство Hamophthiriidae
Семейство Hoplopleuridae
Семейство Hybophthiridae
Семейство Linognathidae
Семейство Microthoraciidae
Семейство Neolinognathidae
Семейство Pecaroecidae
Семейство Pedicinidae
Семейство Pediculidae
Семейство Pthiridae
Семейство Polyplacidae
Семейство Ratemiidae
Подразред Ischnocera
Семейство Heptapsogasteridae
Семейство Goniodidae
Семейство Philopteridae
Семейство Trichodectidae
Подразред Rhyncophthirina
Разред Полутвърдокрили (Hemiptera) Linnaeus, 1758
Подразред Auchenorrhyncha
Инфраотряд Cicadomorpha
Надсемейство Cercopoidea
Семейство Aphrophoridae
Семейство Cercopidae
Семейство Clastopteridae
Семейство Epipygidae
Семейство Machaerotidae
Надсемейство Цикади (Cicadoidea)
Надсемейство Membracoidea
Семейство Aetalionidae
Семейство Cicadellidae
Семейство Melizoderidae
Семейство Membracidae
Семейство Myerslopiidae
Инфраотряд Fulgoromorpha
Надсемейство Fulgoroidea
Семейство Acanaloniidae
Семейство Achilidae
Семейство Achilixiidae
Семейство Cixiidae
Семейство Delphacidae
Семейство Derbidae
Семейство Dictyopharidae
Семейство Eurybrachidae
Семейство Flatidae
Семейство Fulgoridae
Семейство Gengidae
Семейство Hypochthonellidae
Семейство Issidae
Семейство Kinnaridae
Семейство Lophopidae
Семейство Meenoplidae
Семейство Nogodinidae
Семейство Ricaniidae
Семейство Tettigometridae
Семейство Tropiduchidae
Подразред Coleorrhyncha
Семейство †Hoploridiidae
Семейство †Karabasiidae
Семейство †Progonocimicidae
Семейство Peloridiidae
Подразред Дървеници (Heteroptera) Latreille, 1810
Инфраразред Cimicomorpha
Семейство Anthocoridae
Семейство Паразитни дървеници (Cimicidae)
Семейство Curaliidae
Семейство Joppeicidae
Семейство Lasiochilidae
Семейство Lyctocoridae
Семейство Medocostidae
Семейство Microphysidae
Семейство Miridae
Семейство Nabidae
Семейство Pachynomidae
Семейство Plokiophilidae
Семейство Polyctenidae
Семейство Reduviidae
Семейство Thaumastocoridae
Семейство Tingidae
Семейство Velocipedidae
Инфраразред Dipsocoromorpha
Семейство Ceratocombidae
Семейство Dipsocoridae
Семейство Hypsipterygidae
Семейство Schizopteridae
Семейство Stemmocryptidae
Инфраразред Enicocephalomorpha
Семейство Enicocephalidae
Семейство Aenictopecheidae
Инфраразред Gerromorpha
Надсемейство Mesovelioidea
Семейство Madeoveliidae
Семейство Mesoveliidae
Надсемейство Hebroidea
Надсемейство Hydrometroidea
Семейство Paraphrynoveliidae
Семейство Hydrometridae
Семейство Macroveliidae
Надсемейство Gerroidea
Семейство Hermatobatidae
Семейство Gerridae
Семейство Veliidae
Инфраразред Leptopodomorpha
Семейство Saldidae
Семейство Leptopodidae
Семейство Omaniidae
Семейство Aepophilidae
Инфраразред Nepomorpha
Семейство Triassocoridae
Надсемейство Nepoidea
Семейство Belostomatidae
Семейство Nepidae
Надсемейство Corixoidea
Надсемейство Ochteroidea
Семейство Gelastocoridae
Семейство Ochteridae
Надсемейство Aphelocheiroidea
Семейство Aphelocheiridae
Семейство Potamocoridae
Надсемейство Naucoroidea
Надсемейство Notonectoidea
Надсемейство Pleoidea
Семейство Helotrephidae
Семейство Pleidae
Инфраразред Pentatomomorpha
Надсемейство Aradoidea
Семейство Aradidae Spinola, 1837
Семейство Termitaphididae Myers, 1924
Надсемейство Coreoidea
Семейство Alydidae Amyot & Serville, 1843
Семейство Coreidae Leach, 1815
Семейство Hyocephalidae
Семейство Rhopalidae Amyot & Serville, 1843
Семейство Stenocephalidae
Надсемейство Idostoloidea
Семейство Henicocoridae
Семейство Idiostolidae
Надсемейство Lygaeoidea
Семейство Artheneidae
Семейство Berytidae Fieber, 1851
Семейство Blissidae
Семейство Colobathristidae
Семейство Cryptorhamphidae
Семейство Cymidae
Семейство Geocoridae Kirkaldy, 1902
Семейство Heterogastridae
Семейство Lygaeidae Schilling, 1829
Семейство Malcidae
Семейство Ninidae
Семейство Oxycarenidae
Семейство Pachygronthidae
Семейство Piesmatidae
Семейство Pyrrhocoridae
Семейство Rhyparochromidae
Надсемейство Pentatomoidea
Семейство Acanthosomatidae Signoret, 1863
Семейство Cydnidae Billberg, 1820
Семейство Dinidoridae
Семейство Parastrachiidae
Семейство Pentatomidae Leach, 1815
Семейство Plataspidae
Семейство Scutelleridae Leach, 1815
Семейство Tesseratomidae Stål, 1864
Семейство Thaumastellidae
Семейство Thyreocoridae Amyot & Serville, 1843
Семейство Urostylidae
Надсемейство Piesmatoidea
Надсемейство Pyrrhocoroidea
Семейство Largidae Amyot & Serville, 1843
Семейство Pyrrhocoridae
Подразред Sternorrhyncha
Надсемейство Adelgoidea
Семейство Adelgidae
Семейство Phylloxeridae
Надсемейство Aleyrodoidea
Надсемейство Листни въшки (Aphidoidea)
Семейство Aphididae
Семейство Eriosomatidae
Надсемейство Coccoidea Handlirsch, 1903
Семейство Aclerdidae
Семейство Asterolecaniidae Berlese, 1898
Семейство Coccidae Stephens, 1829
Семейство Conchaspididae
Семейство Dactylopiidae
Семейство Diaspididae Maskell, 1878
Семейство Eriococcidae
Семейство Kermesidae Signoret, 1875
Семейство Kermidae
Семейство Lacciferidae
Семейство Margarodidae Newstead, 1901
Семейство Ortheziidae Green, 1896
Семейство Pseudococcidae Heymons, 1915
Надсемейство Psylloidea
Надразред Покритокрили (Endopterygota) Sharp, 1898
Разред Ципокрили (Hymenoptera) Linnaeus, 1758 [9] [10]
Подразред Низши ципокрили (Symphyta) Gerstäcker, 1867
Надсемейство †Ephialtitoidea Handlirsch, 1906
Семейство †Ephialtitidae Handlirsch, 1906
Семейство †Karatavitidae Rasnitsyn, 1963
Надсемейство Cephoidea Newman, 1834
Семейство †Sepulcidae Rasnitsyn, 1968
Семейство Cephidae Newman, 1834
Надсемейство Orussoidea Newman 1834
Семейство †Paroryssidae Martynov, 1925
Семейство Паразитни дървесни оси (Orussidae) Newman 1834
Надсемейство Pamphilioidea Cameron, 1890
Семейство †Praesiricidae Rasnitsyn, 1968
Семейство †Xyelydidae Rasnitsyn 1968
Семейство Megalodontesidae Konow, 1897
Семейство Паяжинообразуващи листни оси (Pamphiliidae) Cameron, 1890
Надсемейство Siricoidea Billberg, 1820
Семейство †Beipiaosiricidae Hong 1983
Семейство †Daohugoidae Rasnitsyn, Zhang, 2004
Семейство †Gigasiricidae Rasnitsyn, 1968
Семейство †Protosiricidae Rasnitsyn et Zhang, 2004
Семейство †Pseudosiricidae Handlirsch, 1906
Семейство †Sinosiricidae (Hong, 1975)
Семейство Anaxyelidae Martynov, 1925
Семейство Praesiricidae Rasnitsyn, 1968
Семейство Дървени оси (Siricidae) Billberg, 1820
Надсемейство Tenthredinoidea Latreille, 1802
Семейство †Electrotomidae Rasnitsyn, 1977
Семейство †Xyelotomidae Rasnitsyn, 1968
Семейство Argidae Konow, 1890
Семейство Blasticotomidae Thomson, 1871
Семейство Cimbicidae Leach, 1817
Семейство Diprionidae Rohwer, 1911
Семейство Pergidae Rohwer, 1911
Семейство Растителноядни оси (Tenthredinidae) Latreille, 1802
Надсемейство Xyeloidea Newman 1834
Семейство Xyelidae Newman, 1835
Семейство Xiphydriidae Leach, 1819
Подразред Висши ципокрили (Apocrita) Gerstaecker, 1867
Инфраразред Aculeata Latreille, 1802
Надсемейство †Bethylonymoidea Rasnitsyn, 1975
Семейство †Bethylonymidae Rasnitsyn, 1975
Надсемейство Apoidea Latreille, 1802
Семейство †Angarosphecidae Rasnitsyn, 1975
Семейство †Paleomelittidae M.S. Engel, 2001
Семейство Ampulicidae Shuckard, 1840
Семейство Andrenidae Latreille, 1802
Семейство Apidae Latreille, 1802
Семейство Colletidae Fargeau, 1841
Семейство Crabronidae Latreille, 1802
Семейство Halictidae Thomson, 1869
Семейство Heterogynaidae Nagy, 1969
Семейство Megachilidae Latreille, 1802
Семейство Melittidae Schenck, 1860
Семейство Sphecidae Latreille, 1802
Семейство Stenotritidae Michener, 2000
Надсемейство Chrysidoidea Latreille, 1802
Семейство †Plumalexiidae Brothers, 2011
Семейство Bethylidae Ashmead, 1893
Семейство Chrysididae Latreille, 1802
Семейство Dryinidae Haliday, 1840
Семейство Embolemidae Förster, 1856
Семейство Plumariidae Bischoff, 1914
Семейство Sclerogibbidae Ashmead, 1902
Семейство Scolebythidae Evans, 1963
Надсемейство Vespoidea Latreille, 1802
Семейство Bradynobaenidae Saussure, 1892
Семейство Мравки (Formicidae) Latreille, 1809
Семейство Mutillidae Latreille, 1802
Семейство Pompilidae Harris, 1987
Семейство Rhopalosomatidae Brues, 1922
Семейство Sapygidae Latreille, 1810
Семейство Scoliidae Latreille, 1802
Семейство Sierolomorphidae Krombein, 1951
Семейство Tiphiidae Latreille, 1802
Семейство Оси (Vespidae) Latreille, 1802
Инфраразред Parasitica Hartig, 1837
Надсемейство †Serphitoidea Brues, 1937
Семейство Serphitidae Brues, 1937
Надсемейство Ceraphronoidea Haliday, 1833
Семейство †Radiophronidae Ortega-Blanco, Rasnitsyn & Delclòs, 2010
Семейство †Stigmaphronidae Kozlov, 1975
Семейство Ceraphronidae Haliday, 1833
Семейство Megaspilidae Ashmead, 1893
Надсемейство Chalcidoidea Latreille, 1817
Семейство Agaonidae (Walker, 1848)
Семейство Aphelinidae (Thomson, 1876)
Семейство Chalcididae (Latreille, 1817)
Семейство Elasmidae Forster, 1856
Семейство Encyrtidae (Walker, 1837)
Семейство Eucharitidae (Latreille, 1809)
Семейство Eulophidae (Westwood, 1829)
Семейство Eupelmidae (Walker, 1833)
Семейство Eurytomidae (Walker, 1832)
Семейство Leucospidae (Walker, 1834)
Семейство Mymaridae (Haliday, 1833)
Семейство Ormyridae (Forster, 1856)
Семейство Perilampidae (Latreille, 1809)
Семейство Pteromalidae (Dalman, 1820)
Семейство Signiphoridae (Ashmead, 1880)
Семейство Tanaostigmatidae (Howard, 1890)
Семейство Tetracampidae (Forster, 1856)
Семейство Torymidae (Walker, 1833)
Семейство Trichogrammatidae (Haliday et Walker, 1851)
Надсемейство Cynipoidea Latreille, 1802
Семейство †Gerocynipidae Liu & Engel, 2007
Семейство †Protimaspidae Liu & Engel, 2007
Семейство †Stolamissidae Liu & Engel, 2007
Семейство Austrocynipidae Riek, 1971
Семейство Шикалкотворки (Cynipidae) Latreille, 1802
Семейство Figitidae Thomson, 1862
Семейство Ibaliidae Thomson, 1862
Семейство Liopteridae Ashmead, 1895
Надсемейство Evanioidea Latreille, 1802
Семейство †Andreneliidae Rasnitsyn & Martínez-Delclòs, 2000
Семейство †Anomopterellidae Rasnitsyn, 1975
Семейство †Baissidae Rasnitsyn, 1975
Семейство †Praeaulacidae Rasnitsyn, 1972
Семейство Aulacidae (Rasnitsyn, 1980)
Семейство Evaniidae Schletterer, 1889
Семейство Gasteruptiidae Schletterer, 1889
Надсемейство Ichneumonoidea Latreille, 1802
Семейство †Praeichneumonidae Rasnitsyn, 1983
Семейство Braconidae Nees, 1811
Семейство Ichneumonidae Latreille, 1802
Надсемейство Megalyroidea Schletterer, 1889
Семейство Megalyridae Schletterer, 1889
Надсемейство Mymarommatoidea Debauche, 1948
Семейство †Gallorommatidae Gibson et al., 2007
Семейство Mymarommatidae Debauche, 1948
Надсемейство Platygastroidea Benoit, 1949
Семейство Platygastridae Haliday, 1833
Надсемейство Proctotrupoidea Latreille, 1802
Семейство †Mesoserphidae Kozlov, (1970)
Семейство Heloridae Foerster, 1856
Семейство Monomachidae Ashmead, 1902
Семейство Pelecinidae Haliday, 1840
Семейство Peradeniidae Naumann & Masner, 1984
Семейство Proctotrupidae Latreille, 1802
Семейство Proctorenyxidae Lelej et Kozlov, 1999
Семейство Roproniidae Viereck, 1916
Семейство Vanhorniidae J.C. Crawford, 1909
Надсемейство Stephanoidea Benoit, 1949
Семейство †Maimetshidae Rasnitsyn, 1975
Семейство Stephanidae Benoit, 1949
Надсемейство Trigonaloidea Cresson, (1887)
Семейство Trigonalidae Cresson, 1887
Разред Твърдокрили (Coleoptera) Linnaeus, 1758 [11] [12]
Подразред †Protocoleoptera Crowson, (1975)
Надсемейство †Permocupedoidea Martynov, 1933
Семейство †Permocupedidae Martynov, 1933
Семейство †Taldycupedidae Rohdendorf, 1961
Надсемейство †Permosynoidea Tillyard, 1924
Семейство †Ademosynidae Ponomarenko, 1968
Семейство †Permosynidae Tillyard, 1924
Надсемейство †Tshekardocoleoidea Rohdendorf, 1944
Семейство †Labradorocoleidae Ponomarenko, 1969
Семейство †Oborocoleidae Kukalová, 1969
Семейство †Tshekardocoleidae Rohdendorf, 1944
Подразред Adephaga Schellenberg, 1806
Семейство †Colymbotethidae Ponomarenko, 1993
Семейство †Coptoclavidae Ponomarenko, 1961
Семейство †Liadytidae Ponomarenko, 1977
Семейство †Parahygrobiidae Ponomarenko, 1977
Семейство †Triaplidae Ponomarenko, 1977
Семейство †Tritarsidae Hong, 2002
Семейство Amphizoidae LeConte, 1853
Семейство Бегачи (Carabidae) Latreille, 1802
Семейство Плавачи (Dytiscidae) Leach, 1815
Семейство Gyrinidae Latreille, 1802
Семейство Haliplidae Aube, 1836
Семейство Hygrobiidae Régimbart, 1878
Семейство Noteridae C.G. Thomson, 1860
Семейство Рисодиди (Rhysodidae) Laporte, 1840
Семейство Trachypachidae C.G. Thomson, 1857
Подразред Archostemata Kolbe, 1908
Семейство †Magnocoleidae Hong, 1998
Семейство †Obrieniidae Zherikhin & Gratshev, 1994
Семейство †Triadocupedidae Ponomarenko, 1966
Семейство Crowsoniellidae Iablokoff-Khnzorian, 1983
Семейство Cupedidae Laporte, 1836
Семейство Jurodidae Ponomarenko, 1985
Семейство Micromalthidae Barber, 1983
Семейство Ommatidae Sharp and Muir, 1912
Подразред Myxophaga Crowson, 1955
Семейство †Asiocoleoidea Rohdendorf, 1961
Семейство †Rhombocoleoidea Rohdendorf, 1961
Семейство †Schizophoroidea Ponomarenko, 1968
Семейство Hydroscaphidae LeConte, 1874
Семейство Lepiceridae Hinton, 1936
Семейство Sphaeriusidae (Microsporidae) Erichson, 1845
Семейство Torridincolidae Steffan, 1964
Подразред Всеядни насекоми (Polyphaga) Emery, 1886
Инфраразред Bostrichiformia Forbes, 1926
Надсемейство Bostrichoidea Latreille, 1802
Семейство Хлебни бръмбари (Anobiidae) Fleming, 1821
Семейство Bostrichidae Latreille, 1802
Семейство Кожояди (Dermestidae) Latreille, 1804
Семейство Jacobsoniidae Heller, 1926
Семейство Nosodendridae Erichson, 1846
Надсемейство Derodontoidea LeConte, 1861
Семейство Derodontidae LeConte, 1861
Инфраразред Cucujiformia Lameere, 1938
Надсемейство Chrysomeloidea Latreille, 1802
Семейство Сечковци (Cerambycidae) Latreille, 1802
Семейство Листояди (Chrysomelidae) Latreille, 1802
Семейство Megalopodidae Latreille, 1802
Семейство Orsodacnidae C. G. Thomson, 1869
Надсемейство Cleroidea Latreille, 1802
Семейство Acanthocnemidae Crowson, 1964
Семейство Chaetosomatidae Crowson, 1952
Семейство Cleridae Latreille, 1802
Семейство Melyridae Leach, 1815
Семейство Phloiophilidae Kiesenwetter, 1863
Семейство Phycosecidae Crowson, 1952
Семейство Prionoceridae Lacordaire, 1857
Семейство Trogossitidae Latreille, 1802
Надсемейство Cucujoidea Latreille, 1802
Семейство †Tetrameropseidae Kirejtshuk & Azar, 2008
Семейство Alexiidae Imhoff, 1856
Семейство Biphyllidae LeConte, 1861
Семейство Boganiidae Sen Gupta and Crowson, 1966
Семейство Bothrideridae Erichson, 1845
Семейство Byturidae Jacquelin du Val, 1858
Семейство Cavognathidae Sen Gupta and Crowson, 1966
Семейство Cerylonidae Billberg, 1820
Семейство Калинки (Coccinellidae) Latreille, 1807
Семейство Corylophidae LeConte, 1852
Семейство Cryptophagidae Kirby, 1937
Семейство Cucujidae Latreille, 1802
Семейство Discolomatidae Horn, 1878
Семейство Endomychidae Leach, 1815
Семейство Erotylidae Latreille, 1802
Семейство Helotidae Reitter, 1876
Семейство Hobartiidae Sen Gupta and Crowson, 1966
Семейство Kateretidae (Brachypteridae) Erichson in Agassiz, 1846
Семейство Laemophloeidae Ganglbauer, 1899
Семейство Lamingtoniidae Sen Gupta and Crowson, 1966
Семейство Languriidae Crotch, 1873
Семейство Latridiidae Erichson, 1842
Семейство Monotomidae Laporte, 1840
Семейство Лъскави бръмбари (Nitidulidae) Latreille, 1802
Семейство Passandridae Erichson, 1845
Семейство Phalacridae Leach, 1815
Семейство Phloeostichidae Reitter, 1911
Семейство Propalticidae Crowson, 1952
Семейство Protocucujidae Crowson, 1954
Семейство Silvanidae Kirby, 1937
Семейство Smicripidae Horn, 1879
Семейство Sphindidae Jacquelin du Val, 1860
Надсемейство Хоботни бръмбари (Curculionoidea) Latreille, 1802
Семейство †Ulyanidae Zherichin, 1993
Семейство Anthribidae Billberg, 1820
Семейство Attelabidae Billberg, 1820
Семейство Belidae Schönherr, 1826
Семейство Brentidae Billberg, 1820
Семейство Caridae Thompson, 1992
Семейство Хоботници (Curculionidae) Latreille, 1802
Семейство Ithyceridae Schönherr, 1823
Семейство Nemonychidae Bedel, 1882
Надсемейство Lymexyloidea Fleming, 1821
Семейство Lymexylidae Fleming, 1821
Надсемейство Tenebrionoidea Latreille, 1802
Семейство Aderidae Winkler, 1927
Семейство Anthicidae Latreille, 1819
Семейство Archeocrypticidae Kaszab, 1964
Семейство Boridae C. G. Thomson, 1859
Семейство Chalcodryidae Watt, 1974
Семейство Ciidae (Cisidae) Leach, 1819
Семейство Melandryidae Leach, 1815
Семейство Meloidae Gyllenhal, 1810
Семейство Mordellidae Latreille, 1802
Семейство Mycetophagidae Leach, 1815
Семейство Mycteridae Blanchard, 1845
Семейство Oedemeridae Latreille, 1810
Семейство Perimylopidae St. George, 1939
Семейство Prostomidae C. G. Thomson, 1859
Семейство Pterogeniidae Crowson, 1953
Семейство Pyrochroidae Latreille, 1807
Семейство Pythidae Solier, 1834
Семейство Ripiphoridae Gemminger and Harold, 1870
Семейство Salpingidae Leach, 1815
Семейство Scraptiidae Mulsant, 1856
Семейство Stenotrachelidae C. G. Thomson, 1859
Семейство Synchroidae Lacordaire, 1859
Семейство Чернотелки (Tenebrionidae) Latreille, 1802
Семейство Tetratomidae Billberg, 1820
Семейство Trachelostenidae Lacordaire, 1859
Семейство Trictenotomidae Blanchard, 1845
Семейство Ulodidae Pascoe, 1869
Семейство Zopheridae Solier, 1834
Инфраразред Elateriformia Crowson, 1960
Надсемейство Buprestoidea Leach, 1815
Семейство Бронзовки (Buprestidae) Leach, 1815
Семейство Schizopodidae LeConte, 1861
Надсемейство Byrrhoidea Latreille, 1804
Семейство Byrrhidae Latreille, 1804
Семейство Callirhipidae Emden, 1924
Семейство Chelonariidae Blanchard, 1845
Семейство Cneoglossidae Champion, 1897
Семейство Dryopidae Billberg, 1820
Семейство Elmidae Curtis, 1830
Семейство Eulichadidae Crowson, 1973
Семейство Heteroceridae MacLeay, 1825
Семейство Limnichidae Erichson, 1846
Семейство Lutrochidae Kasap and Crowson, 1975
Семейство Psephenidae Lacordaire, 1854
Семейство Ptilodactylidae Laporte, 1836
Надсемейство Dascilloidea Guerin-Meneville, 1843
Семейство Dascillidae Guérin-Méneville, 1843
Семейство Rhipiceridae Latreille, 1834
Надсемейство Elateroidea Leach, 1815
Семейство †Berendtimiridae Winkler, 1987
Семейство †Electrapatidae Iablokoff-Khnzorian, 1962
Семейство †Praelateriidae Dolin, 1973
Семейство Artematopodidae (Eurypogonidae) Lacordaire, 1857
Семейство Brachypsectridae Leconte and Horn, 1883
Семейство Cantharidae Imhoff, 1856
Семейство Cerophytidae Latreille, 1834
Семейство Drilidae Blanchard, 1845
Семейство Полски ковачи (Elateridae) Leach, 1815
Семейство Eucnemidae Eschscholtz, 1829
Семейство Светулки (Lampyridae) Latreille, 1817
Семейство Lycidae Laporte, 1836
Семейство Omalisidae Lacordaire, 1857
Семейство Omethidae LeConte, 1861
Семейство Phengodidae LeConte, 1861
Семейство Plastoceridae Crowson, 1972
Семейство Podabrocephalidae Pic, 1930
Семейство Rhinorhipidae Lawrence, 1988
Семейство Telegeusidae Leng, 1920
Семейство Throscidae (Trixagidae) Laporte, 1840
Надсемейство Scirtoidea Fleming, 1821
Семейство †Elodophthalmidae Kirejtshuk & Azar, 2008
Семейство †Mesocinetidae Kirejtshuk & Ponomarenko, 2010
Семейство Clambidae Fischer, 1821
Семейство Decliniidae Nikitsky et al., 1994
Семейство Eucinetidae Lacordaire, 1857
Семейство Scirtidae (Helodidae) Fleming, 1821
Инфраразред Скарабеовидни (Scarabaeiformia) Crowson, 1960
Надсемейство Пластинчатоусни (Scarabaeoidea) Latreille, 1802
Семейство †Lithoscarabaeidae Nikolajev, 1992
Семейство †Paralucanidae Nikolajev, 2000
Семейство Belohinidae Paulian, 1959
Семейство Bolboceratidae Laporte de Castelnau, 1840
Семейство Ceratocanthidae (Acanthoceridae) White, 1842
Семейство Diphyllostomatidae Holloway, 1972
Семейство Трупояди (Geotrupidae) Latreille, 1802
Семейство Glaphyridae MacLeay, 1819
Семейство Glaresidae Semenov-Tian-Shanskii and Medvedev, 1932
Семейство Hybosoridae Erichson, 1847
Семейство Рогачови (Lucanidae) Latreille, 1804
Семейство Ochodaeidae Mulsant and Rey, 1871
Семейство Passalidae Leach, 1815
Семейство Pleocomidae LeConte, 1861
Семейство Листороги бръмбари (Scarabaeidae) Latreille, 1802
Семейство Trogidae MacLeay, 1819
Инфраразред Staphyliniformia Lameere, 1900
Надсемейство Hydrophiloidea Latreille, 1802
Семейство Histeridae Gyllenhal, 1808
Семейство Hydrophilidae Latreille, 1802
Семейство Sphaeritidae Schuckard, 1839
Семейство Synteliidae Lewis, 1882
Надсемейство Staphylinoidea Latreille, 1802
Семейство Agyrtidae C.G. Thomson, 1859
Семейство Hydraenidae Mulsant, 1844
Семейство Leiodidae (Anisotomidae) Fleming, 1821
Семейство Ptiliidae Erichson, 1845
Семейство Scydmaenidae Leach, 1815
Семейство Silphidae Latreille, 1807
Семейство Късокрили бръмбари (Staphylinidae) Latreille, 1802
Разред Ветрилокрили (Strepsiptera) Kirby, 1813
Семейство †Cretostylopidae
Семейство †Mengeidae
Семейство †Protoxenidae
Семейство Bahiaxenidae
Семейство Bohartillidae
Семейство Callipharixenidae
Семейство Corioxenidae
Семейство Elenchidae
Семейство Halictophagidae
Семейство Mengenillidae
Семейство Myrmecolacidae
Семейство Stylopidae
Надразред Neuropterida Whiting, Carpenter & Wheeler, 1977
Разред Камилки (Raphidioptera, Rhaphidioptera) Handlirsch, 1908
Подразред †Priscaenigmatomorpha Engel 2002
Семейство †Priscaenigmatidae Engel, 2002
Подразред Raphidiomorpha
Семейство †Baissopteridae Martynova, 1961
Семейство †Metaraphidiidae Bechly & Wolf-Schwenninger, 2011
Семейство †Mesoraphidiidae Martynov, 1925
Семейство Inocelliidae
Семейство Raphidiidae
Разред Мегалоптери (Megaloptera) Latreille, 1802
Семейство Corydalidae Latreille, 1802
Семейство Sialidae Leach, 1815
Разред Мрежокрили (Neuroptera) Linnaeus, 1758
Семейство Permithonidae
Семейство Prohemerobiidae
Семейство Nevrorthidae
Семейство Grammosmylidae
Семейство Osmylitidae
Надсемейство Osmyloidea
Подразред Hemerobiiformia
Надсемейство Ithonioidea
Семейство Ithonidae
Семейство Polystoechotidae
Надсемейство Chrysopoidea
Семейство Ascalochrysidae
Семейство Mesochrysopidae
Семейство Златоочици (Chrysopidae) Schneider, 1851
Надсемейство Hemerobioidea
Надсемейство Coniopterygoidea
Семейство Coniopterygidae
Семейство Sisyridae
Надсемейство Mantispoidea
Семейство Dilaridae
Семейство Mantispidae
Семейство Mesithonidae
Семейство Rhachiberothidae
Семейство Berothidae
Подразред Myrmeleontiformia
Надсемейство Nemopteroidea
Семейство Kalligrammatidae
Семейство Psychopsidae
Семейство Nemopteridae
Надсемейство Myrmeleontoidea
Семейство Osmylopsychopidae
Семейство Nymphitidae
Семейство Solenoptilidae
Семейство Brogniartiellidae
Семейство Nymphidae
Семейство Babinskaiidae
Семейство Myrmeleontidae
Семейство Ascalaphidae
Надразред Mecopteroidea (Antliophora) Chen, 1946
Разред †Protodiptera Riek, 1977
Семейство †Permotanyderidae
Семейство †Permotipulidae
Разред Скорпионни мухи (Mecoptera) Hyatt & Arms, 1891
Семейство †Dinopanorpidae
Семейство †Mesopsychidae
Семейство †Pseudopolycentropodidae
Семейство Apteropanorpidae
Семейство Bittacidae
Семейство Boreidae
Семейство Choristidae
Семейство Eomeropidae
Семейство Meropeidae
Семейство Nannochoristidae
Семейство Panorpidae
Семейство Panorpodidae
Разред Бълхи (Siphonaptera) Latreille, 1825
Надсемейство Pulicoidea Billberg, 1820
Семейство Pulicidae
Семейство Tungidae
Надсемейство Malacopsylloidea Baker, 1905
Семейство Rhopalopsyllidae
Семейство Malacopsyllidae
Надсемейство Vermipsylloidea Wagner, 1889
Надсемейство Coptopsylloidea Wagner, 1928
Надсемейство Ancistropsylloidea Toumanoff et Fuller, 1947
Семейство Ancistropsyllidae
Надсемейство Pygiosylloidea Wagner, 1939
Семейство Lycopsyllidae
Семейство Pygiopsyllidae
Семейство Stivaliidae
Надсемейство Hystrichopsylloidea Tiraboschi, 1904
Семейство Chimaeropsyllidae
Семейство Hystrichopsyllidae
Надсемейство Macropsylloidea Oudemans, 1909
Надсемейство Stephanocircidoidea Wagner, 1928
Семейство Stephanocircidae
Надсемейство Ceratophylloidea Dampf, 1908
Семейство Ceratopsyllidae
Семейство Ischnopsyllidae
Семейство Leptopsyllidae
Семейство Xiphiopsyllidae
Разред Двукрили (Diptera) Linnaeus, 1758
Подразред Nematocera
Семейство Anisopodidae
Семейство Axymyiidae
Семейство Bibionidae
Семейство Blephariceridae
Семейство Canthyloscelidae
Семейство Галици (Cecidomyiidae)
Семейство Deuterophlebiidae
Семейство Mycetophilidae
Семейство Nymphomyiidae
Семейство Pachyneuridae
Семейство Psychodidae
Семейство Ptychopteridae
Семейство Scatopsidae
Семейство Sciaridae
Семейство Tanyderidae
Семейство Tipulidae
Семейство Trichoceridae
Надсемейство Culicoidea
Семейство Dixidae
Семейство Chaoboridae
Семейство Комари (Culicidae)
Надсемейство Chironomoidea
Семейство Thaumaleidae
Семейство Ceratopogonidae
Семейство Chironomidae
Семейство Зли мухи (Simuliidae)
Подразред Brachycera
Инфраразред Tabanomorpha
Семейство Конски мухи (Tabanidae)
Семейство Rhagionidae
Семейство Athericidae
Семейство Pelecorhynchidae
Семейство Xylophagidae
Семейство Xylomidae
Семейство Stratiomyidae
Инфраразред Asilomorpha
Надсемейство Nemestrinoidea
Семейство Nemestrinidae
Семейство Acroceridae
Семейство Bombyliidae
Надсемейство Asiloidea
Семейство Therevidae
Семейство Scenopinidae
Семейство Apioceridae
Семейство Mydidae
Семейство Asilidae
Надсемейство Empidoidea
Семейство Empididae
Семейство Dolichopodidae
Инфраразред Aschiza
Надсемейство Lonchopteroidea
Надсемейство Phoroidea
Семейство Phoridae
Семейство Platypezidae
Надсемейство Sirphoidea
Инфраразред Schizophora
Надсемейство Conopoidea
Надсемейство Tephritoidea
Семейство Lonchaeidae
Семейство Tephritidae
Семейство Tachiniscidae
Семейство Pyrgotidae
Семейство Platystomatidae
Семейство Otitidae
Семейство Piophilidae
Семейство Richardiidae
Надсемейство Micropezoidea
Семейство Neriidae
Семейство Micropezidae
Семейство Cypselosomatidae
Надсемейство Tanypezoidea
Семейство Tanypezidae
Семейство Diopsidae
Семейство Heteromyzidae
Семейство Psilidae
Надсемейство Sciomizoidea
Семейство Sciomyzidae
Семейство Sepsidae
Семейство Dryomyzidae
Семейство Coelopidae
Надсемейство Lauxanioidea
Семейство Chamaemyiidae
Семейство Lauxanidae
Надсемейство Sphareoiceroidea
Семейство Heleomyzidae
Семейство Sphaeroceridae
Семейство Chyromyidae
Семейство Rhinotoridae
Надсемейство Anthomyzoidea
Семейство Opomysidae
Семейство Odiniidae
Семейство Aulacigastridae
Семейство Anthomyzidae
Семейство Asteiidae
Семейство Clusiidae
Семейство Agromysidae
Семейство Periscelididae
Семейство Milichiidae
Семейство Carnidae
Семейство Braulidae
Надсемейство Drosophiloidea
Семейство Curtonotidae
Семейство Drosophilidae
Семейство Ephydridae
Семейство Diastatidae
Семейство Cryptochetidae
Семейство Canacidae
Семейство Житни мухи (Chloropidae)
Семейство Camillidae
Надсемейство Muscoidea
Семейство Mormotomyiidae
Семейство Scathophagidae
Семейство Anthomyiidae
Семейство Fannidae
Семейство Muscidae
Надсемейство Tachinoidea
Надсемейство Glossinoidea
Надсемейство Oestroidea
Семейство Oestridae
Семейство Cuterebridae
Семейство Gasterophilidae
Надразред Amphiesmenoptera Hennig, 1969
Разред †Glosselytrodea Martynov, 1938
Семейство †Archoglossopteridae
Семейство †Glosselytridae
Семейство †Jurinidae
Семейство †Permoberothidae
Разред †Miomoptera Martynov, 1928
Семейство †Archaemiopteridae
Семейство †Metropatoridae
Семейство †Palaeomanteidae
Разред Ручейници (Trichoptera) Kirby, 1813
Надсемейство Hydropsychoidea
Семейство Dipseudopsidae
Семейство Ecnomidae
Семейство Electralbertidae
Семейство Hydropsychidae
Семейство Polycentropodidae
Семейство Psychomyiidae
Семейство Xiphocentronidae
Надсемейство Hydroptiloidea
Семейство Glossosomatidae
Семейство Hydroptilidae
Семейство Ptilocolepidae
Надсемейство Leptoceroidea
Семейство Atriplectididae
Семейство Calamoceratidae
Семейство Molannidae
Семейство Leptoceridae
Семейство Limnocentropodidae
Семейство Odontoceridae
Семейство Philorheithridae
Надсемейство Limnephiloidea
Семейство Apataniidae
Семейство Goeridae
Семейство Limnephilidae
Семейство Rossianidae
Семейство Taymyrelectronidae
Семейство Uenoidae
Надсемейство Necrotaulioidea
Надсемейство Philopotamoidea
Семейство Philopotamidae
Семейство Stenopsychidae
Надсемейство Phryganeoidea
Семейство Baissoferidae
Семейство Brachycentridae
Семейство Dysoneuridae
Семейство Kalophryganeidae
Семейство Kokiriidae
Семейство Lepidostomatidae
Семейство Oeconesidae
Семейство Phryganeidae
Семейство Phryganopsychidae
Семейство Pisuliidae
Семейство Plectrotarsidae
Надсемейство Rhyacophiloidea
Семейство Hydrobiosidae
Семейство Rhyacophilidae
Надсемейство Sericostomatoidea
Семейство Anomalopsychidae
Семейство Antipodoeciidae
Семейство Barbarochthonidae
Семейство Beraeidae
Семейство Calocidae
Семейство Chathamiidae
Семейство Conoesucidae
Семейство Helicophidae
Семейство Helicopsychidae
Семейство Hydrosalpingidae
Семейство Petrothrincidae
Семейство Sericostomatidae
Семейство Tasimiidae
Надсемейство Vitimotaulioidea
Семейство Vitimotauliidae
Семейство Cladochoristidae
Семейство Microptysmatidae
Семейство Prosepididontidae
Семейство Protomeropidae
Семейство Uraloptysmatidae
Разред Пеперуди (Lepidoptera) Linnaeus, 1758 [13]
Семейство †Mesokristenseniidae Huang, Nel & Minet, 2010
Семейство Archaeolepidae
Подразред †Eolepidopterigina Rasn., 1983
Надсемейство †Eolepidopterigoidea
Семейство †Eolepidopterigidae Rasnitsyn, 1983 [14]
Подразред Zeugloptera Chapman, 1917 [15]
Надсемейство Micropterigoidea Herrich-Schäffer, 1855
Семейство Micropterigidae Herrich Schaffer, 1855
Подразред Heterobathmiina
Надсемейство Heterobathmioidea Kristensen & Nielsen, 1979
Семейство Heterobathmiidae Kristensen & Nielsen, 1979
Подразред Aglossata
Надсемейство Agathiphagoidea N.P. Kristensen, 1967
Семейство Agathiphagidae N.P. Kristensen, 1967
Подразред Glossata Latreille, 1802
Инфраразред Heteroneura
Отдел Ditrysia Borner, 1925
Секция Cossina
Подсекция Cossina
Надсемейство Castnioidea
Надсемейство Cossoidea
Серия Cossiformes
Семейство Cossidae Leach, 1815
Семейство Dudgeoneidae
Серия Limacodiformes
Семейство Cyclotornidae
Семейство Epipyropidae Dyar, 1903
Семейство Dalceridae
Семейство Limacodidae Duponchet, 1845
Надсемейство Tortricoidea
Семейство Листозавивачки (Tortricidae) Latreille, 1803
Подсекция Bombycina
Надсемейство Bombycoidea
Семейство Anthelidae
Семейство Копринопредящи (Bombycidae) Latreille, 1802
Семейство Brahmaeidae Swinhoe, 1892
Семейство Carthaeidae Common, 1966
Семейство Endromidae Boisduval, 1828
Семейство Eupterotidae
Семейство Лазиокампиди (Lasiocampidae) Harris, 1841
Семейство Lemoniidae Dyar, 1896
Семейство Mimallonidae
Семейство Mirinidae (Bombycidae)
Семейство Сатурниди (Saturniidae) Boisduval, 1837
Надсемейство Calliduloidea
Надсемейство Cimelioidea
Семейство Cimeliidae (Axiidae)
Надсемейство Drepanoidea
Семейство Drepanidae Boisduval, 1828
Надсемейство Geometroidea
Семейство Педомерки (Geometridae) Leach, 1815
Семейство Hedylidae
Надсемейство Noctuoidea
Семейство Мечи пеперуди (Arctiidae) Leach, 1815
Семейство Doidae (Arctiidae)
Семейство Lymantriidae Hampson, 1893
Семейство Нощни пеперуди (Noctuidae) Latreille, 1809
Семейство Nolidae Hampson, 1894
Семейство Notodontidae Stephens, 1829
Семейство Oenosandridae (Notodontidae, Thaumatopoeidae)
Семейство Pantheidae
Надсемейство Papilionoidea
Серия Hesperiiformes
Серия Papilioniformes
Семейство Синевки (Lycaenidae) Leach, 1815
Семейство Многоцветници (Nymphalidae) Swainson, 1827
Семейство Лястовичи опашки (Papilionidae) Latreille, 1802
Семейство Белянки (Pieridae) Duponchel, 1835
Семейство Riodinidae
Надсемейство Sphingoidea
Семейство Вечерници (Sphingidae) Latreille, 1802
Надсемейство Uranioidea
Семейство Epicopeiidae
Семейство Sematuridae
Семейство Uraniidae
Секция Tineina
Подсекция
Надсемейство Sesioidea
Семейство Brachodidae (Glyphipterigidae) Hppner, 1979
Семейство Sesiidae Boisduval, 1828
Семейство Urodidae
Семейство Choreutidae (Glyphipterigidae) Stainton, 1854
Надсемейство Zygaenoidea
Семейство Heterogynidae Herrich Schaffer, 1846
Семейство Пъстрянки (Zygaenidae) Latreille, 1802
Семейство Himantopteridae
Семейство Lacturidae (Yponomeutidae)
Семейство Somabrachyidae (Megalopygidae) Hampson, 1920
Семейство Megalopygidae
Семейство Aididae (Megalpygidae)
Семейство Anomoeotidae
Подсекция Tineina
Надсемейство Copromorphoidea
Семейство Copromorphidae
Семейство Alucitidae Leach, 1815
Семейство Carposinidae Wallengren, 1881
Семейство Epermeniidae Spuler, 1910
Надсемейство Galacticoidea
Семейство Galacticidae (Plutellidae)
Надсемейство Gelechioidea
Семейство Agonoxenidae (Elastichidae, Coleophoridae) Meyrick, 1926
Семейство Batrachedridae (Coleophoridae, Mompidae, Cosmopterigidae) Heinemann & Wocke, 1876
Семейство Blastobasidae (Coleophoridae) Meyrick, 1894
Семейство Coleophoridae Hubner, 1825
Семейство Cosmopterigidae Heinemann & Wocke, 1876
Семейство Elachistidae Bruand, 1851
Семейство Ethmiidae (Elachistidae) Busck, 1909
Семейство Gelechiidae Stainton, 1854
Семейство Holcopogonidae Gozmany, 1967
Семейство Lecithoceridae (Gelechiidae) Le Marchand, 1947
Семейство Metachandidae (Oecophoridae, Gelechiidae) Meyrick, 1911
Семейство Momphidae (Coleophoridae) Herrich Schaffer, 1857
Семейство Oecophoridae Bruand, 1851
Семейство Pterolonchidae (Coleophoridae) Meyrick, 1918
Семейство Scythrididae Rebel, 1901
Семейство Symmocidae (Autostichidae) Gozmany, 1957
Надсемейство Immoidea
Семейство Immidae (Glyphipterigidae) Heppner, 1977
Надсемейство Pterophoroidea
Семейство Tineodidae Meyrick, 1885
Семейство Pterophoridae Zeller, 1841
Надсемейство Pyraloidea
Семейство Hyblaeidae
Семейство Thyrididae Herrich Schaffer, 1846
Семейство Огневки (Pyralidae) Latreille, 1802
Семейство Crambidae Latreille, 1810
Надсемейство Simaethistoidea
Надсемейство Tineoidea Latreille, 1810
Серия Tineiformes
Семейство Acrolophidae (Tineidae)
Семейство Arrhenophanidae
Семейство Eriocottidae (Incurvariidae) Spuler, 1898
Семейство Lypusidae (Tineidae, Yponomeutidae)
Семейство Psychidae Boisduval, 1828
Семейство Tineidae Latreille, 1802
Серия Gracillariiformes
Семейство Bucculatricidae Wallegren, 1881
Семейство Douglasiidae Heinemann & Wocke, 1876
Семейство Gracillariidae Stainton, 1854
Семейство Roeslerstammiidae Bruand, 1850
Семейство Schreckensteiniidae Fletcher, 1929
Надсемейство Whalleyanoidea Kristensen, 2003
Семейство Whalleyanidae (Thyrididae) Minet, 1991
Надсемейство Yponomeutoidea Stephens, 1829
Семейство Acrolepiidae (Plutellidae, Yponomeutidae) Heinemann, 1870
Семейство Bedelliidae (Lyonetiidae) Meyrick, 1880
Семейство Glyphipterigidae Stainton, 1854
Семейство Heliodinidae Heinemann & Wocke, 1876
Семейство Lyonetiidae Stainton, 1854
Семейство Plutellidae (Yponomeutidae) Guenee, 1845
Семейство Yponomeutidae Stephens, 1829
Семейство Ypsolophidae Guenee, 1845
Отдел Monotrysia
Секция Nepticulina
Надсемейство Nepticuloidea Stainton, 1854
Семейство Nepticulidae Stainton, 1854
Семейство Opostegidae Meyrick, 1893
Надсемейство Tischerioidea
Семейство Tischeriidae Spuler, 1898
Надсемейство Palaephatoidea
Семейство Palaephatidae (Tineidae)
Секция Incurvariina
Надсемейство Incurvarioidea
Семейство Incurvariidae Spuler, 1898
Семейство Cecidosidae (Incurvariidae)
Семейство Prodoxidae Riley, 1881
Семейство Adelidae Bruand, 1851
Семейство Heliozelidae Heineman & Wocke, 1877
Семейство Crinopterygidae Spuler, 1898
Инфраразред Dacnonypha
Надсемейство Eriocranioidea Tutt, 1899
Семейство Eriocraniidae
Семейство Acanthopteroctetidae Davis, 1978
Инфраразред Lophocoronina
Надсемейство Lophocoronoidea
Семейство Lophocoronidae Common, 1973
Инфраразред Exoporia
Надсемейство Hepialoidea
Семейство Anomosetidae
Семейство Hepialidae Stephens, 1829
Семейство Neotheoridae Kristensen, 1978
Семейство Palaeosetidae
Семейство Prototheoridae
Надсемейство Mnesarchaeoidea
Инфраразред Neopseustina
Надсемейство Neopseustoidea
Nielsen E. S. and Mound L. A. Global Diversity of Insects: The Problems of Estimating Numbers // 2000. p. 213 – 222. (на английски)
Raven P. H., Yeates D. K. Australian biodiversity: threats for the present, opportunities for the future // Australian Journal of Entomology, 2007. p. 177 – 187. (на английски)
Hammond P. M. The current magnitude of biodiversity pp. 113 – 128 in Heywood, V.H. (ed.). Global biodiversity assessment. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1995. (на английски)
Бечев, Димитър. Определител на насекоми. Пловдив, Регионален природонаучен музей Пловдив, 2020.
Бечев, Димитър. Морфология и систематика на насекомите. Пловдив, Университетско издателство „Паисий Хилендарски“, 2021.
Lawrence, J.F., Newton, A.F. Jr. (1995) Families and subfamilies of Coleoptera (with selected genera, notes, references, and data on family-group names), pp. 779 – 1006. In: Pakaluk, J., Slipinski, S.A. (eds.), Biology, phylogeny, and classification of Coleoptera: Papers celebrating the 80th birthday of Roy A. Crowson . Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Warszawa.
Ross H. Arnett, Jr. and Michael C. Thomas , American Beetles (CRC Press , 2001 – 2002)
Rasnitsyn AP (1983) First record of a moth in the Jurassic. Doklady Akademii Nauk SSSR 269(2): 467 – 471 [In Russian, with English translation in Doklady Biological Sciences [Transactions of the Academy of Sciences of the USSR, Biological Sciences Section], 1983].