User:Kopiersperre/100 Best Fonts
From Wikipedia, the free encyclopedia
After http://www.100besttypefaces.com/
More information Rank, Font ...
Rank | Font | Designer | Year | Specimen | Used by |
---|---|---|---|---|---|
1 | Helvetica | Max Miedinger | 1957 | 150px, more | |
2 | Garamond | Claude Garamond | 15xx | ||
3 | Frutiger | Adrian Frutiger | 1975 | ||
4 | Bodoni | Giambattista Bodoni | 1798 | ||
5 | Futura | Paul Renner | 1927 | dewp | |
6 | Times | Victor Lardent | 1931 | ? | |
7 | Akzidenz Grotesk | Günter Gerhard Lange | 1896 | ||
8 | Officina | Erik Spiekermann | 1990 | ||
9 | Gill Sans | Eric Gill | 1926 | ||
10 | Univers | Adrian Frutiger | 1954 | ||
11 | Optima | Hermann Zapf | 1955 | ? | |
12 | Franklin Gothic | Morris Fuller Benton | 1902 | ||
13 | Bembo | Francesco Griffo | 14xx | ? | |
14 | Interstate | Tobias Frere-Jones | 1999 | 100px | |
15 | Thesis | Lucas de Groot | 1994 | ||
16 | Rockwell | Frank Hinman Pierpont | 1934 | ? | |
17 | Walbaum | Justus Erich Walbaum | 17xx | ? | |
18 | FF Meta | Erik Spiekermann | 1991 | ||
19 | Trinité | Bram de Does | 1982 | ? | |
20 | DIN 1451 | Ludwig Goller | 1926 | ||
21 | Matrix | Zuzana Licko | 1986 | ||
22 | OCR-A and OCR-B | 1968/1973 | Optical character recognition | ||
23 | ITC Avant Garde | Herb Lubalin | 1968 | ||
24 | Lucida | Charles Bigelow & Kris Holmes | 1985 | ||
25 | Sabon | Jan Tschichold | 1967 | Penguin Books after WWII, 100px | |
26 | Zapfino | Hermann Zapf | 1998 | Script | |
27 | Letter Gothic | Roger Roberson | 1962 | IBM typewriters | |
28 | ITC Stone | Sumner Stone | 1987 | ||
29 | Arnhem | Fred Smeijers | 1998 | ||
30 | Minion | Robert Slimbach | 1990 | ||
31 | Myriad | Robert Slimbach & Carol Twombly | 1992 | Springer book titles | |
32 | Rotis | Otl Aicher | 1988 | ||
33 | Eurostile | Aldo Novarese | 1962 | ||
34 | FF Scala | Martin Majoor | 1991 | ||
35 | Syntax | Hans Eduard Meier | 1968 | ||
36 | Joanna | Eric Gill | 1930 | ||
37 | Fleischmann | Erhard Kaiser | 1997 | ||
38 | Palatino | Hermann Zapf | 1950 | ||
39 | Baskerville | John Baskerville | 1754 | ||
40 | Fedra | Peter Biľak | 2002 | ||
41 | Gotham | Tobias Frere-Jones | 2000 | ||
42 | Lexicon | Bram de Does | 1992 | Dictionary text | |
43 | Hands | Letterror | 1991 | ||
44 | Metro | William Addison Dwiggins | 1929 | ||
45 | Didot | Firmin Didot | 1799 | ||
46 | Formata | Bernd Möllenstädt | 1984 | 100px | |
47 | Caslon | William Caslon | 1725 | Declaration of Independence text | |
48 | Cooper Black | Oswald B. Cooper | 1920 | 100px | |
49 | Peignot | Adolphe Mouron Cassandre | 1937 | ||
50 | Bell Gothic | Chauncey H. Griffith | 1938 | Telephone books | |
51 | Antique Olive | Roger Excoffon | 1962 | ||
52 | Wilhelm Klingspor Gotisch | Rudolf Koch | 1926 | ||
53 | FF Info | Erik Spiekermann | 1996 | Leitsystem Flughafen Düsseldorf | |
54 | FF Dax | Hans Reichel | 1995 | 100px | |
55 | Proforma | Petr van Blokland | 1988 | ||
56 | Today Sans | Volker Küster | 1988 | ||
57 | Prokyon | Erhard Kaiser | 2002 | ||
58 | Trade Gothic | Jackson Burke | 1948 | dewp | |
59 | Swift | Gerhard Unger | 1987 | Digital newspaper print | |
60 | Copperplate Gothic | Frederic W. Goudy | 1901 | ||
61 | FF Blur | Neville Brody | 1992 | ||
62 | Base | Zuzana Licko | 1995 | ||
63 | Bell Centennial | Matthew Carter | 1978 | Telephone books | |
64 | News Gothic | Morris Fuller Benton | 1908 | ||
65 | Avenir | Adrian Frutiger | 1988 | ||
66 | Bernhard Modern | Lucian Bernhard | 1937 | ||
67 | Amplitude | Christian Schwartz | 2003 | ||
68 | FF Trixie | Erik van Blokland | 1991 | Digital typewriter | |
69 | Quadraat | Fred Smeijers | 1992 | ||
70 | Neutraface | Christian Schwartz | 2002 | 100px | |
71 | Nobel | Sjoerd de Roos | 1929 | ||
72 | Industria, Insignia, Arcadia | Neville Brody | 1990 | ||
73 | Bickham Script | Richard Lipton | 1997 | Wedding script | |
74 | Bank Gothic | Morris Fuller Benton | 1930 | 100px | |
75 | Corporate ASE | Kurt Weidmann | 1989 | 100px100px | |
76 | FF Fago | Ole Schäfer | 2000 | ||
77 | Trajan | Carol Twombly | 1989 | dewp, 100px | |
78 | Kabel | Rudolf Koch | 1927 | ||
79 | House Gothic 23 | Tal Leming | 1995 | 100px | |
80 | FF Kosmik | Letterror | 1993 | ||
81 | PMN Caecilia | Peter Matthias Nordzij | 1990 | ||
82 | Mrs Eaves | Zuzana Licko | 1996 | ||
83 | Corpid | Lucas de Groot | 1997 | ||
84 | Miller | Matthew Carter | 1997 | ||
85 | Souvenir | Morris Fuller Benton | 1914 | ||
86 | FF Instant Types | Just van Rossum | 1992 | ||
87 | Clarendon | Benjamin Fox | 1845 | Wanted posters, | |
88 | Triplex | Zuzana Licko | 1989 | ||
89 | ITC Benguiat | Ed Benguiat | 1989 | ||
90 | Zapf Renaissance | Hermann Zapf | 1984 | ||
91 | Filosofia | Zuzana Licko | 1996 | ||
92 | Chalet | House Industries | 1996 | ||
93 | Quay Sans | David Quay | 1990 | ||
94 | Cézanne | Michael Want, Richard Kegler, James Greishaber | 1995 | Script 100px | |
95 | Reporter | Carlos Winkow | 1938 | ||
96 | ITC Legacy | Ronald Arnholm | 1992 | Dry-brush script | |
97 | Agenda | Greg Thompson (* 1958) | 1993 | ||
98 | Bello | Underware | 2004 | ||
99 | Dalliance | Frank Heine | 2000 | Script | |
100 | Mistral | Roger Excoffon | 1953 | Script | |
VAG Rounded | Rogosky/Hiepler | 197x | Web 2.0 startup logos | ||
Literaturnaya | Anatolii Shchukin | 193x | Soviet Union | ||
Architype Bayer | Herbert Bayer | 1927 | Unicase | ||
Collis | Christoph Noordzij | 1993 |
Close